Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Fed uruchamia nowy program nadzorowania kryptowalut w bankach i inne aktualności

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

Fed uruchamia nowy program nadzorujący wykorzystanie kryptowalut w amerykańskich bankach

Co się stało:

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) uruchamia nowy program mający na celu nadzorowanie działalności amerykańskich banków w zakresie kryptowalut. Instytucje pożyczające pieniądze (tradycyjne banki) będą musiały uzyskać zgodę Fed, zanim uzyskają możliwość świadczenia usług związanych z kryptowalutami.

Ogłoszona procedura nie zmienia żadnych reguł dotyczących bankowości kryptowalutowej. Jej celem jest określenie tego, w jaki sposób bank centralny zamierza sprawować swój nadzór. Sektor kryptowalut będzie zatem nadzorowany przez nowy specjalny program „nadzoru nad nowymi działaniami”. W jego ramach, dedykowani eksperci Fed do spraw aktywów cyfrowych, będą współpracować z głównymi organami nadzoru.

Co to oznacza:

Fed wydał również bardziej szczegółowe wyjaśnienie, w jaki sposób nadzorowane przez niego banki mogą uzyskać zgodę na uruchomienie własnych stablecoinów. Instytucja, która „emituje, przechowuje lub dokonuje transakcji w tokenach dolarowych w celu ułatwienia płatności”, musi z wyprzedzeniem wykazać organom nadzoru, że może to zrobić w „bezpieczny i kompetentny sposób”.

Każdy bank będzie musiał udowodnić, że jest w stanie „zidentyfikować, mierzyć, monitorować oraz zarządzać ryzykiem związanym z jego działalnością”. Eksperci Fed skoncentrują się na wyszukiwaniu luk w bankach, poprzez które klienci mogliby prać pieniądze, lub, które stanowiłyby ryzyko ataku hackerskiego.

Co ciekawe, Fed wykonał ten ruch zaraz po tym jak Pay Pal ogłosił, że wprowadzi swojego stablecoina.

Inne wiadomości z branży FinTech

Wielka Brytania uruchamia fundusz inwestycyjny FinTech. Fundusz będzie dysponował kapitałem w wysokości do 1 miliarda funtów (5,2 miliardów polskich złotych) i będzie miał na celu wsparcie finansowe firm z branży technologii finansowych na etapie ich rozwoju. Fundusz będzie wspierany przez Mastercard, Barclays i London Stock Exchange Group.

Bankomaty w Irlandii rozdawały darmowe pieniądze. Błąd techniczny spowodował, że klienci Bank of Ireland wypłacili z bankomatu pieniądze, których w rzeczywistości nie mieli na koncie. Bank przeprosił już za błąd, ale jeśli ktoś bezpodstawnie się wzbogacił, będzie musiał zwrócić pieniądze.

Nastolatkowie czerpią wiedzę finansową z Tik Toka i YouTube. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Santander niemal połowa nastolatków w wieku 12-18 lat ocenia swoją wiedzę finansową jako niską. Źródłem wiedzy finansowej dla osób w przedziale wiekowym 12-15 lat przeważnie są dom i szkoła, a dla nieco starszych nastolatków (16-18) TikTok i YouTube. Niska ocena wiedzy finansowej wśród młodszych nastolatków może wynikać z braku doświadczenia oraz ograniczonej edukacji w szkołach, podczas gdy starsi nastolatkowie lepiej radzą sobie z codziennym zarządzaniem pieniędzmi, ale często brakuje im wiedzy teoretycznej.

Studenci oraz emeryci rządzą. Paradoksalnie, według Badania Kompetencji Inwestycyjnych przeprowadzonego przez Portu we współpracy z IPSOS, to młodzież w wieku studenckim (18-24 lat) oraz osoby w wieku 55-65 lat wykazały się najwyższymi kompetencjami w dziedzinie inwestowania. Pomimo, że badanie to ujawniło niski zakres kompetencji inwestycyjnych wśród Polaków (łącznie udzielono jedynie 45% poprawnych odpowiedzi), wygląda na to, że ludzie młodzi wykazują się względnie dużym stopniem wiedzy o inwestowaniu w porównaniu z innymi generacjami. Nawet jeśli, ogólnie wyższe kompetencje mają osoby powyżej 55 roku życia, wzbogacone doświadczeniem życiowym, to dobry wynik ludzi młodych oraz fakt, że nastolatkowie sami aktywnie poszukują wiedzy o finansach na Tik Toku i YouTube (jak pokazało badanie przeprowadzone na zlecenie Santander) pozwala mieć nadzieję, że Polacy wreszcie będą zarządzać swoimi finansami mądrze i odpowiedzialnie, uwzględniając możliwości jakie oferuje im profesjonalny świat inwestycji w zarządzaniu budżetem domowym.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.