Szukaj
Close this search box.

Czekasz z inwestowaniem, aż akcje spadną na samo dno? A jeśli się nie doczekasz?

Czekasz z inwestowaniem, aż akcje spadną na same dno? A jeśli się nie doczekasz?

Wielu ludzi oczekuje ze swoją pierwszą inwestycją na właściwy moment, by zacząć inwestować. Teoria mówi, że najlepiej jest dokonywać zakupów akcji, gdy ceny są niskie, a sprzedawać, gdy są one wysokie. W praktyce jednak, nie zawsze to tak wygląda.  

Jak rozpoznasz ten właściwy czas, gdy rynek jest na dnie? Odpowiadając najprościej, nie możesz tego wiedzieć. Czasami, komuś może się poszczęścić wstrzelić we właściwy czas, aczkolwiek konsekwentne kupno po najniższych cenach i sprzedaż, gdy akcje są najdroższe jest praktycznie niemożliwe.

Mnóstwo profesjonalistów stara się wyczuć właściwy czas do dokonywania transakcji już od lat, a na dłuższą metę, nikomu to się jednak nie udaje.

Czy teraz jest ten właściwy moment?

Nawet jeśli prognozy dla różnych światowych gospodarek nie wyglądają najlepiej i jest możliwe, że czeka nas jakaś forma światowej recesji, ważne jest by zrozumieć, że teraźniejsza wartość papierów wartościowych opiera się na prognozie przyszłych zysków. Często, chodzi nawet o zyski w horyzoncie kilkudziesięciu lat.  

Najlepiej wycenione akcje na świecie – Google, Microsoft czy Apple sprzedają się obecnie za dwudziesto aż trzydziesto krotność wartości swoich rocznych zysków. Ktokolwiek kupi obecnie jedną z tych akcji, gra, czy innymi słowy inwestuje w przyszłość. Krótkoterminowa recesja najprawdopodobniej nie będzie miała większego wpływu na ich wartość w dłuższym horyzoncie. Co więcej, długoterminowo rynek charakteryzuje się stałym trendem wzrostowym.

Kiedy inwestować?

Najlepszy sposób to nie czekać na spadki ale inwestować na bieżąco.  Słynna strategia „dolar cost averaging” w okresie dziesiątek lat okazała się być prawdopodobnie najlepszym sposobem inwestowania. Ta strategia to nic innego jak proste uśrednianie cen, inwestor regularnie inwestuje taką samą kwotę – na przykład co tydzień, co miesiąc czy co kwartał.

W ten sposób inwestujący nie musi się w ogóle przejmować wahaniami na rynku ani śledzić z napięciem wiadomości ekonomicznych. Wystarczy, że ustawi sobie zlecenie stałe w swoim banku i spojrzy na wyniki inwestycji dopiero pod koniec wybranego przez siebie horyzontu inwestycyjnego. Taką strategię można jeszcze udoskonalić, zwiększając na przykład wartość regularnej wpłaty, w momencie, w którym rynki idą w dół.

Uwaga na inflację

Wysoka inflacja jest obecnie problemem na całym świecie. Stopy procentowe są stale podwyższane, ale w większości przypadków nawet nie przybliżają się one do inflacji. Lokaty bankowe ani konta oszczędnościowe nie gwarantują osiągnięcia oprocentowania zbliżonego do inflacji. Inwestowanie w rynek akcji średnio przynosi pomiędzy 8-10 % zysku rocznie, co również nie pokonuje tak wysokiej inflacji jaką obecnie mamy. Jednakże, to właśnie inwestowanie może być najlepszym sposobem, jak indywidualnie walczyć ze spadkiem wartości pieniądza. Nie warto za wszelką cenę skupiać się na pokonywaniu inflacji co roku. Inflacja znowu spadnie i przez wiele lat inwestycja może ją przebijać, a wartość majątku w ujęciu realnym wzrośnie. Próba pokonania obecnej dwucyfrowej inflacji może popchnąć do inwestycji o wysokim ryzyku. Warto sobie przypomnieć, że z tak wysoką inflacją nie mieliśmy do czynienia już bardzo długo, po raz ostatni w 1997 roku, a przeszłe doświadczenia i prognozy NBB wskazują, że do dwóch lat powinna wrócić do niższych wartości. Szczególną uwagę należy poświęcić szerokiej dywersyfikacji inwestycji, bardzo ryzykowne może okazać się ulokowanie środków w akcje jednej spółki, lepiej wybrać instrumenty, które pozwolą inwestować w wiele firm jednocześnie, a najlepiej też w wiele rynków.

Jeśli nie jesteś pewien jak zacząć inwestować, możesz skorzystać z naszego Portfela na miarę. Na podstawie Twóich odpowiedzi w ankiecie inwestycyjnej przygotujemy zdywersyfikowany portfel dostosowany bezpośrednio do Twoich potrzeb. Jeśli masz trochę więcej doświadczenia w inwestowaniu i chciałbyś sam złożyć swój portfel inwestycyjny, możesz stworzyć własną strategię lub wybrać jedną z przygotowanych strategii tematycznych. Możesz wybierać spośród wielu ETF-ów akcyjnych, na obligacje czy te ż surowce.

Jeśli chciałbyś także uzupełnić swoją strategię o modny sektor kryptowalut, nie powinieneś przegapić Portu Crypto.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych, nawet te najlepiej zdywersyfikowane, nigdy nie są pozbawione ryzyka.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.