Szukaj
Close this search box.

Inwestowanie w prosty sposób: #5 Dlaczego rezerwa finansowa jest ważna i jak ją zbudować?

Życie jest pełne nieoczekiwanych wydarzeń i wyzwań finansowych, które mogą mieć wpływ na nasze życie i samopoczucie. Dlatego zabezpieczenie w postaci poduszki finansowej powinno być częścią każdego sensownego planu finansowego. Rezerwa finansowa, czasami nazywana właśnie poduszką lub funduszem awaryjnym, to określona suma pieniędzy, którą ludzie odkładają na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń. W kolejnej części naszej serii Inwestowanie w prosty sposób przyjrzymy się, dlaczego rezerwa finansowa jest ważna, a także podpowiemy, jak ją zbudować.

Dlaczego rezerwa finansowa jest ważna?

1. Nieprzewidziane zdarzenia i wydatki

Życie jest pełne nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak problemy zdrowotne, niespodziewane rachunki lub nieplanowane naprawy auta. Takie niespodziewane wydatki mogą nas łatwo wpędzić w poważne trudności finansowe, jeśli nie posiadamy zabezpieczenia w postaci rezerwy finansowej. Rezerwa służy wówczas jako bufor bezpieczeństwa, który pomaga odpowiedzieć na sytuację szybko, bez wpływu na bieżący styl życia, bez potrzeby zapożyczenia się, czy rezygnacji z inwestowania.

2. Utrata zatrudnienia

Utrata pracy nigdy nie jest przyjemną rzeczą, ale w życiu bywa różnie i na taką ewentualność powinniśmy być gotowi. Gdyby do tego doszło, rezerwa finansowa zapewniłaby Ci komfort, że co najmniej przez kilka kolejnych miesięcy będziesz mógł spokojnie szukać następnego zatrudnienia, bez popadania w trudności finansowe. Utrata regularnych dochodów jest szybko odczuwalna w budżecie domowym, dlatego poduszka finansowa powinna być odpowiednio wysoka – co najmniej równowartość Twoich wydatków za okres od 3 do 6 miesięcy.

3. Unikaj złych kredytów

Niektóre nieplanowane wydatki, takie jak naprawa samochodu lub sprzętu AGD, mogą być kosztowne. Jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji, a nie masz rezerwy finansowej, być może będziesz musiał zaciągnąć wysokooprocentowaną pożyczkę. Ryzyko popadnięcia w spiralę zadłużenia wzrośnie. Nikt nigdy nie powinieneś doprowadzić do sytuacji, w któryej jedynym rozwiązaniem staje się wzięcie niekorzystnej pożyczki z wysokimi odsetkami. A jeśli już masz takie długi, ich spłacenie powinno być priorytetem.

Jak zbudować rezerwę finansową?

1. Wyznacz sobie cel

Jeśli nie masz jeszcze rezerwy, zdecydowanie zalecamy, abyś na nic nie czekał i stworzył ją jak najszybciej. Określ sumę pieniędzy, którą chcesz mieć w swojej poduszce finansowej. Jak już wspominaliśmy, zalecamy odłożenie co najmniej 3 do 6 miesięcy wartości regularnych wydatków. Jeśli nie wiesz, ile wydajesz, możesz kierować się wysokością swojej pensji netto, wówczas taka rezerwa powinna stanowić trzy lub nawet sześciokrotność tego, ile zarabiasz miesięcznie na rękę.

2. Załóż oddzielne konto

Załóż oddzielne konto, które będzie służyć wyłącznie jako poduszka finansowa. Najlepiej nadają się do tego produkty finansowe takie na przykład jak konta oszczędnościowe. Takie konto można łatwo założyć online w swoim banku i w zależności od banku nadać mu odpowiednią nazwę, na przykład – rezerwa finansowa. Pieniądze na koncie oszczędnościowym są dostępne natychmiast oraz zazwyczaj bywają oprocentowane. Przeważnie są oddzielone od bieżącego konta, którego używasz na co dzień, i które jest podpięte pod Twoją kartę.

3. Oszczędzaj regularnie

Ustal regularny harmonogram i staraj się co miesiąc odkładać określoną kwotę na swoją rezerwę finansową. Jeśli nie masz możliwości odkładania większych sum pieniędzy, nie bój się zacząć od mniejszych. Nawet budowanie rezerwy powoli i stopniowo ma sens. Wytrwałość i dyscyplina w tym kontekście może szybko wprawić Cię w zaskoczenie, co do tego, ile udało Ci się uzbierać. Pomyśl o tym, co będziesz robił z tymi pieniędzmi, które zaczną przekraczać określoną przez Ciebie wysokość rezerwy finansowej?

4. Pozbądź się niepotrzebnych wydatków

Jednak, jeśli nie wyobrażasz sobie teraz tego, że w obecnej sytuacji mógłbyś zbudować rezerwę finansową, zalecamy dokonania analizy swoich wydatków i zastanowienie się, gdzie da się zaoszczędzić. Nawet niewielkie oszczędności mogą pomóc zbudować poduszkę finansową. W pierwszej kolejności zalecamy rozprawienie się z długami, tak, aby co najmniej zyskać kontrolę nad sytuacją. Ponadto, nawet spłacając dług warto posiadać poduszkę finansową. Po pierwsze, jakiekolwiek nagłe zdarzenie nie zakłóci wówczas procesu spłaty długu, co da Ci komfort szybkiego wydostania się z życia na minusie, a po drugie będziesz czuł komfort, że jesteś przygotowany na niespodziewane oraz finansowo wychodzisz na prostą.

Budowanie bufora w postaci rezerwy finansowej wymaga dyscypliny i cierpliwości, ale zapewnia spokój ducha i bezpieczeństwo w życiu. Posiadanie wystarczających środków finansowych, aby poradzić sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami, stwarza właściwe nastawienie mentalne do tego, aby odnieść sukces finansowy w przyszłości. W rzeczywistości bowiem, istnieje duża szansa, że jeśli już raz uda Ci się systematycznie kończyć każdy miesiąc na plusie, oraz w końcu zbudować rezerwę, to tych pieniędzy będziesz odkładał coraz więcej. Wtedy już ze spokojem możesz pomyśleć o inwestowaniu. Zacznij więc już dziś i stopniowo buduj swoją rezerwę finansową. Twoje przyszłe ja będzie Ci za to wdzięczne.

Nie masz pewności co do swojej wiedzy finansowej? Rozwiąż nasz krótki quiz wiedzy o inwestowaniu, aby poznać poziom swoich kompetencji inwestycyjnych.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Ten artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.