Szukaj
Close this search box.

Korzyści inwestowania pasywnego #1: Szeroka dywersyfikacja

Korzyści inwestowania pasywnego #1: Szeroka dywersyfikacja

Pierwszą część nowej serii Korzyści inwestowania pasywnego poświęcimy dywersyfikacji, która jest fundamentem sukcesu każdego inwestora długoterminowego.

Dywersyfikacja jest pojęciem, z którym na pewno już wielokrotnie spotkałeś się w różnych kontekstach. W świecie inwestowania, mówimy o technice, za pomocą której, dzięki rozłożeniu środków na wiele różnych aktywów obniżamy ryzyko związane z inwestycją. Dla większości inwestorów, dywersyfikacja jest właśnie kluczem do długoterminowego pomnażania pieniędzy, czyli do udanego inwestowania.

Na przykład, możesz mieć ulubioną firmę, której jesteś fanem. Jednak, jeśli umieścisz wszystkie pieniądze wyłącznie w jej akcjach, uzależnisz to, co się z nimi stanie, od powodzenia tej firmy. Bowiem, jeśli inwestujesz w akcje tylko jednej spółki, bierzesz na siebie całe ryzyko biznesowe z nią związane. W momencie, w którym firma nie radzi sobie dobrze, Twoja inwestycja również, a jeśli firma zbankrutuje, możesz stracić wszystko. Posiadając więcej udziałów w różnych spółkach, unikasz tego ryzyka, ponieważ nawet jeśli jedna spółka upadnie, pozostałe mogą zamortyzować utratę kapitału.

Ryzyku zbyt niskiej dywersyfikacji podlegają głównie inwestorzy aktywni, którzy przeważnie spekulują na spadkach lub wzrostach pojedynczych spółek, które wcześniej poddali gruntownym analizom. W krótkim okresie mają szansę uzyskać wyższe zyski niż zdywersyfikowane portfele, ponieważ liczą na gwałtowne wzrosty, a gdy takie nastąpią starają się sprzedać udziały na górce. Inwestują więc bardziej ryzykownie, tam, gdzie jest szansa na wysoką zmienność, tym samym potencjał na wyższy zysk. Nie potrzebują rozbudowanych portfeli, które ze względu na dużą liczbę spółek jedynie uśredniłyby ich wyniki.

Jednakże ten styl inwestowania zwykle nie przynosi długoterminowych powtarzalnych sukcesów. Jedynie garstka inwestorów jest w stanie konsekwentnie pokonywać rynek w ten sposób. Natomiast, wyniki zgodne z rynkiem osiągają zdywersyfikowane portfele, które w długim terminie pokonują znakomitą większość inwestorów oraz fundusze zarządzane aktywnie.

Fundusze ETF jako idealne narzędzie na rozłożenie ryzyka

Inwestowanie w fundusze giełdowe ETF jest idealnym sposobem, jak rozdzielić środki pomiędzy wiele różnych firm. Fundusz ETF kopiuje dany indeks, w który wliczają się zazwyczaj setki spółek, dzięki czemu nie musisz kupować każdej spółki oddzielnie, wystarczy posiadać udziały w określonym funduszu. Dzięki ETF-om inwestor może prosto i tanio posiadać ekspozycję na setki, jeśli nie tysiące firm z różnych branż oraz krajów.

Trading, polegający na codziennej analizie danych i dokonywaniu ciągłej analizy spółek jest bardzo ryzykowny, nawet dla weteranów spekulacji. Nie wspominając już nawet o tym, jak bardzo czasochłonne i emocjonalnie wyczerpujące jest to zajęcie. Podczas, gdy inwestując pasywnie, można po prostu kupić ETF, który śledzi wybrane indeksy, a rynek całą pracę wykonuje za nas w swoim naturalnym tempie. Na przykład, jeśli posiadasz ETF, który śledzi S&P 500 inwestujesz w 500 największych amerykańskich spółek z różnych sektorów amerykańskiej gospodarki. Ty, siedzisz spokojnie i czekasz na upłynięcie horyzontu inwestycyjnego, a w międzyczasie największa gospodarka na świecie pracuje na sukces Twojej inwestycji.

Zarazem, inwestycja jedynie w rynek amerykański wciąż wiąże się ze stosunkowo dużym ryzykiem. Jakiekolwiek spadek koniunktury na tamtejszym rynku będzie obniżał wyniki portfela, dlatego duże znaczenie ma również dywersyfikacja ze względu na regiony geograficzne.

Na przykład, w ostatnich 50 latach globalne akcje trzykrotnie osiągnęły lepsze wyniki niż te amerykańskie. Dlaczego więc, inwestor nie miałby uwzględnić ich również w swoim portfelu? Globalne akcje są jednym z podstawowych instrumentów budujących zdywersyfikowane portfele.

Ponadto, niemal niemożliwym jest przewidzenie, która klasa aktywów będzie osiągać lepsze wyniki w danym okresie. Czasem lepiej będą radziły sobie wielkie firmy, a czasem mniejsze, natomiast, w niektórych latach najlepsze zwroty zapewnią obligacje. Niemniej jednak, na podstawie wyników historycznych można oszacować jakiej stopy zwrotu lub zmienności można oczekiwać dla danej klasy aktywów w długim okresie, co jest pomocne przy kalkulacji ryzyka, przewidywania przyszłych zwrotów oraz budowy odpowiedniego portfela. Aczkolwiek, nie można z analiz historycznych zagwarantować przyszłych wyników. Dlatego, inwestowanie wszystkich dostępnych środków w akcje dużych amerykańskich firm, tylko dlatego, że w ostatnich latach osiągały świetne rezultaty, nigdy nie będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Globalny portfel jest w ponad połowie reprezentowany przez akcje amerykańskie, więc gdy rynek amerykański leci w dół, taki portfel na pewno to odczuje, ale nie w takim stopniu jak sam indeks S&P 500. Ponadto globalnie zdywersyfikowany portfel jest w stanie szybciej „otrzepać się” po dużych spadkach, podczas gdy niezdywersyfikowany portfel może utknąć w dołkach, w których znajdują się aktywa, od których jest zależny. Kolejną korzyścią zdywersyfikowanego portfela jest zmniejszenie prawdopodobieństwa tego, że będziemy mieć w portfelu zbyt dużo akcji z krajów osiągających słabe wyniki.

Jak dywersyfikujemy w Portu?

W Portu inwestujemy w różne typy instrumentów inwestycyjnych i zawsze wybieramy te, które mają najlepszy stosunek ryzyka do potencjalnych zysków, są tanie, i które można łatwo kupić bądź sprzedać. Inwestujemy głównie za pomocą ETF-ów, które umożliwiają prostą dywersyfikację bez ponoszenia zbędnych kosztów, w odróżnieniu od inwestowania aktywnego.

Najpopularniejszą formą dywersyfikacji jest kombinacja akcji i obligacji. W Portu wybieramy procentowy udział akcji i obligacji w oparciu o profil ryzyka inwestora. Portfel zbudowany z dwóch typów aktywów posiada dużo większy stopień dywersyfikacji niż portfel złożony tylko z ETF-ów akcyjnych lub obligacyjnych. Podczas, gdy w Portu, niektóre portfele optymalizują ryzyko wykorzystując jeszcze inne typy aktywów, jak ETC na złoto czy fundusze śledzące indeksy rynku nieruchomości.

Każdy inwestor zaczynający na Portu wypełnia najpierw ankietę inwestycyjną, na podstawie, której szacowany jest między innymi jego apetyt na ryzyko, a następnie tworzony jest odpowiedni portfel. Każdy portfel ma ustalony poziom ryzyka dopasowany do podanego horyzontu czasowego, wiedzy, stosunku do ryzyka oraz doświadczenia. W ten sposób portfel Portu zapewni Ci osiągnięcie Twoich celów inwestycyjnych w możliwie najefektywniejszy oraz jednocześnie najbezpieczniejszy sposób. Rozwiązanie tak proste i łatwe w obsłudze, że powinien korzystać z niego każdy Polak.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.