Szukaj
Close this search box.

Oprocentowanie gotówki w ramach Rezerwy inwestycyjnej w górę

Oprocentowanie gotówki w ramach Rezerwy inwestycyjnej w górę

Rosnące stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego stwarzają okazję do podwyższenia oprocentowania gotówki w naszym najbardziej konserwatywnym produkcie – Rezerwie inwestycyjnej w euro. Od 21 czerwca oprocentowanie rośnie z 2,75% do 3,00%.

Depozyty w bankach tracą na wartości

Jeśli posiadasz oszczędności w euro lub zarabiasz w tej walucie i jednocześnie zastanawiasz się jak uchronić swoje pieniądze przed inflacją, powinieneś podjąć konkretne działania. Przechowując swoje pieniądze jedynie na zwyczajnym nieoprocentowanym koncie bankowym będą one sukcesywnie tracić realną wartość ze względu na inflację. Dlatego warto pomyśleć o właściwym miejscu na przechowywanie swoich oszczędności tak, aby jednocześnie na siebie pracowały.

Korzystając z oferty oszczędnościowej dla depozytów w euro w polskich bankach, musisz liczyć się z tym, że produkty będące w ich ofercie nie proponują oprocentowania, które pozwoliłoby realnie zminimalizować straty związane z inflacją w strefie euro. Co więcej większość z tych produktów to lokaty, gdzie Twoje euro będą podlegać aprecjacji przez ograniczony czas. Według danych NBP, dla lokat trwających maksymalnie do 3 miesięcy oprocentowanie dla depozytów w euro wynosi obecnie średnio 0,6%. Środki pozostawione na rachunkach oszczędnościowych powyżej jednego roku oferują średnie oprocentowanie w wysokości 0,9% rocznie. Co gorsza, trzymając środki na lokacie, nie możesz ich wypłacić, aby nie stracić przypisanych odsetek. 

W Portu wygląda to zupełnie inaczej. Nie dość, że oprocentowanie części gotówkowej Rezerwy inwestycyjnej wynosi 3,0%, to nie ma żadnych ograniczeń czasowych, a środki można wypłacić kiedykolwiek. Dzięki naszej proklienckiej postawie i wsłuchiwaniu się w potrzeby klientów, oferujemy produkt, który jest w stanie je zaspokoić i jest bezkonkurencyjny na polskim rynku. 

Ale to nie wszystko. Sukces jaki osiągnęliśmy w Czechach i na Słowacji utorował nam drogę, aby również Polscy klienci mogli skorzystać z produktów, które dzięki swojej jakości i niskim kosztom stanowią idealne miejsce dla Twoich pieniędzy. Portfele na miarę (opłata od 0,6% rocznie) czy konta inwestycyjne dla dzieci (opłata 0,25% rocznie) to produkty skomponowane przez ekspertów, które opierają się na zautomatyzowanych procesach, dzięki którym jesteśmy w stanie zaoferować niskie i konkurencyjne opłaty. Warto także wspomnieć o rozwiązaniach dla bardziej doświadczonych inwestorów, takich jak na przykład Portu strategie (opłata od 0,47% rocznie), gdzie inwestor sam może skomponować swój portfel, w którym procesy inwestycyjne są również zautomatyzowane w zakresie, o którym klient może sam decydować (np. rebalancing). Inwestować można zarówno w polskich złotych, jak i w euro.

Co to jest Rezerwa inwestycyjna?

Celem Rezerwy, najbardziej konserwatywnego produktu na Portu, jest zapewnienie dodatniej aprecjacji środków, zminimalizowanie wahań wartości w możliwie największym stopniu i uniknięcie ujemnych stóp zwrotu. W tym celu Rezerwa inwestycyjna może składać się z dwóch komponentów – oprocentowanych środków pieniężnych i instrumentów inwestycyjnych o niskiej zmienności. Obecnie (27.06.2023) Rezerwa inwestycyjna zawiera tylko oprocentowane środki pieniężne.

Oprocentowane środki pieniężne mają na celu generowanie dodatniej aprecjacji przy oprocentowaniu powiązanym z bieżącą stopą procentową Europejskiego Banku Centralnego (tzw. stopą depozytu w banku centralnym). Rezerwa inwestycyjna to produkt inwestycyjny, a inwestowanie wiąże się z ryzykiem, ale w tym akurat aspekcie produkt ten jest podobny do konta oszczędnościowego. Oprocentowana gotówka ubezpieczona jest bowiem do 100 000 euro, podobnie jak depozyty w bankach. Ze względu na to, że Europejski Bank Centralny zdecydował się na podniesienie stóp procentowych 21 czerwca, rośnie również oprocentowanie gotówki w ramach  Rezerwy inwestycyjnej w euro z 2,75% do 3,00%.

Więcej o Rezerwie inwestycyjnej można dowiedzieć się w następującym artykule.

Wyższy zysk, niskie ryzyko i opłaty

Dzięki niskiemu ryzyku i opłatom (tylko 0,25% rocznie), Rezerwa inwestycyjna w euro świetnie nadaje się do budowania poduszki finansowej. Innymi słowy jest to produkt idealny do przechowywania środków finansowych, które inwestor chciałby wykorzystać na krótkoterminowe cele. Rezerwa nadaje się także świetnie do przechowywania środków, które w przyszłości inwestor będzie chciał wykorzystać w celu dokonania różnych innych długoterminowych inwestycji dostępnych na Portu. Jej niewątpliwym plusem w porównaniu z tradycyjnym kontem bankowym jest to, że pieniądze na Rezerwie nieustannie na siebie pracują.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.