Fundusze ETF osiągnęły nowy kamień milowy, a zainwestowane aktywa osiągnęły rekordowy poziom 10,3 bln USD. Liczba ta przekroczyła poprzedni rekord w wysokości 10,2 bln USD ustanowiony pod koniec 2021 roku. Wzrost aktywów przypisuje się rosnącym rynkom akcji oraz przede wszystkim silnym napływom nowych środków od inwestorów. Sukces funduszy ETF jest postrzegany jako świadectwo akceptacji i preferencji inwestorów, co do tego typu instrumentów inwestycyjnych. Pomimo tego, że indeks S&P 500 znajduje się 7% poniżej swojego rekordu z 2022 r., a indeks MSCI All Country World Index jest 9% poniżej swojego maksimum, branża ETF osiąga nowe szczyty.
A jednak pasywna rewolucja
Na Portu często podkreślamy, że fundusze pasywne pokonują w dłuższym terminie fundusze zarządzane w sposób aktywny. Inwestowanie pasywne nie stara się bowiem pokonać indeksów, a jedynie śledzi ich naturalny rozwój, korzystając na tym, że rynki kapitałowe w długim terminie rosną. Z kolei fundusze aktywne starają się pokonać rynek zatrudniając rzesze specjalistów, którzy nieustannie monitorują rynki szukając właściwych okazji inwestycyjnych. Koszty transakcyjne oraz koszty zatrudnienia analityków sprawiają jednak, że fundusze aktywne są droższe, a jednocześnie nie dają gwarancji osiągnięcia lepszych rezultatów niż inwestowanie indeksowe.
Tym samym rynek, a wraz z nim fundusze pasywne długoterminowo, nieustannie osiągają lepsze wyniki niż zdecydowana większość funduszy aktywnych. Biorąc za przykład jak przejawia się ta rywalizacja w USA, w horyzoncie 10 lat, jedynie 8,6% funduszy aktywnych było w stanie pokonać indeks S&P 500. Aż 91,4% funduszy zarządzanych aktywnie poległa w tym względzie. W Europie, w tej samej rozpiętości czasowej, jedynie 10,3% funduszy aktywnych pokonało indeks S&P Europe 350, który jednak w ostatnich 10 latach radził sobie znacznie gorzej niż wymieniony wcześniej S&P 500, dlatego pokonanie go było relatywnie łatwiejsze.
Dostępne jak nigdy przedtem
Inwestowanie pasywne zyskuje coraz większą popularność na świecie. Świadczy o tym także istnienie takich platform jak nasza. Jeszcze kilkanaście lat temu, aby inwestować pasywnie należało znać się na zarządzaniu własnym portfelem, wiedzieć na przykład jak dokonywać rebalancingu portfela, a także samemu dokonywać wyboru odpowiednich instrumentów, do których dostęp był niewielki, szczególnie dla polskich inwestorów. Dzisiaj, dzięki platformie takiej jak Portu, można inwestować pasywnie w ETF-y obejmujące branże i rynki z całego świata, podczas gdy Portu bierze na siebie dobór właściwych instrumentów i zarządzanie inwestycją. Dlatego można śmiało stwierdzić, że drzwi do rynków kapitałowych zostały wyważone i każdy ma teraz możliwość inwestowania. Tak naprawdę, nie istnieje już żadna wymówka. Niezależnie od poziomu wiedzy i doświadczenia na rynku istnieje produkt, który będzie w stanie zaspokoić potrzeby każdego inwestora.
U nas na Portu dla osób, które zaczynają przygodę z inwestowaniem, choć nie tylko, mamy w ofercie Portfele na miarę. Składają się one z ETF-ów koncentrujących się na różnych krajach, regionach geograficznych, branżach i rodzajach aktywów. Nasze Portfele są skonstruowane tak, aby szeroka dywersyfikacja znacznie ograniczała zawsze obecne w inwestowaniu ryzyko, a mądrze dobrane instrumenty dawały szansę na jak najwyższy zwrot w przyszłości.
Gotówka płynie strumieniami do ETF-ów
Fundusze ETF jako pierwsze więc odrobiły starty z czasów pandemii i wojny. Na koniec maja tego roku aktywa lokowane w tego rodzaju instrumentach inwestycyjnych przekroczyły 10,3 biliona USD. Jest to więc więcej niż rekord ustanowiony na koniec 2021 roku. Co więcej, na całym świecie fundusze ETF odnotowały 48 miesięcy z rzędu dodatnich napływów nowych środków. Ta odporność pokazuje, że fundusze ETF stały się podstawową częścią portfeli dla wielu inwestorów.
Inwestorzy zaczynają faworyzować ETF-y z wielu względów. Ogólnie, dzięki pasywnemu charakterowi pozwalają one inwestować bardzo wygodnie. Wygląda na to, że wraz z rozwojem rynku, wzrasta także mądrość inwestorów, którzy są obecnie o wiele bardziej skłonni cierpliwie czekać na długoterminowe zyski niż poświęcać cały swój czas na nieustanną analizę rynku i kontrolowanie wykresów, licząc na spełnienie się swoich prognoz w kontekście krótkoterminowych ruchów na rynku. Fundusze ETF oferują takie korzyści, jak płynność, większą przejrzystość i niższe koszty. Dodatkowo, ze względu na to, że nadają się przede wszystkim do inwestowania długoterminowego, inwestorzy decydują się na ich posiadanie przez wiele lat, co w porównaniu z inwestowaniem aktywnym ogranicza liczbę zawieranych transakcji upraszczając rozliczenia podatkowe.
Aktywnie, ale wciąż pasywnie?
Obecnie, rozwój aktywnie zarządzanych funduszy ETF rozszerzył branżę poza tradycyjne śledzenie indeksów, oferując klientom różne możliwości w ramach zarządzania pasywnego. Jest to niewątpliwie wpływ rosnącej popularności tego typu inwestowania. Podobnie dostawcy produktów pasywnych udostępniają swoim klientom bardziej aktywne formy inwestowania. Tego typu połączenie jest odpowiednie dla osób, które znają się na inwestowaniu i chciałyby inwestować w oparciu o swoje pomysły, ale nie za bardzo mają czas lub ochotę zajmować się technicznymi aspektami związanymi z zarządzaniem inwestycją.
Portu pozostaje platformą przeznaczona do długoterminowego inwestowania pasywnego, gdzie bardziej doświadczeni inwestorzy mają otwartą możliwość wybierania bardziej aktywnych rozwiązań. Jeśli jesteś zainteresowany zestawieniem portfela w oparciu o swoje doświadczenie, preferencje i pomysły inwestycyjne, Własne strategie są produktem, który umożliwi Ci wybierać spośród ETF-ów reprezentujących różne branże, sektory, kraje i rodzaje aktywów. W ramach Własnych strategii na Portu można także włączyć do swojej inwestycji szereg poszczególnych akcji z USA i Europy.
Tani, komfortowy i inteligentny sposób na inwestowanie
Osiąganie kolejnych rekordów przez fundusze ETF jest wypadkową olbrzymiego zainteresowania inwestowaniem pasywnym, skuteczności tego stylu inwestycyjnego, niskich kosztów oraz wielu innych zalet, które niesie ono ze sobą. Spodziewamy się, że fundusze ETF będą przekraczać kolejne kamienie milowe, ponieważ inwestorzy coraz częściej wykorzystują ETF-y do uzyskania ekspozycji na branże, regiony czy różnego rodzaju aktywa. Sposób w jaki ETF-y są tworzone dostarcza inwestorom instrumenty o wyważonym ryzyku i potencjale na maksymalizację zysków. Dzięki rozbudowanej ofercie umożliwiają realizację różnych pomysłów inwestycyjnych. Płynność, niskie koszty i łatwy dostęp sprawiają, że dla wielu inwestorów są komfortowym i inteligentnym sposobem na inwestowanie.
Zacznij inwestować na Portu, tak jak 200 tysięcy innych naszych użytkowników i dołącz do pasywnej rewolucji!
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.