Szukaj
Close this search box.

Jak rebalancing pomaga zarządzać ryzykiem?

Jak rebalancing pomaga zarządzać ryzykiem?

W życiu każdy z nas ma inne cele, możliwości i oczekiwania, ta sama zasada obowiązuje w inwestowaniu. Ryzyko podejmowane podczas inwestowania powinno być indywidualnie dopasowane. Rozpoznanie tego jaki poziom ryzyka jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni może być trudne. Portu może Ci w tym pomóc i zaproponować inwestycję, która będzie jak najlepiej do Ciebie dopasowana. Na tym jednak nasza praca się nie kończy, wraz z upływającym czasem ciągle dbamy o to by Twoja inwestycja utrzymywała założony poziom ryzyka.

Po wyborze pożądanego składu portfela, poszczególne jego składniki zaczną zmieniać swoją wartość zgodnie z tym jak rozwija się sytuacja na światowych rynkach. Te ruchy będą zmieniać proporcje składu portfela zmieniając jego pierwotny układ. Akcje, będące bardziej ryzykownymi instrumentami, mają tendencję rosnąć szybciej niż raczej konserwatywne obligacje lub złoto. Dlatego w porównaniu z innymi, instrumenty złożone z akcji będą zwiększać swoją wagę w portfelu, co wystawi Twoją inwestycję na ryzyko większe niż pierwotnie planowane – ale jedynie wtedy, gdy nie zastosujemy rebalancingu.

Rebalancing jest sprytną techniką, która dba o to, by skład Twojego portfela nie odbiegał zbytnio od pierwotnego, a tym samym utrzymywał ryzyko na stałym poziomie. Portfel przywraca się do równowagi sprzedając te instrumenty, których jest więcej niż pierwotnie założono i dokupując te instrumenty, które są „niedoważone”, by wyrównać jego proporcje. Inną możliwością jest również dokonywanie regularnych wpłat, które są inwestowane tak, by zbliżyć portfel do pierwotnych założeń.

Może przychodzi Ci na myśl pytanie, dlaczego nadmierne ryzyko miałoby być takie złe? Gdy w Twoim portfelu dojdzie do względnego przyrostu części akcyjnej, wówczas będzie on dużo bardziej narażony na wahania rynkowe. To może wpłynąć negatywnie na osiągnięcie celów inwestycyjnych, a cała Twoja inwestycja może stać się nietrafiona.

Uproszczamy inwestowanie – automatyzujemy

Przeprowadzenie rebalancingu wymaga dużej liczby operacji. Należy stale monitorować rozwój portfela, kontrolować, czy jego skład za bardzo nie odbiega od początkowego, a jeśli tak, obliczyć co należy sprzedać i kupić, aby wrócił on do swoich proporcji. Może wydawać się to trudnym zadaniem, ale właśnie dlatego zautomatyzowaliśmy je dla Ciebie. Portfele Portu są rebalansowane automatycznie, co więcej nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat za te czynności, tak więc ten komfort nie będzie Cię kosztować nic.

Porównywalny zysk przy niższym ryzyku

Kontrola ryzyka nie jest jedyną korzyścią jaką oferuje rebalancing. Badania naukowe* pokazują, że rebalansowane portfele radzą sobie lepiej niż te nierebalansowane. W rzeczywistości osiągają one podobne stopy zwrotu przy mniejszym wystawieniu na ryzyko. Badania są zgodne, że ryzyko (mierzone odchyleniem standardowym) przy rebalancingu spadnie o 1-3 punkty procentowe w porównaniu z nierównoważonym portfelem. Załóż swój portfel na Portu jeszcze dzisiaj, dzięki czemu zaczniesz inwestować łatwiej i mądrzej. Nasze nowoczesne technologie pozwolą Ci osiągnąć lepsze wyniki.

* Na przykład Chopra (1993), Jaconetti, Kniniry, and Zilbering (2010), Knniri, Jaconetti, DiJoseph and Zilbering (2014) lub Louw (2018)

Naszą uwagę poświęciliśmy rabalancingowi także w innych artykułach. Kontynuuj czytanie na ten temat w: Strategia rebalancingu portfeli Portu – zdradzamy szczegóły

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.