Szukaj
Close this search box.

S&P 500 jako podstawowy budulec portfela

S&P 500 jako podstawowy budulec portfela

Standard & Poor’s 500 jest najpopularniejszym istniejącym indeksem śledzącym akcje 500 amerykańskich spółek notowanych na dwóch największych amerykańskich giełdach – NYSE i NASDAQ. Akcje tych spółek tworzą 80% kapitalizacji rynku amerykańskiego, co przyczyniło się do uzyskania przez S&P 500 reputacji wyznacznika amerykańskiego rynku akcji. Dlaczego rzesze doświadczonych inwestorów rekomendują fundusze ETF replikujące omawiany przez nas indeks jako podstawowy składnik portfeli inwestycyjnych?

Rynek amerykański jest najbardziej rozwiniętym rynkiem na świecie, a w ostatnich stu latach rósł średnio 12% rocznie. S&P 500 nie oferuje jedynie zachęcających wyników historycznych, ale także szeroko zdywersyfikowaną reprezentację spółek z 11 sektorów obejmujących 24 branże.

Sektory wchodzące w skład indeksu S&P 500
Źródło: S&P Global

Dywersyfikacja ta zmniejsza poziom ryzyka związanego z inwestowaniem, w szczególności na początku pracy nad portfelem inwestycyjnym, kiedy to zasoby przeciętnego inwestora nie umożliwiają zakupu akcji tak dużej liczby spółek na raz. S&P 500 składa się z największych amerykańskich spółek, które są wybierane do indeksu przez komisję analityków. Między innymi, kryteriami, które spółka musi spełnić, aby stać się częścią indeksu, są:

  • wartość rynkowa przynajmniej 13,1 miliarda dolarów,
  • co najmniej 50% akcji jest dostępnych publicznie,
  • cena jednej akcji musi wynosić co najmniej 1 dolar,
  • co najmniej 50% majątku trwałego firmy znajduje się w USA,
  • co najmniej 50% przychodów firmy pochodzi z USA,
  • firma musi być rentowna przez co najmniej 4 kolejne kwartały.

Rebalancing indeksu, czyli dodawanie i usuwanie spółek, czy też zmiana proporcji ich wag, odbywa się co kwartał. Index S&P 500 obecnie śledzi aż 505 akcji 500 amerykańskich spółek. Dlaczego aż 505 akcji? W przypadku pięciu firm (między innymi Google, Discovery i Twenty-First Century Fox) od 2015 roku, dwie klasy ich akcji są śledzone oddzielnie.

10 największych spółek S&P 500 według wagi w indeksie
Źródło: S&P Global

Spółki, wchodzące w skład indeksu w większości reprezentują stabilne i szybko rozwijające się firmy, które wyznaczają kierunek i zmieniają oblicze swoich branż. 10 firm uwzględnionych w tabeli stanowi aż 27,75% wagi indeksu. Przy inwestowaniu w S&P 500, inwestor uzyska tytuły uczestnictwa spółek takich jak Apple, Microsoft, Amazon, Tesla, Google, Facebook i wielu innych rozpoznawalnych firm. Cena poszczególnych akcji jest często dość wysoka, w przypadku Tesli na przykład wynosi obecnie mniej więcej 870 zł za akcję. Gdybyśmy chcieli kupić przynajmniej po jednej akcji każdej z tych 10 firm, musielibyśmy liczyć się z wydatkiem rzędu około 10 tysięcy złotych. Jednakże, właśnie w takiej sytuacji, możemy skorzystać z pośrednictwa funduszu ETF śledzącego S&P 500. Wówczas kupując udziały danego ETF-u pośrednio kupujemy akcje nie tylko tych 10 największych firm, ale także setek pozostałych spółek należących do indeksu. Inwestując z Portu możesz zacząć zakupy nawet już od 100 złotych.

Indeks S&P 500 (ostatnie 3 lata)

Jak prezentował się rozwój indeksu w ostatnich latach?

Pomimo blisko 32% spadku wartości indeksu podczas fali koronawirusa w 2020 roku, wzrost indeksu za ostatnie 3 lata wynosił, uśredniając, 12,30% rocznie. Z punktu widzenia ostatnich 5 lat, wzrost indeksu kształtował się na średnim poziomie 12,74% rocznie, a więc podobnie. Na wykresie ewolucji indeksu S&P 500 możemy zaobserwować długotrwały trend wzrostowy, który momentami jest tymczasowo przerwany przez wysokie spadki. Ta wyraźnie widoczna zmienność, w kontekście długoterminowym staje się jedynie pewnym zaburzeniem, na które (na podstawie danych historycznych) najlepiej opłaci się w ogóle nie reagować. Nawet odwrotnie, mnóstwo doświadczonych inwestorów, właśnie w takich przypadkach, znajduje okazję do atrakcyjnego kupna instrumentów powiązanych z indeksem S&P 500. W momencie pisania tego artykułu, S&P 500 jest w trendzie spadkowym. Nie wiadomo jak długo to potrwa, ale z pewnością wielu inwestorów pasywnych korzysta z obecnej przeceny kupując akcje po cenach o wiele niższych niż jeszcze na początku 2022 roku, gdy S&P 500 osiągało swoje maksima. Oczywiście najlepszym sposobem zakupu będzie uśrednianie ceny kupna poprzez cykliczne regularne zakupy, o czym napiszemy jeszcze w dalszej części tekstu. Istotne jest, by nie próbować polować na dołek obecnej bessy, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć takiego momentu.

Jak inwestować do S&P 500 na Portu?

ETF śledzący ten indeks jest podstawową częścią składową naszych Portfeli na miarę. Jednak, w przypadku, w którym chciałbyś inwestować bezpośrednio do tego instrumentu, możesz tak uczynić przy pomocy strategii tematycznej S&P 500 lub wytwarzając własną strategię, do której włączysz ten instrument. Własne i tematyczne strategie są przeznaczone przede wszystkim dla trochę bardziej doświadczonych inwestorów i mogą być niedostępne w interfejsie niektórych użytkowników Portu. Dlaczego tak jest? Samodzielny wybór instrumentu może doprowadzić do zwiększonego ryzyka wahań, w szczególności, jeśli inwestor zbuduje strategię z małej liczby instrumentów bądź będą one reprezentować tylko jeden sektor, region, lub branżę.  W przypadku wahań na rynkach lub przy zmianie trendu, mały stopień dywersyfikacji może skutkować większymi spadkami wartości strategii w odróżnieniu do globalnie dywersyfikowanych portfeli Portu. Dlatego właśnie inwestorom, którzy na podstawie ankiety inwestycyjnej, chcieliby uchronić się przed ryzykiem lub nie mają jeszcze doświadczenia związanego z inwestowaniem, nie udostępniamy opcji samodzielnego tworzenia własnych strategii.

Jeśli uważasz, że od momentu rejestracji na Portu dużo już nauczyłeś się o inwestowaniu, a opcja własnych strategii nie jest dla Ciebie dostępna, w takim razie, możesz spróbować wyplenić ankietę jeszcze raz. Logując się na swoje konto Portu rozkliknij menu w prawym górnym rogu, a w sekcji „Profil” znajdziesz zakładkę „Ankieta inwestycyjna”, gdzie znajduje się opcja ponownego wypełnienia ankiety.

Jak stworzyć strategię tematyczną?

Założenie strategii tematycznej jest bardzo proste. W dolnej części strony „Przegląd” lub na stronie „Strategie tematyczne” znajdziesz aktualną ofertę strategii tematycznych. Wybraną strategię, w tym przypadku tę o nazwie S&P 500 wytworzysz klikając na ikonkę „Wybierz strategię”. Następnie możesz ją uzupełnić o dodatkowe instrumenty, zaplanować długość horyzontu inwestycyjnego czy też włączyć automatyczny rebalancing.

Strategie tematyczne Portu do wyboru

Jak stworzyć własną strategię?

Pisaliśmy wcześniej, że własna strategia nie musi być odpowiednia dla każdego. Jednak, jeśli jesteś przekonany, że dana strategia jest dokładnie tym, czego szukasz, jej utworzenie jest również bardzo proste. Na Twoim koncie Portu, na stronie „Przegląd” wystarczy kliknąć na opcję „Sprawdź ofertę inwestycji”.

Sprawdź ofertę inwestycji

Potem ukażą Ci się różne rodzaje produktów Portu jakie mamy dla Ciebie do wyboru. Własną strategię możesz wytworzyć klikając w okno Moje strategie.

Rodzaje produktów Portu do wyboru

Następnie ukażę się Ci „Lista dostępnych instrumentów”, gdzie ETF śledzący indeks S&P 500 znajdziesz zaraz na pierwszej stronie pod nazwą Akcje amerykańskie (S&P 500). W kolumnie po prawej stronie możesz dodać instrument do strategii zaznaczając zieloną ikonkę oznaczoną symbolem „plus”, a następnie klikając „Kontynuuj” poniżej. Ten instrument możesz dodać do własnej strategii niezależnie od tego, czy inwestujesz w złotówkach czy w euro.

Lista dostępnych instrumentów na Portu

Posiadamy jeszcze drugi wariant ETF-u zorientowanego na indeks S&P 500 o nazwie Akcje amerykańskie (S&P 500) – EUR hgd,przeznaczony dla inwestujących w euro, czyli dla tych posiadających oszczędności bądź zarabiających w euro. Skrót „EUR hgd” oznacza, że kurs euro do dolara jest w tym instrumencie wewnętrznie zabezpieczony.

Po dodaniu wybranego przez Ciebie instrumentu do strategii, możesz ją dopełnić o dodatkowe instrumenty, które mogłyby na przykład zapewnić Ci lepszą dywersyfikację geograficzną. Na liście instrumentów znajdziesz między innymi ETF-y zorientowane na rynek europejski, japoński lub azjatycki. W momencie, w którym uznasz swoją strategie za gotową i będziesz usatysfakcjonowany jej zawartością, wystarczy, że prześlesz do niej swój wkład pieniężny. Przelane przez Ciebie środki zostaną zainwestowane w następnym dniu handlowym Portu. Nie zapomnij, że wybór nawet najlepszych instrumentów nie oznacza nieustannego wzrostu wartości Twoich inwestycji.  Rynek akcji długoterminowo rośnie, ale w kontekście krótkoterminowym zachowuje się nieracjonalnie, a jego wartość może się bardzo zmieniać, tymczasowe znaczne obniżenie wartości jest niewykluczone. Inwestując regularnie, sprawisz, że koszty zakupu wybranych przez Ciebie instrumentów uśrednią się w kontekście długoterminowym. W ten sposób znacznie obniżysz ryzyko tego, że zainwestujesz jednorazowo w momencie lokalnego maksimum ceny instrumentu. Uśrednianie ceny zakupu poprzez regularne wpłaty stwarza szansę wstrzelenia się w moment, w którym akcje są przecenione ze względu na spadki na rynku, co może bardzo opłacić się w momencie potencjalnego odbicia.

Jakie ETF-y możesz dodać do swojej strategii?

Jeśli nie inwestujesz jeszcze na Portu, ale interesują Cię to, jakie instrumenty są obecnie dostępne na platformie, możesz je odnaleźć bez logowania się na konto klienta. Ich lista jest dostępna na naszej stronie w części Własne strategie, konkretnie na stronie Lista instrumentów. Utworzone już przez nas strategie znajdziesz w części Strategie tematyczne.

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu niniejszego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.