Standard & Poor’s 500 jest najpopularniejszym istniejącym indeksem śledzącym akcje 500 amerykańskich spółek notowanych na dwóch największych amerykańskich giełdach – NYSE i NASDAQ.
Historia indeksu
Powstanie indeksu S&P 500 było wynikiem ewolucji w analizie rynku akcji oraz rosnącego zapotrzebowania na bardziej kompleksowy wskaźnik kondycji amerykańskiej gospodarki. W latach 20. XX wieku firma Standard Statistics Company zaczęła publikować indeksy obejmujące różne sektory gospodarki. Początkowo indeks był aktualizowany raz na tydzień i składał się z 233 amerykańskich spółek.
W 1941 roku Standard Statistics Company połączyło się z wydawnictwem Poor’s Publishing, założonym przez Henry’ego Varnuma Poora, tworząc agencję ratingową Standard & Poor’s (S&P). Fuzja ta połączyła doświadczenie w analizie statystycznej z wiedzą finansową, czego efektem były raporty obejmujące dzienną wycenę 90 przedsiębiorstw oraz tygodniową wycenę 423 firm.
W 1957 roku, korzystając z postępu technologicznego, Standard & Poor’s opracowało i uruchomiło indeks S&P 500, obejmujący 500 największych amerykańskich spółek. Był to jeden z pierwszych indeksów rynkowych, który na bieżąco śledził zmiany na rynku, uwzględniając kapitalizację rynkową firm. Dzięki swojej kompleksowości i szerokiej reprezentacji rynku, szybko zyskał status najważniejszego barometru amerykańskiej gospodarki.
S&P 500 jako fundament portfela inwestycyjnego
Akcje spółek z indeksu S&P 500 odpowiadają za około 80% kapitalizacji rynku amerykańskiego, co przyczyniło się do uzyskania przez S&P 500 reputacji wyznacznika amerykańskiego rynku akcji. Dlaczego rzesze doświadczonych inwestorów rekomendują fundusze ETF replikujące omawiany przez nas indeks jako podstawowy składnik portfeli inwestycyjnych?
Rynek amerykański jest najbardziej rozwiniętym rynkiem kapitałowym na świecie, a w ostatnich stu latach rósł średnio 12% rocznie. S&P 500 nie oferuje jedynie zachęcających wyników historycznych, ale także szeroko zdywersyfikowaną reprezentację spółek z 11 sektorów obejmujących 24 branże.
Dywersyfikacja ta zmniejsza poziom ryzyka związanego z inwestowaniem, w szczególności na początku pracy nad portfelem inwestycyjnym, kiedy to zasoby przeciętnego inwestora nie umożliwiają zakupu akcji tak dużej liczby spółek na raz. S&P 500 składa się z największych amerykańskich spółek, które są wybierane do indeksu przez komisję analityków. Między innymi, kryteriami, które spółka musi spełnić, aby stać się częścią indeksu, są:
- wartość rynkowa przynajmniej 18 miliardów dolarów,
- co najmniej 50% akcji jest dostępnych publicznie,
- spółka musi być rentowna przez co najmniej 4 kolejne kwartały,
- stosunek rocznej wartości obrotu do kapitalizacji rynkowej wynosi co najmniej 0.75,
- akcje spółki muszą mieć minimalny dzienny wolumen obrotu wynoszący 250 000 akcji przez ostatnie 6 miesięcy,
- tylko spółki posiadające zwykłe akcje amerykańskie notowane na giełdach NYSE lub NASDAQ są kwalifikowane (REIT-y również mogą być uwzględnione).
Rebalancing indeksu, czyli dodawanie i usuwanie spółek, czy też zmiana proporcji ich wag, odbywa się co kwartał – w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Indeks S&P 500 obecnie śledzi 503 akcje reprezentujące 500 amerykańskich spółek. Dlaczego nie jest to równo 500 akcji? W przypadku niektórych firm, takich jak Alphabet Inc. (właściciel Google), w indeksie uwzględnione są dwie klasy ich akcji – klasa A (GOOGL) i klasa C (GOOG). Niektóre spółki, takie jak Alphabet Inc., emitują różne klasy akcji, aby umożliwić inwestorom udział w zyskach firmy przy jednoczesnym ograniczeniu ich prawa głosu, co pozwala założycielom i zarządowi zachować większą kontrolę nad firmą. W przeszłości podobne sytuacje dotyczyły firm, takich jak Discovery czy Twenty-First Century Fox. Liczba akcji w indeksie może się różnić w wyniku kwartalnych rebalansów lub innych decyzji Komitetu Indeksowego.
Spółki, wchodzące w skład indeksu w większości reprezentują stabilne i szybko rozwijające się firmy, które wyznaczają kierunek i zmieniają oblicze swoich branż. Akcje 10 firm uwzględnionych w tabeli stanowią aż 35% wagi indeksu. Przy inwestowaniu w S&P 500, inwestor kupuje akcje spółek takich jak Apple, Nvidia, Microsoft, Amazon, Tesla, Google, Facebook i wielu innych rozpoznawalnych firm. Cena poszczególnych akcji jest często dość wysoka, w przypadku Microsoft na przykład wynosi obecnie około 1750 zł za akcję. Gdybyśmy chcieli kupić przynajmniej po jednej akcji każdej z tych 10 firm, musielibyśmy liczyć się z wydatkiem rzędu około 12 tysięcy złotych. Jednakże, właśnie w takiej sytuacji, możemy skorzystać z pośrednictwa funduszu ETF śledzącego S&P 500. Wówczas kupując udziały danego ETF-u pośrednio kupujemy akcje nie tylko tych 10 największych firm, ale także setek pozostałych spółek należących do indeksu. Inwestując z Portu możesz zacząć zakupy nawet już od 100 złotych.
Jak prezentował się rozwój indeksu S&P 500 w ostatnich latach?
Pomimo przeszło 25% spadku wartości indeksu w 2022 roku, spowodowanego głównie wybuchem wojny na Ukrainie oraz wysoką inflacją, indeks S&P 500 od tego czasu odbudował swoje wartości i kontynuuje trend wzrostowy. Średnioroczna stopa zwrotu za ostatnie 3 lata wynosiła około 8,5% rocznie, a w ciągu ostatnich 5 lat było to już ponad 15% rocznie.
Obserwujemy długotrwały trend wzrostowy, który co jakiś czas jest przerywany przez znaczące spadki – te jednak, w kontekście długoterminowym, okazują się jedynie chwilowymi zaburzeniami. Taka zmienność daje doświadczonym inwestorom szansę na korzystne zakupy, zwłaszcza w momentach wyprzedaży.
W momencie pisania tego artykułu indeks S&P 500 znajduje się blisko swoich historycznych maksimów, które udało się osiągnąć po wcześniejszym pobiciu szczytów ustanowionych po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. Regularne inwestowanie, np. poprzez metodę uśredniania ceny zakupu, nadal pozostaje jednym z najskuteczniejszych podejść dla inwestorów pasywnych, niezależnie od aktualnego poziomu zmienności rynkowej.
Jak inwestować w S&P 500 na Portu?
ETF śledzący ten indeks jest podstawową częścią składową naszych Portfeli na miarę. Jednak, w przypadku, w którym chciałbyś inwestować bezpośrednio w ten indeks, możesz tak uczynić przy pomocy strategii tematycznej S&P 500 lub tworząc własną strategię, do której włączysz ten instrument. Własne i tematyczne strategie są przeznaczone przede wszystkim dla bardziej doświadczonych inwestorów i mogą nie być dostępne w interfejsie niektórych użytkowników Portu. Dlaczego? Wynika to z potrzeby ograniczenia ryzyka, które może wynikać z niewłaściwego doboru instrumentów inwestycyjnych. Samodzielne tworzenie strategii może prowadzić do zwiększonej zmienności portfela, zwłaszcza gdy strategia opiera się na niewielkiej liczbie instrumentów lub jest skoncentrowana na jednym sektorze, regionie czy branży.
W sytuacji wahań rynkowych lub zmiany trendu, brak odpowiedniej dywersyfikacji może skutkować znacznymi stratami, które byłyby trudniejsze do zniwelowania niż w przypadku globalnie zdywersyfikowanych portfeli Portu. Dlatego inwestorom, którzy na podstawie wyników ankiety inwestycyjnej preferują ograniczenie ryzyka lub dopiero zdobywają doświadczenie na rynku, nie udostępniamy opcji samodzielnego tworzenia strategii. Dzięki temu chronimy ich przed potencjalnymi błędami i zapewniamy większe bezpieczeństwo inwestycji.
Jeśli uważasz, że od momentu rejestracji na Portu zdobyłeś odpowiednie doświadczenie i wiedzę o inwestowaniu, a opcja własnych strategii nie jest dla Ciebie dostępna, możesz wypełnić ankietę jeszcze raz. Zaloguj się na swoje konto Portu, rozwiń menu w prawym górnym rogu, a następnie przejdź do sekcji „Profil”. W zakładce „Ankieta inwestycyjna” znajdziesz opcję ponownego wypełnienia ankiety.
Jak stworzyć strategię tematyczną?
Założenie strategii tematycznej jest bardzo proste. W dolnej części strony „Przegląd” lub na stronie „Strategie tematyczne” znajdziesz aktualną ofertę strategii tematycznych. Wybierz interesującą Cię strategię, na przykład tę o nazwie S&P 500, klikając na przycisk „Wybierz strategię”. Następnie możesz dostosować ją, dodając dodatkowe instrumenty, planując długość horyzontu inwestycyjnego, a także włączając automatyczny rebalancing.
Jak stworzyć własną strategię?
Pisaliśmy wcześniej, że własna strategia nie musi być odpowiednia dla każdego. Jednak, jeśli jesteś przekonany, że dana strategia jest dokładnie tym, czego szukasz, jej utworzenie jest również bardzo proste. Na Twoim koncie Portu, w zakładce „Inwestycje” wystarczy kliknąć na opcję „Załóż nową”.
Potem ukażą Ci się różne rodzaje produktów Portu jakie mamy dla Ciebie do wyboru. Własną strategię możesz wytworzyć klikając w przycisk „Załóż” w polu „Strategie własne i tematyczne”
Następnie w oknie “Masz własny pomysł na inwestowanie?”, należy wybrać przycisk “Załóż własną”
Następnie ukaże się Ci „Lista dostępnych instrumentów”, na której ETF śledzący indeks S&P 500 znajdziesz już na pierwszej stronie pod nazwą „Akcje amerykańskie (S&P 500)”. W kolumnie po prawej stronie możesz dodać ten instrument do swojej strategii, klikając zieloną ikonę z symbolem plus, a następnie wybierając „Kontynuuj” poniżej. Ten instrument możesz dodać do swojej strategii, niezależnie od tego, czy inwestujesz w złotych, czy w euro.
Posiadamy także drugi wariant ETF-u związanego z indeksem S&P 500 o nazwie „Akcje amerykańskie (S&P 500) – EUR hedged”, przeznaczony dla osób inwestujących w euro i chcących zabezpieczyć swoje oszczędności przed ryzykiem kursowym. Skrót „EUR hedged” oznacza, że kurs wymiany euro do dolara jest wewnętrznie zabezpieczony w ramach tego instrumentu.
Po dodaniu wybranego instrumentu do swojej strategii możesz uzupełnić ją o dodatkowe ETF-y, które zapewnią lepszą dywersyfikację geograficzną. Na liście instrumentów znajdziesz między innymi ETF-y skoncentrowane na rynkach europejskich, japońskich czy azjatyckich. Gdy uznasz, że Twoja strategia jest gotowa i jej skład w pełni Cię satysfakcjonuje, wystarczy, że dokonasz wpłaty środków. Przelane przez Ciebie środki zostaną zainwestowane podczas następnego dnia handlowego Portu.
Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze instrumenty nie gwarantują ciągłego wzrostu wartości inwestycji. Rynek akcji w długim terminie ma tendencję wzrostową, ale w krótkim okresie może zachowywać się niestabilnie, a jego wartość może znacznie się wahać. Tymczasowe, znaczące spadki wartości są możliwe. Regularne inwestowanie pozwala uśrednić koszty zakupu wybranych instrumentów w długim okresie, co zmniejsza ryzyko jednorazowej inwestycji w momencie lokalnego maksimum ceny. Uśrednianie kosztów poprzez systematyczne wpłaty zwiększa również szansę na zainwestowanie w momentach, gdy instrumenty są przecenione, co może okazać się korzystne w przypadku odbicia rynkowego.
Jakie ETF-y możesz dodać do swojej strategii?
Jeśli nie inwestujesz jeszcze na Portu, ale interesują Cię to, jakie instrumenty są obecnie dostępne na platformie, możesz odnaleźć je bez logowania się na konto klienta. Ich lista jest dostępna na naszej stronie w części strategie własne i tematyczne, na stronie w co mogę zainwestować?. Utworzone już przez nas strategie znajdziesz w części Strategie tematyczne.
—————————-
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu niniejszego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.