Szukaj
Close this search box.

Kiedy warto stosować timing rynkowy?

Kiedy warto stosować timing rynkowy?

Badania rynku, eksperci i tysiące inwestorów, którzy tego zakosztowali, zgadzają się, że timing rynkowy nie przynosi konsekwentnych zysków długoterminowo. Chociaż wielu próbowało osiągać stałą i wysoką stopę zwrotu poprzez kupowanie i sprzedaż aktywów w odpowiednim momencie, długotrwały i powtarzalny sukces w tym względzie pozostaje zazwyczaj pobożnym życzeniem. Niemniej jednak, istnieje możliwość osiągania lepszego długoterminowego zwrotu dzięki tak zwanej reaktywnej formie timingu rynkowego. Polega to na tym, że w reakcji na spadki na rynkach kupujesz aktywa po niższych cenach, ale tylko po to, aby następnie trzymać jest przez długi czas.

Co właściwie oznacza timing rynkowy?

W świecie inwestycji termin „timing rynkowy” odnosi się do strategii, w której inwestor kupuje i sprzedaje akcje na podstawie przewidywanego kierunku, w którym podąży rynek. Jeśli inwestor dobrze przewidzi wzrost wartości, przełoży się to na jego zyski.

Z teoretycznego punktu widzenia ta strategia wydaje się genialna. Każdy chciałby zarobić, gdy rynek podąża w górę i nie tracić, gdy rynek leci w dół. Jednak, jak pokazuje rzeczywistość, systematyczne zamienianie tej teorii w praktykę jest niemal niemożliwe. Oczywiście są inwestorzy, którzy od czasu do czasu kupują lub sprzedają zgodnie ze swoimi przewidywaniami, które następnie się sprawdzają. Jednakże, zarabianie tą metodą regularnie przez dłuższy czas to dla znakomitej większości, jeśli nie dla wszystkich inwestorów, tylko słodki sen.

Dwie główne wady tej strategii

  • Po pierwsze, jest oparta na założeniu, że inwestor jest w stanie przewidzieć przyszłość i że jest w stanie to robić niezawodnie i długoterminowo. Czy to jest możliwe, można prowadzić długie dyskusje, ale jak opisuje guru inwestycyjny Burton Malkiel w swojej książce „A Random Walk Down Wall Street„, „jedynie kłamca jest długoterminowo skuteczny w timingu rynkowym„.
    Nawiasem mówiąc, na tych samych założeniach opiera się sukces hazardzistów czy wróżbitów.
  • Drugą wadą tej strategii jest czas, który musi poświęcić inwestor, aby ocenić przyszły kierunek, w którym podąży rynek. Trzeba przyznać, że bez wystarczającej ilości wiedzy i informacji o rozwoju rynków, światowej gospodarki, sektorów, sytuacji geopolitycznej, a także kondycji firm, próba przewidzenia przyszłości jest czystą grą hazardową, ba, nawet posiadając te informacje nie da się w pełni przewidzieć przyszłych zjawisk. Aby móc opierać swoje przypuszczenia na informacjach i danych płynących ze środowiska wpływającego na rynek, inwestor musi regularnie i dokładnie studiować i analizować raporty oraz bieżącą sytuację. Ostatecznie zajmuje to bardzo wiele czasu, który można byłoby przeznaczyć na cokolwiek innego, dlatego każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście codzienne trzymanie ręki na pulsie światowej gospodarki jest dla niego.

Czasem słychać opinie typu „rynek teraz zalicza spadki, nie będę inwestować i poczekam“. Niektórzy powtarzają sobie takie zdanie przez wiele lat. Są ludzie, którzy tak czekają nawet 10 lat czy całe życie. Tymczasem inwestowanie nigdy nie było prostsze niż obecnie, a zacząć można naprawdę łatwo, im wcześniej tym lepiej. Na przykład, aby rozpocząć inwestowanie na Portu wystarczy założyć konto, wypełnić ankietę i potwierdzić swoją tożsamość. To wszystko, a inwestorem możesz stać się w parę minut, nie musisz nawet wstawać z fotela.

Im wcześniej zaczniesz inwestować tym więcej Twoje pieniądze będą miały czasu, by zyskać na wartości. W 2015, gdy rynki zaczęły przekraczać swoje historyczne maksima, wielu ludzi zaczęło myśleć, że rynki nie mogą już dalej rosnąć, kiedy obecnie, nawet pomimo lockdownów i wojny na Ukrainie rynki są o wiele wyżej niż w 2015 roku.  Przypomnijmy sobie, że w 1929 roku, gdy akcje osiągnęły swoje ówczesne historyczne maksimum, również wielu ludzi myślało, że rynki już nie mogą dalej rosnąć. Dla ilustracji spójrzmy na stuletni rozwój amerykańskiego rynku akcji. (Uwaga, wzrost wartości jest przedstawiony na skali logarytmicznej dla lepszej ilustracji wzrostu w tak długim okresie; w 1930 roku indeks osiągnął wartość 21, obecnie poruszamy się w okolicach 4133 punktów)

W poniższej tabeli zobaczysz, ile mógłbyś zyskać, gdyby inwestowanie z Portu było możliwe już w 2014 roku. Podane dane sugerują, że nie warto zwlekać. Nawet pomimo trudnej sytuacji gospodarczej na świecie Portfele na miarę Portu osiągnęły znakomite rezultaty. Wyniki wszystkich portfeli Portu można znaleźć na tej stronie. W tabeli poniżej pokazujemy wyniki na bazie dynamicznego portfela numer 10.

O wiele ważniejsze w inwestowaniu jest samo rozpoczęcie i właściwe ustawienie parametrów inwestycji, niż próba spekulacji na cenie w momencie kupna i sprzedaży. W Portu zdajemy sobie sprawę z tego, co jest naprawdę istotne i dlatego kładziemy duży nacisk na wybór odpowiedniej inwestycji. Na podstawie szczegółowej ankiety inwestycyjnej inteligentny algorytm wybiera najlepszą inwestycję dla każdego inwestora, biorąc pod uwagę zarówno jego horyzont inwestycyjny, jak i profil ryzyka. Przygotowany specjalnie dla Ciebie portfel charakteryzuje się globalną dywersyfikacją i pozwala osiągnąć najlepsze możliwe zwroty dla ustalonego horyzontu inwestycyjnego.

Inwestorowi pozostaje zaś trzymanie się swojego celu inwestycyjnego, regularne wysyłanie wkładów zgodnie z planem i przede wszystkim unikanie decyzji podejmowanych pod wpływem emocji. O tym, jak emocje mogą zagrozić Twoim przyszłym zyskom piszemy tutaj.

Jedynym timingiem rynkowym, który ma sens, jest ten, który traktuje wahania rynkowe jako okazję do kupna podczas przecen na rynkach.

Mimo że próba przewidywania przyszłego rozwoju rynku wydaje się z naszego doświadczenia raczej kontraproduktywna, istnieje jedno zastosowanie timingu rynkowego, które przynosi owoce – gdy zamiast podejścia predykcyjnego stosujemy podejście reaktywne. Bowiem każdy spadek na rynkach stanowi okazję do zakupu po niższej cenie. Często spadki są spowodowane tylko ogłoszeniem jakiegoś komunikatu ekonomicznego (np. prognozy spadku PKB), wydarzeniem politycznym (Brexit), skandalem (FTX) lub np. oczekiwanym połączeniem lub przejęciem. Jednak długoterminowy trend wzrostowy bywa zaburzony tylko na kilka tygodni lub miesięcy. Na wiele wydarzeń rynki reagują gwałtownie, co daje inteligentnym inwestorom okazję do skorzystania z sytuacji i zyskania na spadku.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.