Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – UE chce wprowadzić 10 sekundowe płatności natychmiastowe i inne aktualności ze świata FinTech

Przegląd FinTech – UE chce wprowadzić 10 sekundowe płatności natychmiastowe i inne aktualności ze świata FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia 👇

UE stara się wprowadzić 10 sekundowe płatności bankowe

Co się stało?

Rada Europy i Parlament Europejski zawarły wstępną umowę o obowiązkowym świadczeniu płatności natychmiastowych w euro i dostępie do infrastruktury płatniczej banku centralnego dla niebankowych instytucji pieniądza elektronicznego i emitentów stablecoinów.

Zgodnie z zasadami, dostawcy usług płatniczych, jakimi są banki, które zapewniają standardowe płatności w euro, będą również zobowiązani do oferowania usług wysyłania i odbierania natychmiastowych płatności w euro bez dodatkowych opłat.

Co to oznacza?

Unijny system płatności ma stać się bardziej konkurencyjny dzięki nowym przepisom. Ponadto, pod pewnymi warunkami, firmy FinTech mają uzyskać bezpośredni dostęp do infrastruktury płatniczej Europejskiego Banku Centralnego. FinTechy nie będą już musiały płacić bankom, aby w tym pośredniczyły.

To posunięcie powinno sprawić, że natychmiastowe płatności w euro staną się powszechnie dostępne i przystępne cenowo. Poprawi się również ich bezpieczeństwo, a dostawcy będą musieli zweryfikować zgodność między numerem IBAN a nazwą odbiorcy płatności. Przepisy wejdą w życie w dwóch etapach, z krótszym okresem przejściowym w strefie euro i dłuższym w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Połowa banków chce kupić większościowe udziały w firmach typu FinTech. Głównym powodem, według nowego badania, jest to, że banki obawiają się konkurencji ze strony gigantów technologicznych w ciągu najbliższych pięciu lat. W ten sposób, kupując FinTechy, banki chcą sprawić, aby ich własne usługi płatności online były zdolne do konkurowania z Big Tech.

Aplikacja do równomiernego podziału obowiązków domowych. Starling Bank stworzył nowe narzędzie „Share the Load”, aby pomóc kłócącym się parom śledzić i sprawiedliwie dzielić nieodpłatne prace domowe. Według badań Starling Bank, typowa para wykonuje średnio 63 godziny nieodpłatnych prac domowych tygodniowo.

Stablecoiny mogą być w rzeczywistości niestabilne. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych. Nazwa stablecoin pochodzi od słów stable (z ang. stabilny) i coin (z ang. moneta). Ideą stablecoinów jest zatem utrzymanie stabilności waluty na blockchainie. Oznacza to utrzymanie wartości, która będzie powiązana z rzeczywistym aktywem. Wspomniane wyżej badanie zebrało dane na temat 68 stablecoinów i wykazało, że żaden z nich nie był w stanie utrzymać parytetu z aktywem, z którym jest powiązany.

Blisko 70% respondentów przynajmniej raz zrezygnowało z zakupów online ze względu na brak dostępności opcji Buy Now, Pay Later (BNPL). Badanie PayPo wykazało, że wśród regularnych użytkowników płatności odroczonych, opcja BNPL zajmuje drugie miejsce pod względem popularności (65%), zbliżając się do lidera, BLIK-a (71%). Ponadto, dla najmłodszej grupy konsumentów (18-24 lata), BNPL staje się domyślną formą płatności, korzysta z niej aż 74% ankietowanych w tym wieku.

Polacy chcą płacić kartą w kościele i na bazarku. Badanie Maison & Partners dla Fundacji Polska Bezgotówkowa ujawnia, że Polacy coraz chętniej używają płatności bezgotówkowych, ale wciąż istnieją miejsca, gdzie brakuje tej opcji. Największej liczbie respondentów (46%) brakuje możliwości płacenia kartą lub telefonem na lokalnych bazarach. Inne miejsca, gdzie brakuje opcji płatności bezgotówkowej, to usługi krawieckie (30%), usługi szewskie (28%), kościoły (28%) oraz warsztaty samochodowe (26%).

14 milionów złotych dla Polskiego startupu na ekspansję w Ameryce Łacińskiej. Polski startup LiveKid, specjalizujący się w platformie do zarządzania przedszkolami i komunikacji z rodzicami, pozyskał 14 mln złotych od funduszu Inovo VC. Planuje wykorzystać środki na ekspansję w Ameryce Łacińskiej, otwarcie biura w Meksyku oraz wzmocnienie pozycji w Hiszpanii i Polsce. Założony w 2017 roku, LiveKid oferuje narzędzia do zarządzania placówkami edukacyjnymi, w tym obsługę płatności, zapisy, jadłospis, kartę dziecka i inne. Startup przetwarza rocznie płatności o wartości ponad 150 mln euro i generuje ponad 3 mln euro rocznych przychodów, obsługując ponad 400 tys. rodziców i 3,5 tys. przedszkoli.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.