Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Czy sztuczna inteligencja wywoła kolejny kryzys finansowy i inne wiadomości ze świata FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia 👇

Szef SEC ostrzega, że sztuczna inteligencja może spowodować kryzys finansowy

Co się stało?

Szef amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler ostrzegł w niedawnym wywiadzie, że uregulowanie sztucznej inteligencji będzie „trudnym zadaniem”. Widzi problem w tym, że wiele instytucji finansowych będzie korzystać z tych samych modeli AI opracowanych przez te same firmy technologiczne. Natomiast, firmy technologiczne nie podlegają regulacjom Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz innych organów nadzorujących Wall Street.

Co to oznacza?

Instytucje finansowe korzystając z tych samych modeli AI mogą stworzyć ryzyko zachowań stadnych. Gensler mówi: „Myślę, że w przyszłości może nastąpić kryzys finansowy, w którego następstwie ludzie powiedzą: Aha! To wszystko przez jeden agregator danych albo jeden model… na którym zdecydowaliśmy się polegać”.

Organy regulacyjne na całym świecie mierzą się z tym, jak nadzorować sztuczną inteligencję, ponieważ firmy technologiczne i tworzone przez nie modele nie są nadzorowane przez konkretne organy. UE opracowała już surowe przepisy dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w ustawie, która ma zostać przyjęta do końca roku. Za to w Stanach Zjednoczonych tego typu regulacje wciąż są w powijakach.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Goldman Sachs chce zakończyć współpracę przy Apple Card. Partner bankowy dla karty kredytowej i konta oszczędnościowego Apple najwyraźniej ma wiele wątpliwości co do tych produktów. W rzeczywistości Goldman Sachs podobno traci finansowo na tej współpracy. Dział handlowy banku, który jest odpowiedzialny za Apple oraz własne rozwiązania BNPL, stracił już rzekomo miliardy dolarów.

Unijny organ ochrony danych osobowych chce większej ochrony prywatności przy transakcjach cyfrowym euro. Europejska Rada Ochrony Danych Osobowych (EDPB) stwierdziła, że zdecydowanie zaleca dodanie do projektu ustawy ustalonego progu ochrony danych osobowych dotyczącego transakcji online przy użyciu cyfrowego euro. Organ chce, aby transakcje o niższych wartościach nie były śledzone w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, ani w trybie offline, ani online.

Fed prawdopodobnie obniży limit opłat za płatności kartą. Przez ostatnie 12 lat amerykańscy sprzedawcy płacili bankom 21 centów za każdą płatność kartą debetową plus 0,05% kosztów transakcji. Oczekuje się, że Rezerwa Federalna (Fed) zaproponuje obniżenie opłat, które banki pobierają od sprzedawców.

Będziesz mógł oddać pieniądze koledze z pracy za obiad poprzez Slack. Firma fintech Verestro przeprowadziła testy integracji płatności w Quicko Wallet z aplikacją Slack, umożliwiając szybkie przelewy na platformie komunikacyjnej, często używanej w środowisku biurowym. To pozwoli użytkownikom na przesyłanie pieniędzy między pracownikami i rozliczanie wydatków służbowych. Dodatkowo, w ramach tej integracji, pracownikom może zostać wydana wirtualna karta płatnicza. Decyzja Verestro o integracji z Slackiem wynika z otwartego API tego komunikatora oraz z dużej liczby użytkowników korzystających z tej platformy, głównie młodych osób zainteresowanych nowymi technologiami i interakcjami online.

Kupowanie bez wyciągania portfela jest już możliwe. Co nie oznacza, że bez utraty pieniędzy. Galeria Północna w Warszawie rozszerza swoją ofertę spożywczą, dodając tradycyjną Żabkę na pasażu oraz autonomiczną Żabkę Nano na drugim piętrze, która obsłuży klientów za pomocą technologii opartej na sztucznej inteligencji. Klienci mogą dokonywać zakupów w Żabce Nano bez konieczności skanowania produktów lub stania w kolejkach, a płatność jest automatycznie pobierana z karty lub aplikacji Żappka. Sklep oferuje również opcję otrzymywania rachunku za zakupy za pośrednictwem SMS lub aplikacji Żappka. Obecnie Żabka Nano to największa tego typu sieć w Europie, liczy ona już około 60 tego typu placówek.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.