Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇
Sztuczna inteligencja wpłynie na ponad połowę miejsc pracy w bankowości
Co się stało?
Więcej niż połowa miejsc pracy w bankowości (54%) stwarza wysoki potencjał do automatyzacji. Ten wysoki potencjał wynika z obecnego boomu na sztuczną inteligencję (AI). Może ona przekształcić branżę finansową i przynieść przedsiębiorstwom finansowym dziesiątki miliardów dolarów zysków.
Co to oznacza?
Rozwój technologii w przeszłości powolił na wyeliminowanie istniejących od dawna miejsc pracy i zastąpienie ich nowymi. W ten sposób zanikło też wiele firm. Zastosowanie sztucznej inteligencji może powtórzyć ten cykl, a nawet go przyspieszyć.
Jednakże zmiana ta przynosi ze sobą kilka problemów. Mimo że sztuczna inteligencja może zwiększyć produktywność, przejście do świata „napędzanego przez roboty” pociąga za sobą szereg zagadnień związanych z bezpieczeństwem danych, regulacjami, zgodnością z przepisami, etyką i konkurencją, którymi należy się zająć.
Więcej aktualności ze świata FinTech
Apple wycofuje się z usługi Apple Pay Later. Wprowadzona w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych usługa pozwalała kupującym online ubiegać się o pożyczkę w wysokości do 1000 dolarów przy płatności z wykorzystaniem Apple Pay i rozłożyć zakup na cztery równe raty w czasie sześciu tygodni bez opłat i odsetek. Niestety, usługa została wycofana w Stanach Zjednoczonyc w miniony poniedziałek, tuż przed wprowadzeniem nowych funkcji Apple Pay, które mają pojawić się na iPhone’ach jesienią tego roku.
Blisko połowa haseł może zostać złamana w czasie krótszym niż minuta. Potencjalnie oszuści mogą złamać do 45% haseł w ciągu jednej minuty, wykorzystując ataki z użyciem metody brutalnej siły (brute force) lub inteligentnego zgadywania (clever guessing). Eksperci od cyberbezpieczeństwa ostrzegają, że atakujący nie potrzebują wcale specjalistycznej wiedzy ani drogiego sprzętu do łamania haseł. Wydajny procesor laptopa może znaleźć poprawną kombinację hasła składającego się z ośmiu małych liter lub cyfr przy użyciu metody brute force w zaledwie siedem minut. Nowoczesne karty graficzne mogą wykonać to samo zadanie już w 17 sekund.
Revolut chce stać się najlepiej wycenionym FinTechem. Ten brytyjski FinTech dąży do uzyskania wyceny przekraczającej 40 miliardów dolarów w ramach sprzedaży akcji, która ugruntowałaby jego status najbardziej wartościowego start-upu w Europie. Revolut ma podjąć współpracę z Morgan Stanley w celu sprzedaży istniejących akcji o wartości około 500 milionów dolarów, w tym akcji posiadanych przez pracowników. Wycena przekraczająca 40 miliardów dolarów byłaby o co najmniej 20 procent wyższa niż 33 miliardy dolarów, które Revolut osiągnął w 2021 roku.
Polacy potwierdzili swoją tożsamość za pomocą mojeID już 340 milionów razy począwszy od 2019 roku. MojeID to system bezpiecznego potwierdzania tożsamości online oparty na bankowości elektronicznej, który obchodzi właśnie swoje 5 urodziny. MojeID jest dostepne dla 98% użytkowników bankowości elektronicznej i jest wykorzystywany przez ponad 60 komercyjnych dostawców usług oraz ponad 1600 podmiotów i serwisów sektora publicznego. System ten umożliwia między innymi logowanie do e-administracji, zakładanie Profilu Zaufanego oraz aktywację aplikacji mObywatel.
Coraz czarniejsze chmury nad dostępem do gotówki. Euronet przeprowadził 18 czerwca jednodniową akcję protestacyjną, ograniczając wypłaty z bankomatów do 200 złotych. Firma tłumaczy ten krok zbyt niskimi stawkami za wypłatę gotówki kartami krajowymi i BLIK-iem, które nie pokrywają kosztów obsługi transakcji. Euronet podkreśla, że obecna sytuacja może zagrozic dalszemu utrzymaniu sieci bankomatów, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Firma domaga się zmiany systemu pobierania opłat i dostosowania ich do realnych kosztów, wskazując na rosnące znaczenie bankomatów w dostępie do gotówki, zwłaszcza w obliczu zmniejszającej się liczby placówek bankowych.
Co trzecia osoba korzystająca z usługi Cashback wypłaca gotówkę kilka razy w miesiącu. Natomiast, ogólnie blisko połowa Polaków korzysta już z tej usługi, czyli wypłaty gotówki przy okazji płacenia kartą za zakupy. Dane te pochodzą z badania fundacji Polska Bezgotówkowa. Usługa ta jest dostępna w ponad 279 tysięcy placówek handlowych w całej Polsce, a najchętniej korzystają z niej osoby w wieku 25-34 lat (60%). Aby skorzystać z cashbacku, wystarczy poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty gotówki przed dokonaniem płatności kartą. Najczęściej wypłacane są kwoty od 50 do 100 złotych.