Szukaj
Close this search box.

2023 – rok (nie)oczekiwanej hossy

Rok 2023 dobiegł końca. Jaki był ten rok i czym zapisze się w pamięci inwestorów?

  • Hossa rynku akcji,
  • ogromna zmienność rynku obligacji,
  • sztuczna inteligencja i jej wpływ,
  • koniec obaw o inflację.

Na początku roku 2023 niewielu było optymistów. Globalna gospodarka zdawała się uginać pod ciężarem wysokich stóp procentowych i rosnących cen energii, a obawy związane z wojną na Ukrainie i napięciami między USA a Chinami niepokoiły inwestorów. Jednak, jak to często bywa, strach okazał się większy niż rzeczywistość, a z perspektywy czasu wydarzenia gospodarcze nie miały tak pesymistycznego przebiegu. Ceny energii udało się unormować, a gospodarki wykazały się dużą elastycznością, szybko adaptując się do nowych warunków. Mimo że geopolityka nadal dominuje w mediach, na rynkach przestała robić takie wrażenie. Rezultat? Inwestorzy, początkowo negatywnie nastawienie, zaczęli ponownie akumulować akcje.

Zeszły rok był więc zdecydowanie zdominowany przez rynek akcji. Jeśli przyjrzyjmy się wynikom głównych funduszy ETF wykorzystywanych w portfelach Portu fundusz naśladujący amerykański indeks S&P500 wzrósł o 26,7%, akcje europejskie o 18,9%, akcje japońskie o 33,3%, akcje rynków wschodzących o 7,2%, a globalne małe spółki o 12,6%. Dobrze spisywało się również złoto, które zanotowało wzrost o 13,4%. Na rynku obligacji wzrosty były znacznie bardziej umiarkowane. Długoterminowe obligacje rządowe USA zakończyły rok na zero, natomiast europejskie obligacje korporacyjne zyskały 7,4%. Istotnym elementem minionego roku było także osłabienie amerykańskiego dolara, co wpłynęło na nieco słabsze wyniki inwestorów w Europie, po przeliczeniu na ich lokalne waluty. Dodatkowo, w przypadku Polski doszło do silnego umocnienia złotego względem euro, co spotęgowało skalę wpływu waluty na wynik inwestycji.

W takim otoczeniu Portfele na miarę Portu osiągnęły satysfakcjonujące rezultaty. Wszystkie portfele odnotowały dodatnie stopy zwrotu w 2023 roku, a portfele o najwyższym poziomie ryzyka zbliżyły się do dwucyfrowej stopy zwrotu. Na wyniki portfeli, zwłaszcza w czwartym kwartale, istotny negatywny wpływ miała siła złotego, który gwałtownie umocnił się po październikowych wyborach parlamentarnych. Umocnienie lokalnej waluty zmniejsza zyski osiągane przez inwestorów w euro czy dolarze po przeliczeniu na złoty. Pod względem siły złotego rok 2023 był jednak wyjątkowy i w kolejnych okresach otoczenie może być już bardziej sprzyjające dla globalnych inwestorów.

*wyniki inwestycyjne poszczególnych klientów mogą odbiegać od wyników portfeli modelowych z racji możliwego innego momentu startu inwestowania, wpłat/wypłat środków, różnych dni handlowych i uwzględnienia opłaty za zarządzanie.

Hossa rynku akcji

Hossa na rynku akcji w 2023 roku była jednak specyficzna i wymagała od inwestorów cierpliwości. Początkowo dotyczyła tylko kilku największych amerykańskich spółek, takich jak Nvidia, Facebook czy Tesla, zanim rozprzestrzeniła się na szerszy, globalny rynek. Nie wszystkie sektory odnotowały jednak zyski – sektor IT wzrósł o 56%, a usług komunikacyjnych o 54%, podczas gdy branża energetyczna straciła -5%, a użyteczności publicznej -10%. Z kolei po pamiętnym upadku Sillicon Valley Bank i kilku innych regionalnych banków w USA sektor finansowy co prawda odrobił już z nawiązką straty, ale w stosunku do wielu innych sektorów nadal pozostaje z tyłu, zyskując w 2023 roku 10%.

Ogromna zmienność rynku obligacji

Miniony rok nie był rynkiem obligacji. Choć większość inwestycji obligacyjnych zanotowała ostatecznie dodatnie stopy zwrotu na przestrzeni całego roku, to było to okupione bardzo wysoką zmiennością, która niejednokrotnie przekraczała zmienność obserwowaną na rynku akcji. Najlepszymi inwestycjami okazały się obligacje korporacyjne o krótszym terminie zapadalności, które skorzystały na wysokich stopach procentowych banków centralnych i zarazem poprawiającym się sentymencie inwestorów względem przedsiębiorstw, co zmniejszyło postrzeganie ryzyka kredytowego.

 

Sztuczna inteligencja i jej wpływ

Sztuczna inteligencja była motywem przewodnim wzrostów w 2023 roku. Rynki finansowe szybko zauważyły, że rozwój AI wymaga potężnego wsparcia obliczeniowego, co przyniosło wzrost wartości firm z branży półprzewodników, prowadząc niemal do podwojenia wycen tych spółek. W tym kontekście miano spółki roku przypadło firmie Nvidia, której wartość w 2023 roku wzrosła aż o 255%. Ale AI to nie tylko wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową, ale także potencjał na szybszy wzrost w całej gospodarce. Zapewne oczekiwanie na taki rozwój wydarzeń doprowadziło do wzrostu mnożników wyceny amerykańskiego rynku akcji powyżej 5- i 10-letniej średniej.

Koniec obaw o inflację

Długo inwestorzy w to powątpiewali, ale ostatecznie odczyty inflacji za październik i listopad z głównych gospodarek na świecie przekonały ich, że obawy o utrzymanie się inflacji na wysokim poziomie są przesadzone. W przekonaniu ich do tego pomogła także sama Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, która na grudniowym posiedzeniu zasugerowała możliwość znaczących obniżek stóp procentowych w 2024 roku. Stanowiło to kluczowy moment dla wzrostów na rynkach finansowych w końcówce roku na praktycznie wszystkich klasach aktywów, od akcji po obligacje, nieruchomości, złoto i kryptowaluty. Walka z inflacją nie kończy się jednak całkowicie i przed bankami centralnymi ostatnia mila, dlatego oczekiwane obniżki stóp procentowych w USA i strefie euro będą stopniowe i rozłożone w czasie.

Czego spodziewać się w 2024?

Rok 2024 inwestorzy zaczynają z optymizmem. Trwająca hossa, możliwe obniżki stóp procentowych, słabnący dolar, spadek obaw o recesję i inflację. Z jednej strony dobre nastroje cieszą, z drugiej jednak powinny skłaniać do refleksji. Podobnie bowiem, jak nadmierny pesymizm był ostrzeżeniem dla niedźwiedzi w zeszłym roku, tak zbyt optymistyczne oczekiwania mogą być przesłanką do rynkowej korekty w 2024 roku.

Ostrożność nie oznacza jednak negatywnego nastawienia. Doświadczeni inwestorzy wiedzą, że korekty i zmiany nastrojów są nieodłącznym elementem długoterminowego inwestora. Zwłaszcza że w dłuższym terminie argumentów do dalszych wzrostów nie brakuje, chociażby właśnie w obszarze dalszego rozwoju sztucznej inteligencji. W 2023 roku inwestorzy skupili się na spółkach, które mogą bezpośrednio zyskiwać na niezbędnym wzroście mocy obliczeniowych. W 2024 roku uwaga może skupić się na firmach, które na implementacji sztucznej inteligencji mogą istotnie poprawić swoją produktywność. Przykładowo, eksploatacja humanoida, czyli inteligentnego robota, kosztuje obecnie około 10-12 dolarów za godzinę, ale już za kilka lat koszty te mogą spaść do 2-3 dolarów. Idąc dalej, implementacja uczenia maszynowego w przemyśle czy logistyce może zmniejszyć zużycie niezbędnych surowców, czy skrócić czasy dostaw, pozwalając firmom generować wyższe marże. Szersza implementacja nowoczesnych technologii może więc wspierać wyceny nie tylko spółek technologicznych i dać miejsce do potencjalnych wzrostów również innym firmom z krajów rozwiniętych czy spółek o mniejszej kapitalizacji.

Na rynku obligacji z kolei wiele podziało się już w końcówce zeszłego roku, kiedy to rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji spadły z 5% do poniżej 4%. Nie oczekujemy więc z tej klasy aktywów ponadprzeciętnych zysków w tym roku, ale obligacje czy złoto powinny pozostać istotnym elementem dywersyfikującym portfele. Podobnie jak odpowiednia pozycja walutowa, która może w 2024 sprzyjać inwestorom inwestującym globalnie.

Podsumowując, w rok 2024 wchodzimy z optymistycznym, ale ostrożnym nastawieniem. Dla wielu apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale należy pamiętać, że rynkowe korekty są nieodłącznym elementem inwestowania. Kluczem do sukcesu pozostaje determinacja w obranej strategii, odpowiedni horyzont inwestycyjny oraz regularność inwestowania.

 

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy raport nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.