Szukaj
Close this search box.

Przegląd Fintech – banki powinny przygotować się na cyber-zagrożenie ze strony komputerów kwantowych i inne wiadomości z branży FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

Banki muszą przygotować się na cyber-zagrożenie ze strony komputerów kwantowych

Co się stało?

Singapurskie władze monetarne wydały ostrzeżenie tamtejszym bankom i instytucjom finansowym, aby przygotowały się na nowe zagrożenia cybernetyczne związane z komputerami kwantowymi. Singapurskie władze twierdzą, że instytucje finansowe muszą osiągnąć „krypto-zwinność” (z ang. crypto-agility, w tym przypadku chodzi o kryptografię, a nie o kryptowaluty), aby móc skutecznie wzmocnić swoje algorytmy szyfrujące na zdolne do odparcia ataków z wykorzystaniem komputerów kwantowych na systemy IT i infrastrukturę bankową.

Co to oznacza?

Ten krok podkreśla pilną potrzebę wzmocnienia środków bezpieczeństwa cybernetycznego przed zagrożeniem ze strony komputerów kwantowych. Eksperci przewidują, że komputery kwantowe zaczną stanowić zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa już w ciągu następnej dekady. Komputery te będą potencjalnie w stanie złamać tradycyjne metody szyfrowania ze względu na olbrzymią mocz obliczeniową.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Europejski Bank Centralny chce obalać mity na temat cyfrowego euro. Bank centralny twierdzi, że banki nie powinny polegać na badaniach, które pomijają niektóre aspekty związane z wprowadzeniem cyfrowego euro. Zamiast tego banki powinny raczej przejąć się zagrożeniem wypływającym ze strony nowych graczy na rynku, takich jak stablecoiny, instytucje pieniądza elektronicznego i inne wyspecjalizowane projekty bankowe, z których niektóre są sponsorowane przez duże firmy technologiczne.

75% nowych inwestycji w kryptowaluty płynie do nowopowstałych kryptowalutowych ETF. Według danych Farside Investors, spotowe bitcoinowe fundusze ETF zgromadziły już łącznie 4 115 bitcoinów o wartości około 215 milionów dolarów. Fundusze ETF od BlackRock zagarnęły lwią część tych wpływów. Natomiast, szacuje się, że aż 75% nowych inwestycji w bitcoiny wpłynęło na 10 spotowych funduszy ETF, które zostały zatwierdzone w Stanach Zjednoczonych 11 stycznia.

Według Europejskiego Banku Centralnego rzeczywista wartość bitcoina nadal wynosi zero. Eksperci od płatności w Europejskim Banku Centralnym określili zatwierdzenie przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) spotowych bitcoinowych funduszy ETF mianem współczesnej wersji „nowych szat nagiego cesarza”. Powiedzieli, że posunięcie to legitymizuje walutę, której rzeczywista wartość jako aktywa wynosi zero.

82% osób powyżej 50 roku życia regularnie dokonuje zakupów za pośrednictwem telefonu lub tabletu. Dzięki badaniu firmy Efigence, osoby powyżej 50 roku życia, czyli przedstawiciele pokolenia „Silver”, aktywnie korzystają z technologii mobilnych, ponad połowa korzysta z BLIKA, a prawie ¾ robi zakupy poprzez Allegro. Z kolei, nawet 69% silversów codziennie używa aplikacji bankowych doceniając intuicyjność i użyteczność tych narzędzi. Mimo, że tak wielki odsetek korzysta z aplikacji bankowych, osoby te wciąż cenią sobie osobiste wizyty w placówkach banków. Pokolenie Silver spędza średnio od 1 do 2 godzin dziennie przy urządzeniach mobilnych, a 20% badanych nawet do 3 godzin. Jedynie 10% badanych silversów postrzega bankowość mobilną jako zagrożenie.

Płatności odroczone (BNPL) przy zakupach z PayU. PayU rozpoczyna współpracę z Klarną, co umożliwi dostęp do rozwiązań finansowych szwedzkiej firmy dla wybranych sklepów w Polsce. W ramach współpracy, kupujący online będą mogli skorzystać z popularnych opcji płatności Klarny, takich jak „Zapłać za 30 dni” oraz „Zapłać w 3 ratach”.  PayU z Klarną planują rozszerzyć partnerstwo również na inne rynki Europy Środkowo-Wschodniej, jednak na razie skupiają się na polskim rynku. Współpraca ma otworzyć nowe możliwości dla polskich marek i sklepów internetowych, oferując nowe metody płatności oraz wsparcie w rozwoju i ekspansji zagranicznej.

Zapłać za kultowe klapki z opóźnieniem. Kubota rozpoczyna współpracę z PayPo, umożliwiając klientom płatności odroczone za zakupy w sklepie internetowym Kubotastore.pl. Klienci będą mogli spłacić swoje zakupy po 30 dniach, a nowi klienci otrzymają kod promocyjny o wartości 30 zł do wykorzystania w PayPo. Według danych PayPo, 64% Polaków przynajmniej raz skorzystało z płatności odroczonych, a użytkownicy tej usługi często kupują odzież, obuwie, kosmetyki i produkty sportowo-rekreacyjne. Współpraca z Kubotą to kolejny krok PayPo w rozwijaniu oferty płatności odroczonych na rynku polskim.

Technologia blockchain pomoże w weryfikacji tożsamości klientów. Fintech Digital Gateways podjął współpracę z Krajową Izbą Rozliczeniową (KIR) w celu wprowadzenia procesu cyfrowego onboardingu opartego na technologii blockchain. Digital Gateways specjalizuje się w onboardingu klientów przy użyciu wideoweryfikacji biometrycznej twarzy, analizy danych bankowych czy danych podawanych przy okazji korzystania z innych usług. Współpraca z KIR pozwoli na dodanie do oferty fintechu usługi mojeID, umożliwiającej zdalne potwierdzenie tożsamości poprzez bankowość elektroniczną. Proces onboardingu obejmuje także mobilny, kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir od KIR oraz wykorzystanie technologii blockchain do archiwizacji podpisanych dokumentów.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.