Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Facebook i Instagram jako źródło oszustw przy zakupach online i inne aktualności ze świata FinTech

Przegląd FinTech – Facebook i Instagram jako źródło oszustw przy zakupach online i inne aktualności ze świata FinTech

Przygotowaliśmy kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z mijającego tygodnia.

Dwie trzecie wszystkich oszustw online ma swoje źródło na Facebooku i Instagramie

Co się stało:

Nowe badanie oparte na analizie zgłoszonych przypadków oszustw na ponad 25 milionach klientach detalicznych, wykazało, że dwie trzecie (68%) wszystkich oszustw podczas zakupów online zaczyna się przeważnie na dwóch platformach społecznościowych, których właścicielem jest spółka Meta, a mianowicie na Facebooku i Instagramie. Stanowi to około 40% całkowitej kwoty, jaką ludzie tracą w wyniku tego typu oszustw.

Towarami najczęściej oferowanymi przez oszustów są odzież, obuwie, konsole do gier i telefony komórkowe. Średnia kwota, którą tracą oszukani to około 3 000 złotych.

Co to oznacza:

Sprzedaż towarów za pośrednictwem sieci społecznościowych stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Problemem jest natomiast brak jakichkolwiek mechanizmów kontrolnych, które weryfikowałyby wiarygodność sprzedawców. Właśnie dlatego, oszustwa na tych platformach stają się coraz bardziej powszechne.

Zdaje się, że najbardziej z oszustami walczą banki, które mają odpowiednie mechanizmy bezpieczeństwa w celu ochrony kupujących. Aczkolwiek w sytuacji, w której większość oszustw odbywa się w sieciach społecznościowych, autorzy badania stwierdzili, że najlepszym rozwiązaniem byłoby, jeśli to firmy technologiczne wzięłyby na siebie ciężar zapewnienia bezpieczeństwa dla kupujących na swoich platformach.

Inne wiadomości ze świata FinTech

Jedna trzecia interakcji z bankami pozostaje fizyczna. W 2023 roku z cyfrowych kanałów komunikacji skorzysta w Europie 45% konsumentów, jeszcze w 2020 roku było to tylko 33%. Mimo, że od 2008 roku blisko połowa (41%) wszystkich oddziałów banków została zamknięta, fizyczny kontakt z pracownikiem banku wciąż odgrywa dla klientów ważną rolę – 55% Europejczyków w 2022 roku odwiedzało fizyczny oddział banku przynajmniej raz na kwartał.

Cyfrowe euro się zbliża? Europejski Bank Centralny upublicznił podsumowanie i wyniki własnych testów cyfrowej waluty. Ustalono między innymi, że cyfrowe euro będzie działać online i offline. Faza testowa cyfrowego euro rozpoczęła się w październiku 2021 roku i zakończy się jesienią 2023 roku. Jej celem będzie odpowiedzenie na kluczowe pytania dotyczące projektu i dystrybucji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

UKNF (Urząd Komisji Nadzoru Finansowego) oraz partnerzy z Malezji uczestniczyli w Polish Malaysia FinTech Forum, mającym na celu wymianę doświadczeń w sektorze innowacji finansowych. Podczas forum omawiano tematy takie jak otwarta bankowość czy regulacje dotyczące krypoaktywów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Kuala Lumpur, we współpracy z instytucjami finansowymi i organizacjami, takimi jak FinTech Poland oraz Bank Negara Malaysia. W trakcie spotkania przedstawiono działania podejmowane przez UKNF w zakresie wspierania innowacji finansowych, a także dyskutowano na temat wpływu nowoczesnych technologii na rynek finansowy.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

 

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.