Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇
Już przeszło połowa mieszkańców Turcji posiada kryptowaluty
Co się stało:
Kryptowaluty cieszą się gwałtownym wzrostem popularności w Turcji. Na przestrzeni ostatniego półtora roku liczba Turków korzystających z kryptowalut wzrosła z 40% do 52%. Wyniki niedawno opublikowanej ankiety wskazują, że 58% respondentów wskazało na to, że głównym powodem inwestowania w kryptowaluty jest myśl o wzbogaceniu się w długim terminie.
Wyróżniając kryptowaluty, w które inwestuje się w Turcji, aż 71% inwestujących w krypto posiada bitcoin, 45% – ethereum i inne stablecoiny.
Co to oznacza:
Rosnąca liczba i odsetek inwestorów kryptowalutowych w Turcji wskazuje na zwiększające się zainteresowanie kryptowalutami jako zabezpieczeniem przed inflacją. Kraj ten, już od dłuższego czasu boryka się z ekstremalnie wysoką inflacją. Wzrost cen osiągnął nawet 80% rok do roku i od dłuższego czasu nie da się go obniżyć. Ze tego powodu z Turcji uciekają inwestorzy, a turecka lira, w ostatnich 3 latach, straciła 80% swej wartości w relacji do dolara amerykańskiego.
Wyniki ankiety pokazały, że w okresie bardzo wysokiej inflacji, ludzie tracą zaufanie do własnej waluty. Ciekawym jest fakt, że oprócz szukania schronienia w innych konwencjonalnych walutach, ludzie powszechnie lokują swój majątek w kryptowalutach. Podobna sytuacja miała już miejsce, w Brazylii czy w Nigerii, które także mierzą się z szybkim tempem wzrostu cen.
Inne aktualności ze świata FinTech
Liczba i wartość inwestycji w europejskie Fintechy maleją. W pierwszej połowie 2023 roku, po latach rozrzutności, firmy FinTech są zmuszone ruszyć w pogoń za zyskiem. Europejskie Fintechy pozyskały w tym okresie 4,6 mld euro w 463 transakcjach. Jest to spadek o 70% w porównaniu z pierwszą połową 2022 roku, kiedy to europejskie firmy technologiczno-finansowe pozyskały aż 15,3 mld euro z 884 transakcji.
90% spółek z indeksu FTSE 100 wymaga od dostawców posiadania oceny ESG. Zdecydowana większość ze 100 największych spółek pod względem kapitalizacji rynkowej, notowanych na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, wymaga od swoich dostawców ujawnienia ich zobowiązań w zakresie realizacji celów ESG, w tym przestrzegania dobrych praktyk w zakresie ochrony praw człowieka, zobowiązań dotyczących emisji CO2 i promowania różnorodności w miejscu pracy.
Banki przestały się interesować Metaverse. Liczba brytyjskich banków, które inwestują w technologie związane z rzeczywistością wirtualną (VR) oraz rzeczywistością rozszerzoną (AR), spadła o jedną trzecią w ciągu ostatniego roku. Jeszcze 12 miesięcy temu w te technologie inwestowała ponad połowa brytyjskich banków, obecnie w 2023 roku jest to jedynie 38% banków.
60% pracowników marzy o wsparciu sztucznej inteligencji w wykonywaniu rutynowych zadań. Badanie EY przeprowadzone w USA, pokazuje, że pracownicy pragną nowych technologii, jednak pracodawcy wdrażają je zbyt powoli. 89% pracowników uważa, że unowocześnienia technologiczne przyniosłyby firmom w których pracują ewidentne korzyści. Aż 59% uważa również, że innowacje w pracy wdrażane są z opóźnieniem. To sprawia, że nowe rozwiązania pojawiające się w firmach stają się od razu przestarzałe z powodu opóźnień. Obecnie najbardziej popularną innowacją jest korzystanie z danych w chmurze (75%), natomiast AI zostało wdrożone lub jest na etapie wdrażania w 45% firm.
Blisko 70% Polaków chce korzystać z e-paragonów. Na to wskazuje badanie Deloitte, choć to samo badanie wykazało, że 1/3 respondentów nigdy nie słyszała o takim rozwiązaniu. E-paragony są cyfrową alternatywą dla tradycyjnych paragonów, która dzięki nowelizacji Ustawy o VAT z marca 2020 roku, jest równoważna z ich papierowymi odpowiednikami. E-paragony funkcjonują w Polsce od maja 2022 roku i korzysta z nich już kilkaset firm w kraju, wystawiając miliony e-paragonów każdego miesiąca. To rozwiązanie ma stać się jeszcze bardziej popularne. Już od 14 września można pobrać aplikację e-paragony przygotowaną przez Ministerstwo Finansów. Rozwiązanie nie jest obligatoryjne dla sprzedawców, a ministerstwo zapewnia o jego bezpieczeństwie i anonimowości. Ciekawostką jest fakt, że zaledwie 1% ankietowanych było zainteresowanych takim rozwiązaniem w badaniu Deloitte przeprowadzonym jeszcze w lutym tego roku.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.