Witamy Cię na ścieżce inteligentnego inwestora. Cieszy nas, że zaczynasz inwestować na Portu! Aby rozpoczęcie Twojej przygody przebiegało jak najsprawniej, przygotowaliśmy dla Ciebie prosty przewodnik, który ułatwi Ci korzystanie z Portu.
W tym artykule wyjaśnimy:
- Pierwsza wpłata i dni handlowe
- Jak korzystać z Portu po zalogowaniu?
- Podstawowe zasady inwestowania i magazyn Portu
- Jak inwestujemy na portu?
- Program zniżkowy dla inwestorów długoterminowych
- Jak działa Portmonetka Portu?
- Spośród jakich produktów inwestycyjnych mogę wybierać?
1. Pierwsza wpłata i dni handlowe
Zacznijmy od wyjaśnienia tego, co się stanie z Twoimi pieniędzmi po dokonaniu wpłaty i kiedy zostaną one zainwestowane. Do zainwestowania środków dochodzi podczas dni handlowych Portu, które z reguły odbywają się dwa razy w tygodniu. W ich trakcie dochodzi do zakupu papierów wartościowych zgodnie ze strukturą inwestycji. Po zalogowaniu na Portu w prawym rogu nad wykresem zawsze można sprawdzić datę następnego dnia handlowego, a po kliknięciu na nią, wyświetli się pełny kalendarz dni handlowych.
Od momentu zainwestowania wartość inwestycji zaczyna się zmieniać. Będzie ona na przemian rosnąć lub spadać każdego dnia, w zależności od zmian cen na giełdzie.
Wskazówka dla Ciebie 💡
Najlepsze wyniki osiągają inwestorzy inwestujący regularnie. Zalecamy nastawić stałe zlecenie przelewu w Twoim banku, aby uprościć cały proces i nie musieć pamiętać o tym każdego miesiąca. Więcej tutaj.
Wszystkie depozyty zaksięgowane do godziny 8 rano danego dnia handlowego będą zainwestowane jeszcze tego samego dnia. Zmiany w inwestycjach będą widoczne na platformie około godziny 18.
2. Jak korzystać z Portu po zalogowaniu?
Po pierwszych zakupach papierów wartościowych inwestycja zacznie podlegać zmianom rynkowym. Jej rozwój można śledzić na stronie Startowej lub jeśli posiadasz więcej inwestycji w zakładce Inwestycje. Wartości są aktualizowane każdego dnia i wyświetlane są w przeliczeniu na polskie złote na podstawie aktualnych kursów EBC.
Już w pierwszych dniach wartość inwestycji będzie podlegać zmianom wartości. To naturalne, tak działają inwestycje. Inwestycja na Portu to długoterminowe przedsięwzięcie i będzie podlegać stałym zmianom.
1 – łączny wynik Twoich inwestycji
2 – data najbliższego dnia handlowego
3 – wybór horyzontu czasowego grafu
4 – wybór grafu (absolutny lub relatywny w procentach)
Poniżej podsumowania na stronie Startowej znajdziesz swoje poszczególne inwestycje i możliwość zakładania następnych. Możesz przejść również na szczegóły konkretnych inwestycji, gdzie sprawdzisz między innymi ich szczegółowy skład czy różne rodzaje zwrotów.
1 – numer inwestycji do podania w tytule przelewu podczas wpłaty depozytów
2 – przejście do szczegółów inwestycji
3 – założenie nowej inwestycji
Wskazówka dla Ciebie 💡
Wartość aktywów zmienia się w czasie i krótkoterminowo może ulegać wahaniom. Jeśli więc przez jakiś czas wartość inwestycji będzie ujemna nie ma powodów do paniki. Najważniejszym jest trzymanie swojego planu inwestycyjnego, ponieważ w dłuższej perspektywie rynki rosną.
Inteligentny inwestor wie, że inwestycje długoterminowe nie potrzebują stałego dozoru. Nadmierne monitorowanie wyników inwestycji może zrodzić pokusę zmiany jej parametrów lub dokonywania ciągłych poprawek. Badania pokazują, że jest mało prawdopodobne, aby wpłynęło to na poprawę przyszłych wyników.
3. Podstawowe zasady inwestowania i magazyn Portu
Następnie przyjrzymy się 5 najważniejszym zasadom inteligentnego inwestowania. Podpowiemy także, gdzie znaleźć informacje na temat inwestowania i aktualności ze świata rynków finansowych.
5 zasad, których trzyma się każdy inteligentny inwestor:
- Inwestuje regularnie i długoterminowo.
- Dywersyfikuje ryzyko.
- Nie spekuluje, nie stosuje timingu rynkowego.
- Trzyma się planu i nie panikuje przy spadkach na rynku.
- Spadki na rynkach postrzega jako dobrą okazję.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, polecamy nasz Magazyn Portu. Znajdziesz tam dziesiątki artykułów, dzięki którym możesz zapoznać się z podstawami inwestowania, szczegółowymi informacjami o produktach, nowościach i wydarzeniach na Portu. Możesz na przykład zacząć od artykułu o tym, dlaczego warto inwestować również w czasach niepokojów na rynkach czy o tym jak nie stracić inwestując.
Wskazówka dla Ciebie 💡
Podsumowanie bieżących wydarzeń i ciekawostek, nie tylko ze świata inwestycji, znajdziesz w naszym newsletterze, który regularnie może docierać do Twojej skrzynce mailowej. Jeśli go jeszcze nie otrzymujesz, sprawdź spam lub zapisz się do newsletteru w stopce naszej strony.
Możesz także śledzić Portu na YouTube, gdzie publikujemy filmy z cyklu Akademia Portu, gdzie Emilia Rybak i Mikołaj Raczyński wyjaśniają podstawowe kwestie dotyczące inwestowania oraz omawiają poszczególne produkty i funkcjonalności dostępne na Portu. Obserwuj Portu również na naszym Facebooku, LinkedIn, czy Twitterze, gdzie regularnie udostępniamy ciekawe materiały z aktualną tematyką.
4. Jak inwestujemy na Portu?
Jakie jest nasze podejście do inwestowania na Portu i czym kierujemy się zestawiając oraz zarządzając naszymi portfelami?
W Portu wierzymy, że dla zdecydowanej większości ludzi, którzy chcą regularnie odkładać pieniądze przez szereg lat, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest tak zwane inwestowanie pasywne. Pokazują to nie tylko liczne badania i raporty, ale i nasze wieloletnie doświadczenie. Dlatego właśnie, stosujemy pasywne podejście w naszych Portfelach szytych na miarę.
Czym jest podejście pasywne do inwestowania?
Tworzymy nasze portfele w taki sposób, aby ich rozwój kopiował światowy rynek akcji i obligacji. Korzystamy z szeroko zdywersyfikowanych funduszy ETF, które zawierają w sobie tysiące akcji i obligacji jednocześnie – z różnych rejonów geograficznych i sektorów gospodarczych. W ten sposób czerpiemy korzyści z długoterminowego wzrostu rynków jako całości.
W zgodzie z pasywnym podejściem do inwestowania, nie spekulujemy na naszych portfelach. Nie staramy się przewidywać kierunku, w którym zmierza rynek lub poszczególne aktywa, ani nie zmieniamy strategii w oparciu o takie przewidywania. Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, a próby timingu rynkowego nie opłacają się. W rzeczywistości, zdecydowana większość stosujących timing rynkowy (ponad 90%) nie osiąga konsekwentnie lepszych wyników niż rynek jako całość w perspektywie długoterminowej.
Czego można oczekiwać od inwestowania pasywnego?
Portfel zarządzany pasywnie kopiuje rozwój rynku i nie stara się go pokonać niezależnie od tego czy panuje koniunktura lub spowolnienie gospodarcze. W okresach, w których rynek rośnie wzrasta również wartość portfela. Kiedy rynki spadają lub jest kryzys, wojna czy pandemia – spada również wartość portfela.
Czy dokonywanie gwałtownych zmian w portfelu w trakcie kryzysu ma sens? Nie, ponieważ oznaczałoby to na przykład realizację straty oraz próbę odgadnięcia tego jak zachowa się rynek. Dokonywanie zmian w portfelu w reakcji na swoje przewidywanie jest już spekulacją i reprezentuje podejście aktywne do zarządzania portfelem. Jak już wiesz, nie jest to droga, którą podążamy w Portu.
Nikt, nawet my, nie czujemy się komfortowo przyglądając się spadkom na rynkach. Wiemy jednak, że najlepszą strategią jest trzymanie się swojego planu i regularne inwestowanie.
Każdy inwestor doświadczy w swoim życiu wielu spadków i wzrostów na rynkach. My, w spadkach na rynku widzimy dobrą okazję do inwestowania, dzięki temu, że stwarzają one możliwość zakupu aktywów po niższych cenach. Ostatecznie wierzymy, że rynki będą rosły w długim terminie, a wraz ze wzrostem przynosiły dobre wyniki inwestycji. Nie jest to wiara oparta na niczym, bowiem dane historyczne wskazują na konsekwentny rozwój rynku. Nawet wojny czy kataklizmy nie spowolniły rynków na długo.
Poniżej porównanie krótkoterminowych i długoterminowych wyników indeksu S&P 500.
Uwaga: Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są gwarancją przyszłych zysków, a inwestowanie na rynkach kapitałowych nie jest pozbawione ryzyka.
Dla kogo inwestowanie pasywne jest najbardziej odpowiednie?
Inwestowanie pasywne jest najbardziej właściwym rozwiązaniem dla tych, którzy oczekują rezultatów swoich inwestycji w odpowiednio długim horyzoncie i chcą regularnie odkładać pieniądze pozwalając swoim oszczędnościom pracować na siebie. Inwestowanie pasywne czasem może wydawać się nudne, ale inwestor, który poważnie podchodzi do pomnażania wartości swoich pieniędzy nie inwestuje dla rozrywki, ale dla osiągnięcia zysków.
Do przechowywania środków, w krótkim okresie bardziej odpowiednia może być Rezerwa inwestycyjna. W Portu oferujemy takie rozwiązanie osobom, które posiadają oszczędności w euro. Produkt ten składa się obecnie głównie z oprocentowanej gotówki, dzięki czemu rosnąca wartość takiej inwestycji nie podlega wahaniom.
To, jakie podejście inwestycyjne przyjmiesz w odniesieniu do własnych strategii lub innych inwestycji, zależy oczywiście od Ciebie. Warto jednak pamiętać, że dążenie do ponadprzeciętnych zwrotów i pokonywanie rynków za pomocą spekulacji i ciągłego poszukiwania okazji kupna i sprzedaży sprawdza się konsekwentnie w dłuższej perspektywie tylko w przypadku niewielkiego ułamka profesjonalistów inwestycyjnych.
Wskazówka dla Ciebie 💡
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu pasywnym, możesz przeczytać nasz artykuł na blogu na temat inwestowania pasywnego lub nasz artykuł na temat porównania wyników podejścia pasywnego i aktywnego.
5. Program zniżkowy dla inwestorów długoterminowych
W Portu możesz zaoszczędzić pieniądze inwestując długoterminowo oraz mądrze, czyli regularnie, zgodnie z planem i bez ulegania emocjom.
Regularność i trzymanie się horyzontu inwestycyjnego to w zasadzie najważniejsze kwestie w inwestowaniu, a my chcemy Cię do tego zachęcić. Właśnie dlatego nagradzamy inwestorów chcących inwestować długoterminowo i dajemy możliwość skorzystania z Programu zniżkowego oraz uzyskania zniżki nawet do 40%. Wystarczy, ze ustawisz zadeklarowany okres dla swojej inwestycji. W razie potrzeby środki z inwestycji zawsze będzie można wypłacić przed czasem. W takim przypadku opłata będzie wyrównana do standardowej wysokości. Innymi słowy, deklarując długość horyzontu inwestycyjnego inwestor nigdy na tym nie straci. Najważniejsze jednak to dobrać zniżkę do długości trwania inwestycji, tak aby inwestor mógł realnie z niej skorzystać.
Poniższa ilustracja pokazuje, jak skonfigurować zniżkę dla każdej inwestycji. Więcej informacji można znaleźć tutaj.
1 – menu
2 – sekcja Opłaty
3 – wybór długości deklarowanego okresu trwania inwestycji i zniżki
4 – aktywacja zniżki
Wskazówka dla Ciebie 💡
Aby mieć pewność, że nie musisz się o nic martwić, skonfiguruj zlecenie stałe w swojej bankowości internetowej. Upewnij się, że w zleceniu stałym podałeś prawidłowy numer inwestycji w tytule przelewu, aby pieniądze zostały przelane bezpośrednio na Twoją inwestycję.
6. Jak działa Portmonetka Portu?
Przyjrzyjmy się temu jak działa i po co jest Portmonetka Portu.
Dzięki Portu zawsze wiesz, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi. Jeśli interesują Cię szczegóły transakcji, znajdziesz je w sekcji Transakcje i środki.
1 – w menu sprawdzisz saldo Portmonetki
2 – możliwość przelania środków z Portmonetki na inwestycje
3 – historia wszystkich transakcji
4 – możliwość filtrowania w historii transakcji
Portmonetka jest miejscem, w którym możesz przechowywać gotówkę. Ponadto możesz przenosić te środki do różnych inwestycji, które posiadasz na Portu. Jest ona wspólna dla wszystkich kont (PLN, euro, dla dzieci).
Wskazówka dla Ciebie 💡
Jeśli wpłacając depozyt na inwestycję pomylisz się w numerze inwestycji podawanym w tytule przelewu lub o nim zapomnisz, przesłane środki będą zaksięgowane w Portmonetce Portu, a znajdziesz je w zakładce Transakcje i środki lub po najechaniu na ikonę menu w prawym górnym rogu. Następnie możesz przenieść depozyty z Portmonetki do swojej inwestycji, klikając przycisk Przelać/wpłacić, a my zainwestujemy je podczas kolejnego dnia handlowego.
7. Spośród jakich produktów inwestycyjnych mogę wybierać?
Omówmy teraz po krótce każdy produkt. Dla różnych celów i pomysłów inwestycyjnych nadają się inne inwestycje, a u nas z pewnością znajdziesz to czego szukasz.
Podstawowymi produktami, z których powinien skorzystać każdy inwestor są:
Portfele na miarę
Fundament Twojego portfolio inwestycyjnego. Portfele stworzone przez ekspertów, dzięki którym nie musisz się martwić o to, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym inwestorem. Oferujemy również wszystkie portfele w opcji ESG dla inwestorów chcących inwestować zgodnie z ideamii zrównoważonego rozwoju.
Konta dla dzieci
Bądź rodzicem, który dba o przyszłość swoich dzieci. Zacznij regularnie odkładać dla nich pieniądze korzystając z najlepszych warunków. Im wcześniej zaczniesz tym większy kapitał Twoja pociecha zgromadzi na wejście w dorosłość.
Rezerwa inwestycyjna
Jeśli posiadasz oszczędności w euro, a nie chcesz, aby Twoje pieniądze traciły na wartości na zwykłym rachunku bankowym, wybierz Rezerwę inwestycyjną w euro. Obecnie składa się głównie z oprocentowanej gotówki na 3%, dzięki czemu świetnie nadaje się do krótkoterminowego przechowywania pieniędzy.
Bardziej zaawansowanym inwestorom proponujemy:
Inwestowanie tematyczne
Pakiety tematyczne koncentrujące się na trendach w bliskich Ci obszarach, które uzupełnią Twój podstawowy portfel.
Własne strategie
Chcesz poszerzyć swoje inwestycje o wybrane akcje lub sektory, w które wierzysz? Stwórz własną strategię.
Portu Crypto
Masz ochotę wzbogacić niewielką część swojego portfela o bardziej ryzykowny składnik? U nas możesz inwestować w kryptowaluty poprzez fundusze giełdowe. Inwestuj w bitcoina czy ethereum łatwo dzięki funduszom ETP.
Wskazówka dla Ciebie 💡
Możesz mieć więcej niż jedną inwestycję, nawet wybierając ten sam produkt. Inteligentny inwestor posiada oddzielną inwestycję o różnym horyzoncie inwestycyjnym dla każdego ze swoich celów inwestycyjnych (np. emerytura, zakup nieruchomości, srodki dla dzieci).
Przykład: rezerwa inwestycyjna na nieprzewidziane wydatki, bardziej konserwatywny portfel na zakup domu za 5 lat i dynamiczny portfel na emeryturę.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci lepiej zorientować się w poruszaniu się po naszej platformie. Portu jest idealnym miejscem, aby wejść w świat inwestowania i mamy nadzieję, że ten krótki poradnik Ci w tym pomoże. Pamiętaj, że zrozumienie niektórych bardziej złożonych tematów może zająć trochę czasu. Aczkolwiek, w inwestowaniu najważniejsze jest to, aby zacząć i pozwolić swoim pieniądzom pracować na siebie.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.