Szukaj
Close this search box.

Poduszka finansowa, fundusz awaryjny. Dlaczego warto je mieć?

Przed rozpoczęciem inwestowania należy zadbać o właściwe przygotowanie, zacząć warto od finansów osobistych. Właściwa organizacja finansów osobistych jest jednym z fundamentów udanego inwestowania, a organizowanie własnych finansów należy zacząć od wytworzenia poduszki bezpieczeństwa, czyli funduszu awaryjnego na nieoczekiwane wydatki.

W dzisiejszym nieprzewidywalnym świecie warto przygotować się na nieoczekiwane problemy finansowe. Utworzenie funduszu awaryjnego jest kluczowym krokiem do ochrony przed różnymi nieoczekiwanymi wydatkami. Taka rezerwa finansowa funkcjonuje jak poduszka bezpieczeństwa, która daje nam poczucie bezpieczeństwa i solidne zabezpieczenie. W tym artykule zajmiemy się tym, dlaczego posiadanie poduszki finansowej w kontekście inwestowania jest tak ważne.

Poduszka finansowa działa jak polisa ubezpieczeniowa dla Twoich finansów osobistych, ponieważ stanowi tarczę ochronną przed nieoczekiwanymi zdarzeniami. Te mogłyby mieć różne przyczyny takie jak problemy zdrowotne, naprawy, utrata pracy lub jakiekolwiek inne nagłe wydatki.

Wyniknięcie takiej nagłej sytuacji zakłóciłoby Twoje plany inwestycyjne (w najlepszym wypadku tylko plany inwestycyjne). Jeśli inwestujesz, powiedzmy 1000 złotych miesięcznie, gdy pojawią się nieoczekiwane wydatki, zrezygnowanie z inwestowania w danym okresie będzie najprostszym rozwiązaniem. W okolicznościach, w których potrzebowałbyś nagle naprawdę wysokich kwot, mogłoby się to skończyć wypłaceniem pieniędzy z inwestycji czy wzięciem kredytu.

Nawet jeśli rynki finansowe długoterminowo rosną, warto pamiętać, że ta zasada sprawdza się przy długim horyzoncie inwestycyjnym. Natomiast gorsza koniunktura objawiająca się spadkami trwającymi miesiące lub lata zdarza się relatywnie często. Gdybyś w takim momencie nagle potrzebował ukończyć inwestycję mogłoby się okazać, że czeka Cię zrealizowanie straty. Niosłoby to ze sobą podwójne koszty. Po pierwsze zainwestowane przez Ciebie środki straciłyby na wartości, a po drugie wypłata mniejszej kwoty niż wpłaciłeś mogłaby Cię zniechęcić do inwestowania. To także byłoby niefortunne, ponieważ nie inwestując, potencjalnie nie dałbyś szansy swoim pieniądzom na wypracowanie przyszłych zysków.

Właśnie dlatego, poduszka finansowa lub inaczej fundusz awaryjny jest jednym z głównych fundamentów udanego inwestowania. Pozwala poradzić sobie z nagłymi problemami finansowymi bez konieczności rezygnacji z długoterminowych celów finansowych czy zaciągania pożyczek. O innych istotnych regułach inwestowania pisaliśmy także w artykule „7 zasad, których powinien przestrzegać każdy inwestor”.

Jak wysoka powinna być wartość funduszu awaryjnego?

Jest to oczywiście kwestia indywidualna, ale powszechnie uważa się, że taki fundusz powinien stanowić wysokość 3-6 miesięcznego wynagrodzenia. Oczywiście, zależy to od wysokości Twojej pensji lub dochodów, a także od Twojej sytuacji życiowej. Człowiek, który ma rodzinę, wysokie zobowiązania kredytowe powinien raczej utrzymywać wyższą wartość poduszki finansowej na wypadek sytuacji awaryjnych. Z drugiej strony, osobie, która żyje w wynajmowanym mieszkaniu z partnerem, nie ma hipoteki ani dzieci i posiada przyzwoite dochody, prawdopodobnie wystarczy mniejsza poduszka.

Zbudowanie rezerwy gotówkowej jest więc koniecznością, co nie oznacza, że pieniądze te powinny leżeć pod poduszką, w szufladzie lub na zwykłym koncie bankowym. Idealnie, chcielibyśmy, aby ich wartość rosła, ponieważ pozwolenie pieniądzom pracować na siebie jest jedną z najlepszych rzeczy jakie możemy zrobić z gotówką.  Najlepiej byłoby skorzystać z produktu o minimalnym ryzyku, który oferuje nam stałe oprocentowanie, a do którego mielibyśmy natychmiastowy dostęp, dla środków w złotych może to być konto oszczędnościowe lub lokata bankowa, warto porównać oferty różnych banków i wybrać tę z najlepszym oprocentowaniem.

Dla inwestujących w euro taki produkt jest również dostępny na Portu. Rezerwa inwestycyjna w euro obecnie składa się w 99,5% z oprocentowanej gotówki, ale nie wykluczone, że gdy stopy procentowe Europejskiego Banku centralnego spadną, produkt ten będzie wzbogacony o konserwatywny komponent inwestycyjny. Więcej na temat Rezerwy w euro dowiesz się również w niniejszym artykule.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.