Szukaj
Close this search box.

Inwestowanie długoterminowe na burzliwych rynkach

Inwestowanie długoterminowe na burzliwych rynkach

Inwestowanie z długim horyzontem czasowym jest dla większości inwestorów najlepszą drogą do uzyskania zadowalających rezultatów. Mimo tego, wiele osób nie trzyma się swojego planu inwestycyjnego, a czasem nawet w ogóle takiego planu nie ma. W momencie, w którym rynki nie mają jasnego ustalonego trendu lub spadają, wiele osób wstrzymuje się z decyzją o zainwestowaniu lub ze strachu sprzedaje akcje. Zatem, jakie zachowanie jest właściwe w takim okresie?

Chociaż może wydawać się to nieintuicyjnym, inwestowanie długoterminowe podczas spadków na rynkach oferuje szereg korzyści dla inwestorów, którzy umieją radzić sobie z presją i potrafią dobrze dywersyfikować.

  • Inwestowanie długoterminowe oferuje inwestorom możliwość osiągnięcia potencjalnie wysokiej stopy zwrotu, którą na przykład krótkoterminowi spekulanci mogą przegapić z powodu skupiania całej uwagi na aktualnej sytuacji rynkowej.
  • Inwestowanie długoterminowe ogranicza ryzyko popełniania tak zwanych błędów behawioralnych. Na przykład błąd zwany recency bias (przywiązywanie zbyt dużej wagi do najnowszych informacji i zdarzeń) może również pozbawić inwestorów interesujących zwrotów.
  • Długoterminowe inwestycje pasywne obniżają koszty, jakimi są na przykład opłaty, podatki i czas poświęcony na analizy i bycie z rynkiem na bieżąco.
  • Historia pokazuje, że utrzymywanie akcji długookresowo wiąże się z lepszymi wynikami.

Właściwa struktura portfela

Konstruując portfel warto jest uniknąć następujących problemów:

  • Długoterminowego zainwestowania środków, które realnie będą wykorzystane do zaspokojenia krótkoterminowych potrzeb. Inwestor powinien zaplanować, ile pieniędzy będzie potrzebował na zaspokojenie bieżących lub krótkoterminowych potrzeb i zgodnie z tym budować swój portfel. Pieniądze, których będziemy potrzebowali niebawem, najlepiej jest trzymać w gotówce, na koncie oszczędnościowym, lokatach krótkoterminowych, ewentualnie w obligacjach krótkoterminowych. W długim terminie warto jest inwestować pieniądze, o których wiemy, że nie będziemy potrzebować przez co najmniej 3 następne lata.
  • Błędy behawioralne i uprzedzenia. Zmienność rynkowa i strach przed utratą kapitału może prowadzić do sprzedaży papierów wartościowych za niską cenę. Inwestor powinien już na samym początku zastanowić się jak będzie radził sobie ze spadkami na rynkach, ocenić swoją zdolność do akceptacji wahań cenowych i kierować się tym przy konstrukcji portfela.
  • Złe zarządzanie portfelem. Kiedy inwestor zbuduje portfel, który mu odpowiada, nie powinien kierować się opiniami innych osób przy jego zarządzaniu. Różni ludzie mają inne priorytety, inny horyzont inwestycyjny, a także inny poziom akceptacji ryzyka. Wszystkie te kwestie najlepiej wziąć pod uwagę na samym początku, aby uniknąć nieporozumień.

Zapisz swój plan inwestycyjny na papierze

Jedynie niewielu inwestorów może polegać na swoim instynkcie. Najlepiej zapisać sobie podstawowe założenia swojego procesu inwestycyjnego. Warto wiedzieć, że nie istnieje żaden święty gral, jakaś złota recepta, która działa dla wszystkich jednakowo. Każdy inwestor powinien najpierw przeanalizować swoje silne i słabe strony, a następnie dopasować do tego swój proces inwestycyjny, który zmaksymalizuje pozytywy i zminimalizuje negatywy.

Zapisanie procesu inwestycyjnego w formie planu ma też swoją korzyść w tym, że zmusi inwestora do gruntownego przemyślenia swojej inwestycji. Pomoże mu przyjrzeć się temu jak inwestycja może rozwijać się w czasie, jaką stopę zwrotu może przynieść, dzięki temu inwestor będzie nabywał doświadczenia. Jest to także forma wzięcia na siebie zobowiązania, którego siłę przetestują okresy zawirowań rynkowych. Dlatego, spisany proces inwestycyjny powinien być dotrzymywany, najlepiej w 100%, przede wszystkim w okresie spadków, kiedy to inwestorzy mają tendencję do szukania racjonalnych usprawiedliwień swoich nierozważnych decyzji, tak naprawdę kierując się instynktownym strachem.

Lista pytań, która pomoże Ci zachować rozsądek

Nawet najmądrzejszy inwestor może ulec strachowi związanemu z presją rynku. Aby tego uniknąć, warto jest przygotować sobie parę pytań zabezpieczających, które pozwolą Ci sprawdzić, czy trzymasz się swojego planu. Poniżej przykłady takich pytań:

Jaki jest mój cel inwestycyjny?

Dlaczego to jest mój cel?

Jaki jest szerszy kontekst?

Jaki wpływ na rynki miała podobna sytuacja w historii?

W jakim punkcie znajduje się moja inwestycja?

Gdzie chcę by się znalazła?

Czy jest to dobra okazja, by dokupić więcej?

Czy jestem wstanie wytrwać do upłynięcia horyzontu inwestycyjnego?

Czy lubisz ryzyko, czy wolisz go raczej unikać? Inwestorzy zachowują się inaczej w czasach prosperity, a inaczej, kiedy rynki nie zachowują się zgodnie z przewidywaniami. W tej grze najlepiej pozostawać maksymalnie racjonalnym. Dodatkowo, inwestor powinien zdawać sobie sprawę w jakich okolicznościach nie pozostaje racjonalny i wtedy nie podejmować żadnych decyzji.

Akcje żyją swoim własnym życiem

Łatwo jest ulec emocjom, kiedy inwestor każdego dnia śledzi wykresy z cenami akcji i widzi jak dzień po dniu tracą na wartości. Tak naprawdę, dla inwestorów, którzy zaczęli inwestować podczas pocovidowej hossy, spadki, które rynki zaliczyły w 2022 roku, i z których wciąż nie mogą się w pełni podnieść, są ich pierwszym takim doświadczeniem. Inwestując długoterminowo najlepiej w ogóle nie śledzić wykresów akcji, a jeśli już to zawsze mając swój inwestycyjny plan pod ręką, w którym powinny być wyraźne wskazówki jak w obliczu określonej sytuacji reagować.

Inwestorzy długoterminowi po upływie horyzontu inwestycyjnego osiągają bardzo dobre rezultaty, wskazują na to historyczne wyniki (warto jednak pamiętać, że wyniki historyczne nie są gwarancją przyszłych zysków). Wciąż jednak, szczególnie na początku, większość inwestorów przyciąga inwestowanie aktywne, czy nawet spekulacja. Nawet Ci, którzy zdają sobie sprawę z korzyści długoterminowego inwestowania pasywnego, nie zawsze inwestują w ten sposób. Również tutaj znajduje zastosowanie powiedzenie, że wiedzieć to za mało, trzeba działać!

Osiąganie zysków, które rynek akcji oferuje długoterminowo jest uwarunkowane wytrwaniem na rynku w długim okresie. Należy utrzymywać swoją pozycję, nie oglądać się na spadki (chyba, że aby dokupić akcje po niższych cenach). Anglicy trafnie nazywają taką postawę to stay in seat (dosł. pozostać na siedzeniu). My możemy przytoczyć powiedzenie cierpliwością i pracą ludzie się bogacą, ponieważ w przypadku inwestowania długoterminowego to właśnie cierpliwi mają szansę skorzystać z długookresowego wzrostu rynku i magii procenta składanego.

Na burzliwych rynkach najlepiej inwestować z Portu

Wykres przedstawia symulowaną historyczną stopę zwrotu wybranych portfeli Portu (po odliczeniu opłat). Wyniki osiągnięte w przeszłości nie stanowią gwarancji przyszłych wyników. Inwestycje na rynku kapitałowym nie są wolne od ryzyka.

Właśnie taką szansę dają produkty Portu, na przykład Portfele na miarę, za pomocą których możesz inwstować długoterminowo i cieszyć się ze świętego spokoju. Wystarczy, że będziesz regularnie przesyłał pieniądze na swoją inwestycję, a my zajmujemy się całą resztą. Dokonujemy rebalancingu i dokopujemy papiery wartościowe zgodnie z rozłożeniem Twojego profesjonalnego portfela, który, co więcej, jesteśmy w stanie przygotować dla Ciebie zupełnie za darmo. Będzie on dopasowany do Twoich potrzeb, uwzględnimy długość Twojego horyzontu inwestycyjnego, stopień ryzyka jaki jesteś wstanie ponieść, a także podpowiemy ile musisz wpłacić, lub regularnie wpłacać, aby zrealizować konkretny cel finansowy w ustalonym przez Ciebie terminie. Nie musisz się obawiać żadnych ukrytych opłat – za prowadzenie portfela zapłacisz maksymalnie 1% od środków pod zarządzaniem, opłaty możesz obniżyć, a nawet inwestować za darmo

Zaufało nam już ponad 190 000 użytkowników, powierzając ponad 720 milionów euro środków pod zarządzanie. Wypełnij ankietę, to nic nie kosztuje, a zyskasz portfel inwestycyjny skonstruowany przez ekspertów Portu specjalnie dla Ciebie. Nasze portfele składają się z szeroko zdywersyfikowanych funduszy ETF, wpisujemy się w pasywną rewolucję i umożliwiamy Polakom inwestować w najbardziej ciekawe instrumenty odpowiednie do długoterminowego inwestowania pasywnego.

Ale to nie wszystko, jeśli jesteś bardziej doświadczonym inwestorem, w Portu możesz także stworzyć własną strategię z wyselekcjonowanych przez nas instrumentów. W tym przypadku masz do wyboru fundusze ETF, ale także akcje największych amerykańskich i europejskich firm. Sam decydujesz jaką dany instrument będzie miął wagę w Twoim portfelu lub czy chcesz uruchomić automatyczny rebalancing inwestycji, czy raczej chciałbyś przywracać równowagę jednorazowo, kiedykolwiek Ci to odpowiada. Jeśli interesuje Cię konkretny sektor, bądź chcesz inwestować zgodnie ze swoimi przekonaniami, skorzystaj z naszych strategii tematycznych lub Portfeli ESG. Nie zapomnieliśmy także o osobach chcących rozszerzyć swój portfel o bardziej ryzykowne elementy jakimi są kryptowaluty. Dopełnij swój portfel inwestując w ETP powiązane z konkretnymi kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, Ethereum czy Polkadot.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.