Przegląd FinTech – Ponad 400 firm kryptowalutowych opuszcza Estonię i inne wiadomości ze świata FinTech

Przygotowaliśmy kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z mijającego tygodnia.

400 kryptowalutowych firm ukończyło działalność po przyjęciu nowych przepisów

Co się stało:

Prawie 400 firm kryptowalutowych w Estonii dobrowolnie ukończyło swoją działalność lub zostało pozbawionych odpowiednich pozwoleń do jej prowadzenia. Powodem są niedawno zaostrzone przepisy przeciwko praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML), które zaczęły obowiązywać w marcu.

Firmy kryptowalutowe od teraz muszą mieć legalne powiązania z Estonią, do tego wzrosły opłaty licencyjne i wymagania odnośnie raportowania kluczowych informacji na temat firmy oraz wysokości kapitału.

Co to oznacza:

Estonia cieszy się reputacją kraju bardzo przyjaznego start-upom. Pomiędzy nimi są bez wątpienia firmy z branży technologii finansowych, oferujące usługi związane z kryptowalutami. Z drugiej strony kraj ten stoi na granicy utraty reputacji z powodu skandali związanych z oszustwami i kryptowalutami.

Czynnikiem, który prawdopodobnie przyczynił się do ostatniego zaostrzenia przepisów w tym obszarze jest zapowiadana ustawa o giełdach kryptowalutowych (MiCA), która została już zatwierdzona przez Unię Europejską. Przewiduje się, że MiCA wejdzie w życie w 2024 roku.

Inne wiadomości ze świata FinTech

Prawo do posiadania kryptowalut znajdzie się na teksańskiej konstytucji. Teksańskie organy ustawodawcze przegłosowały zmianę w konstytucji stanu. Nowy dokument będzie zawierał prawo osób fizycznych do posiadania, przechowywania i używania walut cyfrowych takich jak Bitcoin (BTC).

Od 2024 roku każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL, co ma chronić przed konsekwencjami kradzieży tożsamości. Instytucje finansowe, notariusze i operatorzy telekomunikacyjni będą sprawdzać status PESEL-u przed podpisaniem umowy. Ofiary kradzieży nie będą musiały udowadniać swojej niewinności. Projektowane przepisy umożliwią szybkie cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL i zapobiegną oszustwom związanym z kartami SIM. PESEL będzie można zastrzec elektronicznie lub osobiście. Banki i inne instytucje finansowe będą miały obowiązek weryfikacji statusu PESEL przed podpisaniem umowy.

W pierwszym kwartale 2023 roku użytkownicy Blika zrealizowali 374 mln płatności o wartości 50,1 mld zł, a z usługi aktywnie korzystało ponad 13,5 mln osób. Coraz więcej transakcji Blikiem odbywa się w e-commerce, to już połowa z nich. Liczba przelewów Blik na telefon wzrosła o 88% rok do roku, a płatności P2P (od jednej osoby do drugiej) stanowią ponad jedną piątą wszystkich operacji. Płatnościami zbliżeniowymi Blik do tej pory płacono aż w 128 krajach. Blik ostatnio rozpoczął działalność w Rumunii i przejął słowacką spółkę Viamo, aby wzmocnić obecność na rynku w Europie środkowo-wschodniej.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.