Szukaj
Close this search box.

Pokonaj swój lęk #3 – Aquafobia lęk przed wodą

Ludzie cierpiący na aquafobię, czyli intensywny strach przed wodą lub pływaniem, mogą odczuwać panikę, strach i lęk już na samą myśl o wodzie. W rezultacie starają się unikać aktywności związanych z wodą i miejsc, w których znajduje się woda.

Skąd pochodzi strach przed wodą?

Hydrofobia może wynikać z traumatycznych doświadczeń związanych z wodą, na przykład, jeśli ktoś był o włos od utonięcia albo był świadkiem traumatycznego zdarzenia związanego z wodą. Może ona również wynikać z lęku przed nieznanym, braku możliwości kontrolowania środowiska lub strachu przed głęboką lub ciemną wodą. Inne przyczyny mogą obejmować strach przed niezdolnością do oddychania pod wodą lub strach przed nieznanymi stworzeniami żyjącymi w wodzie. Strach przed głęboką, otwartą wodą ściśle wiąże się z lękiem przed nieznanym.

Mimo że trudno jest pokonać strach i traumę, nie jest to niemożliwe

  • Pierwszym krokiem do pokonania strachu przed wodą jest rozmowa z kimś zaufanym na ten temat. Mówi się, że przyznanie się komuś do problemu na głos zmniejsza go o połowę, więc nie wahaj się powiedzieć komuś, że boisz się wody. Postaraj się znaleźć partnera, który Cię wesprze i spróbuje razem z Tobą przezwyciężyć fobię.
  • Najlepszym sposobem walki ze strachem przed wodą jest znalezienie bezpiecznego i wspierającego środowiska, gdzie stopniowo przestaniesz się bać wody. Może to być ciepły basen, gorąca kąpiel lub piękne jezioro. Zacznij od małych kroków, takich jak stopniowe zanurzanie stóp w wodzie, a następnie spróbuj stać w płytkiej wodzie i tak dalej z zachowaniem rozsądku oczywiście.
  • Ostatnim krokiem może być nauka pływania. Z pomocą trenera możesz podzielić to bardzo trudne zadanie na mniejsze części, co stopniowo doda Ci odwagi do samodzielnego trenowania pływania.
  • Techniki relaksacji, takie jak głębokie oddychanie, pozytywne myślenie i afirmacje, mogą pomóc w redukcji lęku. Jeśli twój strach jest jednak silny, najlepiej zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego psychologa.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że pokonanie aquafobii może być długim procesem, który wymaga cierpliwości i wytrwałości. Jeśli jednak będziesz regularnie pracować nad swoim lękiem, będziesz mógł stopniowo go pokonać, a w miejsce strachu w Twoje życie wkroczy radość z zabawy w wodzie.

Dlaczego warto pokonać lęk przed wodą?

Pływanie to jedna z najbardziej złożonych dyscyplin sportowych, która przynosi wiele korzyści dla ciała. Wielu dorosłych przestaje chodzić na plaże lub wycieczki łodzią tylko dlatego, że nie potrafią pływać. Jeśli pokonasz swój strach, woda zaoferuje Ci wiele zabawy. Czy już próbowałeś zjeżdżalni wodnej?

 

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.