Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – europosłowie zatwierdzili 10-sekundowe przelewy i inne aktualności z branży FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

UE planuje wprowadzić 10-sekundowe płatności bankowe

Co się stało?

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które mają zapewnić, że przelewane środki dotrą na konta bankowe osób i firm w całej UE w ciągu dziesięciu sekund. Zgodnie z przepisami, natychmiastowe przelewy będą mogły być realizowane niezależnie od dnia tygodnia lub pory dnia, a pieniądze mają trafiać na konto odbiorcy w ciągu dziesięciu sekund. Płatnik będzie również informowany w ciągu 10 sekund o tym, czy przelane środki zostały przekazane odbiorcy.

Co to oznacza?

Nowe rozporządzenie ma na celu zapewnić, że klienci detaliczni i firmy, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa, nie będą musiały czekać na środki pieniężne, a także zwiększyć bezpieczeństwo transferów. Banki i inni dostawcy usług płatniczych będą musieli zagwarantować, nie tylko dostępność takich przelewów, ale także szybkość ich przetwarzania. Tekst prawny, który został już uzgodniony z państwami członkowskimi UE, aktualizuje istniejące zasady Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA).

Więcej aktualności ze świata FinTech

Revolut zaoferuje własną kartę eSIM. Brytyjski gigant fintech będzie na razie oferował tę usługę klientom w Wielkiej Brytanii. Połączenie eSIM pozwoli klientom korzystać z aplikacji Revolut bez konieczności pełnego zużycia limitu danych mobilnych. Subskrybenci planu Ultra otrzymają dostęp do 3 GB danych do wykorzystania na całym świecie w ciągu miesiąca, a wszyscy klienci z Wielkiej Brytanii będą mieli możliwość skorzystania z oferty 100 MB darmowych danych na start.

Europejski Bank Centralny będzie korzystał wyłącznie z usług europejskich podwykonawców przy tworzeniu cyfrowego euro. W styczniu bank centralny ogłosił przetarg na dostawców komponentów i powiązanych usług dla cyfrowego euro, które ma być już niedługo potencjalnie wprowadzone. Wartość wszystkich kontraktów może przekroczyć nawet 1 miliard euro. W przetargu będą mogły uczestniczyć wyłącznie podmioty prawne z siedzibą w UE lub jej obywatele.

Europejskie banki rzucają wyzwanie. Według nowych badań, europejskie banki mierzą się z silną konkurencją ze strony graczy fintech, neobanków i dostawców usług płatniczych. Prawie połowa (43%) europejskich banków inwestuje w start-upy typu fintech. Jedna trzecia (36%) otwiera z kolei własne banki cyfrowe lub realizuje swoje pomysły na firmy typu fintech od zera.

Zakupy z Biedronki bez wychodzenia z domu. Biedronka otworzyła e-sklep spożywczy we współpracy z platformą Glovo, który umożliwia klientom zakupy online z dostawą nawet w 2 godziny. Zakupy będzie można zaplanować także na później, na przykład na za 4 dni. Aby kupować w e-sklepie nie trzeba się logować, dostępne są różne metody płatności, między innymi karta, BLIK, Google Pay, Apple Pay czy szybki przelew. Aktualnie nowy e-sklep rozwozi jedynie po Warszawie, a minimalna wartość zamówienia wynosi 249 złotych. Koszt dostawy tego samego dnia wynosi 19,99 złotych, ale dla zakupów powyżej 500 złotych dostawa może być nawet darmowa. Klienci z innych miast mogą korzystać z dotychczasowego sklepu dyskontu na platformie Glovo.

Tylko 1/5 Polaków gotowa jest płacić z użyciem odcisku palca. Według najnowszego raportu PolCard from Fiserv, mniej niż połowa Polaków (40%) wyraża zainteresowanie innowacyjnymi metodami płatności. Największe zainteresowanie wzbudza opcja płacenia odciskiem palca, preferowana przez 21% respondentów. Autoryzację płatności za pomocą biometrii, zwłaszcza odcisku palca, wyrażają zarówno mężczyźni (24%) jak i kobiety (18%), od najmłodszych (18-29 lat) po seniorów (60-69 lat). Nieliczna część badanych osób wykazała również otwartość korzystania z innych metod biometrycznych, takich jak autoryzacja transakcji za pomocą tęczówki oka (9%), twarzy (8%) czy głosu (7%).

BLIK rośnie w siłę. Fintech upublicznił wyniki za rok 2023, informując o niemal 1,8 miliardzie transakcji użytkowników o wartości blisko ćwierć biliona złotych. W ciągu roku najwięcej transakcji (921 milionów) miało miejsce w e-commerce, co oznacza, że co druga transakcja w tej branży odbywała się za pomocą BLIKA. Liczba aktywnych użytkowników na koniec roku wyniosła 15,8 milionów, z czego milion z nich dołączyło jedynie w ostatnim kwartale. Płatności w tradycyjnych terminalach płatniczych za pomocą tej metody również cieszyły się popularnością, odnotowano także znaczący wzrost wpłat i wypłat gotówki w bankomatach.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.