Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Google zakazuje aplikacjom pożyczkowym dostępu do kontaktów i inne aktualności ze świata FinTech

Przegląd FinTech - Google zakazuje aplikacjom pożyczkowym dostępu do kontaktów i inne wiadomości ze świata Fintech

Przygotowaliśmy kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z ubiegłego tygodnia.

Google zakazuje aplikacjom pożyczek osobistych dostępu do kontaktów użytkowników

Co się stało:

Aplikacje oferujące pożyczki osobiste od końca maja nie będą miały dostępu do zewnętrznej pamięci telefonu, zdjęć, filmów, kontaktów, dokładnej lokalizacji i historii połączeń w systemie operacyjnym Android. Google dodaje także, że wśród produktów i usług finansowych, które nie będą miały dostępu do pamięci telefonu, uwzględnia produkty zarządzające finansami osobistymi, umożliwiające inwestowanie pieniędzy i kryptowalut oraz świadczących usługi doradztwa finansowego.

Co to oznacza:

Ta zmiana wejdzie w życie 31 maja. Decyzję poprzedziły najnowsze wiadomości, z których wynika, że niektórzy ludzie, którzy uzyskali pożyczki za pośrednictwem aplikacji mobilnych, byli nękani przez windykatorów. Według doniesień, windykatorzy uzyskali dostęp do osobistych kontaktów dłużników i informowali o zaległych długach ich przyjaciół i rodzinę. W bardziej skrajnych przypadkach windykatorzy używali zmodyfikowanych obrazów, aby jeszcze bardziej zastraszyć i zaniepokoić zadłużone osoby.

Takie przypadki były częste w Indiach i Kenii. Firma Google najpierw zareagowała na to informując organy ścigania i banki centralne, a następnie zablokowała tysiące aplikacji pożyczkowych w Google Play. Firma również nie dopuszcza już niezarejestrowanych aplikacji pożyczkowych w sklepie z aplikacjami dla systemu Android. Google był krytykowany w przeszłości za to, że nie podjął stanowczych działań przeciwko drapieżnym aplikacjom tego typu. Najnowsze działania mają na celu rozwiązanie tych problemów.

Inne wiadomości ze świata FinTech

Bloomberg wprowadza własny program sztucznej inteligencji. BloombergGPT połączy sztuczną inteligencję z FinTech. Terminal Bloomberga jest źródłem informacji z rynków finansowych od ponad 40 lat. Dzięki temu Bloomberg zgromadził oraz stworzył wiele własnych baz danych. BloombergGPT ma zatem świetne warunki, aby stać się wiodącym narzędziem AI do badań i analiz finansowych.

Salwador znosi podatki dla firm technologicznych. Salwador, który już wcześniej jako pierwszy kraj dopuścił ustawowo możliwość płatności poprzez Bitcoin, postanowił teraz znieść wszystkie podatki dla innowacji technologicznych. Ten krok jest równoległy do utworzenia salwadorskiego Narodowego Urzędu Bitcoina (ONBTC), znanego również jako „Urząd Bitcoinów”.

Rząd amerykański sprzeda ponad 40 000 bitcoinów. Rząd sprzeda resztę bitcoinów skonfiskowanych od hakera Jamesa Zhonga, którego władze oskarżyły o kradzież wirtualnych aktywów z tzw. Jedwabnego Szlaku. Gdyby rząd USA sprzedał je już teraz, mógłby uzyskać około 1,1 miliarda dolarów.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.