Trzecia część serii o korzyściach płynących z inwestowania pasywnego będzie poświęcona oszczędności czasu, jaką przynosi inwestowanie pasywne. Nie zabraknie też informacji o tym, ile czasu na analizy poświęcają inwestorzy aktywni. W dynamicznym świecie rynków finansowych w rzeczywistości czas może być cenniejszy niż kapitał.
Aktywne inwestowanie
Codzienne badania i analizy
Aktywne inwestowanie wymaga stałego monitorowania rynku. Każdy dzień bowiem przynosi nowe informacje, które wpływają na wartość inwestycji, więc aktywni inwestorzy często spędzają całe dnie na czytaniu wiadomości, obserwowaniu trendów i analizowaniu sprawozdań finansowych. Non stop zerkają na notowania czy na pewno wszystko idzie po ich myśli. Takie monitorowanie może być wyczerpujące, zwłaszcza na rynkach globalnych, gdzie wiadomości pojawiają się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Handel
W przypadku aktywnego stylu inwestowania każda transakcja wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu i pieniędzy. Trzeba znaleźć odpowiedni moment na zakup lub sprzedaż, śledzić zlecenia, zarządzać portfelem i dostosowywać się do warunków rynkowych. Każda transakcja wiąże się również z ryzykiem, które należy odpowiednio ocenić. Nie nalezy również zapominać o prowizjach za zkup czy sprzedaż i kosztach wymiany walut.
Podejmowanie decyzji
Aktywni inwestorzy muszą przeznaczać znaczną ilość czasu na ciągłe podejmowanie decyzji o tym, które aktywa kupić lub sprzedać. Jedynie decyzje poparte dogłębnymi analizami odróżnią te działania od hazardu, a to wymaga czasu. Z drugiej strony, inwestorzy pasywni nie muszą się tym zajmować. Po dokonaniu wstępnego wyboru portfela, pozostaje im jedynie czekać na długoterminową aprecjację inwestycji.
Obawy o wyniki
Inwestorzy pasywni inwestują zgodnie z wynikami rynkowymi i nie przejmują się krótkoterminowymi wahaniami. Z kolei aktywni inwestorzy muszą spędzać dużo czasu na porównywaniu swoich wyników z indeksami i zastanawiać się, jak je poprawić lub nawet przewyższyć. Większość inwestorów giełdowych to tylko ludzie, którzy popełniają błędy. Próba osiągnięcia lepszych wyników niż indeksy w świecie ciągle zmieniających się warunków, czynników i praw, którymi rządzi się rynek, przeważnie kończy się porażką.
Edukacja
Świat finansów jest złożony i ciągle się zmienia. Aktywni inwestorzy muszą regularnie aktualizować swoją wiedzę, co obejmuje czytanie literatury, uczestnictwo w seminariach lub kursach. Naukowcy i eksperci cały czas odkrywają nowe teorie i strategie finansowe. Wyobraź sobie zagłębianie się każdego wieczoru w skomplikowane teksty finansowe zamiast relaksowania się z rodziną przy filmie.
Inwestowanie pasywne – oszczędność czasu
Jednorazowa konfiguracja
Strategie pasywne zazwyczaj wymagają nieporównywalnie mniejszej liczby transakcji handlowych. Oznacza to znacznie mniej czasu spędzonego na monitorowaniu cen rynkowych i wyników portfela. Ponadto zyskujesz czas zaoszczędzony na wykonywanie mniejszej liczby transakcji i oznacza to praktycznie minimalną potrzebę weryfikacji i korekty strategii.
Po wstępnym wyborze funduszy ETF i zestawieniu portfela proces jest bardzo prosty. Ta prostota eliminuje potrzebę ciągłego podejmowania decyzji, co niesamowicie oszczędza czas. Ponadto inwestor nie musi w ogóle stresować się wahaniami rynkowymi ani uważnie śledzić bieżących wiadomości. Wszystko, co musi zrobić, to ustawić stałe zlecenie przelewu w swoim banku i zaczekać na ostateczny wynik inwestycji na koniec wybranego horyzontu inwestycyjnego. Strategię tę można dodatkowo wzmocnić, zwiększając regularną kwotę wpłaty, gdy rynki spadają. Jest to wykorzystanie okazji jakie czasem oferuje rynek, aby kupić aktywa po tak zwanej „zniżce”.
Minimalna potrzeba monitorowania
Podczas gdy aktywni inwestorzy są często przyklejeni do ekranów, obserwując każdy ruch na rynku, inwestorzy pasywni, jeśli chcą mogą spokojnie sprawdzać wyniki swojego portfela zaledwie kilka razy w roku. Niesie to ze sobą mniej stresu i przynosi wielką oszczędność czasu. Inwestorzy pasywni zazwyczaj inwestują w fundusze indeksowe ETF, które śledzą określony indeks rynkowy. Tym samym, inwestorzy pasywni nie muszą spędzać wielu godzin na badaniu poszczególnych spółek, analizowaniu sprawozdań finansowych lub oglądaniu raportów rynkowych, ponieważ ich celem jest po prostu kopiowanie wyników rynkowych, a to robi za nich wybrany fundusz. Innymi słowy, mają kłopot z głowy.
Mniej stresu
Ciągłe monitorowanie rynku i zamartwianie się ze względu na krótkoterminowe spadki może być dla wielu bardzo stresujące. Inwestowanie pasywne eliminuje potrzebę monitorowania rynku, a więc pozwala spać bardziej beztrosko. Inwestycje są zdywersyfikowane, rozłożone do różnych aktywów i spokojnie czekają na upłynięcie swojego horyzontu inwestycyjnego. Ten rodzaj inwestowania jest z psychologicznego punktu widzenia łatwiejszy, ponieważ inwestorzy nie muszą stale polować na właściwy moment kupna i sprzedaży aktywów. Eliminuje to potrzebę reagowania na krótkotrwałe wahania rynku i bycia w ciągłym stresie.
A co z inwestowaniem w aktywnie zarządzany fundusz?
Być może sam nie wiesz, jak inwestować aktywnie, ale przecież masz możliwość skorzystania z oferty funduszy aktywnych, które mogą inwestować za Ciebie. Im też wystarczy tylko posyłać pieniądze i kłopot z głowy. To jest niewątpliwie fakt, a w takim przypadku zaangażowanie inwestora jest podobne do zaangażowania inwestora pasywnego. Problem pojawia się jednak, kiedy przyjrzymy się rezultatom obu tego typu inwestycji. Wyniki rynku, a więc inwestowania pasywnego w długim terminie okazują się być w większości przypadków przytłaczająco lepsze od wyników osiąganych przez fundusze zarządzane aktywnie, które w dodatku pobierają wysokie opłaty.
Oczywiście inwestowanie pasywne nie oznacza całkowitego braku podejmowania decyzji, wymaga ono zaangażowania i pewnej dozy wysiłku. Albowiem ważne jest, żeby okresowo dokonywać przeglądu i realokacji portfela, aby doprowadzić do wyrównania ryzyka przywracając wagi poszczególnych instrumentów do pierwotnej proporcji. Innymi słowy dokonać rebalancingu. Jednak, jeśli zainwestujesz z Portu, my robimy to wszystko za Ciebie, regularnie monitorujemy i w razie potrzeby dostosowujemy rozłożenie wag poszczególnych instrumentów składających się na portfel. Jeśli jednak chodzi o codzienny wysiłek, z którym wiąże się inwestowanie aktywne, tutaj to odpada. Po prostu, nie zmagasz się z rynkiem, a podążasz wraz z nim, co nie wymaga od Ciebie wysiłku, inwestujesz pasywnie. Może, przy tym stylu inwestowania, uzyskanie oczekiwanych rezultatów zabiera trochę więcej czasu, ale jest to czas, który masz dla siebie. W tym przypadku warto być cierpliwym i jednocześnie cieszyć się każdą chwilą.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?
– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Ten artykuł jest materiałem marketingowym.