Szukaj
Close this search box.

Podnosimy oprocentowanie środków na Rezerwie inwestycyjnej w euro z 3% na 3,25%

Od 1 sierpnia 2023 roku oprocentowanie gotówki w ramach Rezerwy inwestycyjnej w euro rośnie z 3,00% na 3,25%. Rezerwa inwestycyjna jest instrumentem dedykowanym inwestorom chcącym pomnażać swoje środki w euro przy minimalnym ryzyku. Ze względu na to, że główny składnik Rezerwy to oprocentowana gotówka, produkt ten swoimi cechami przypomina konto oszczędnościowe. Jest szczególnie przydatny wtedy, kiedy posiadamy gotówkę, którą nie wiemy jeszcze na co przeznaczyć. Sprawdzi się także świetnie jako poduszka finansowa.

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 0,25 p.p.

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny podniósł w ubiegłym tygodniu stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących, stopa procentowa kredytu oraz stopa depozytu w banku centralnym zostały podwyższone odpowiednio do 4,25%, 4,50% i 3,75%. Podwyższone stopy procentowe zaczną obowiązywać od 2 sierpnia 2023 roku.

EBC zaczął podnosić stopy procentowe już przed rokiem w lipcu 2022 roku, co wywiera widoczny wpływ na gospodarkę. Gospodarka w strefie euro w pierwszym kwartale 2023 roku zwolniła, charakteryzując się zerowym wzrostem PKB, podczas gdy Niemcy popadły w recesję. W związku z tym ogranicza to pole manewru EBC. Obecnie, mimo, że inflacja w strefie euro jest już najniższa od stycznia 2022 roku i wybuchu wojny w Ukrainie, to EBC wciąż nie może być usatysfakcjonowany. Odczyt rocznej inflacji w czerwcu wyniósł 5,5%. Dlatego bank centralny stoi przed trudnym dylematem i musi balansować pomiedzy dalszym zwalczaniem inflacji, a oceną perspektyw słabnącej gospodarki.

Według Europejskiego Banku Centralnego inflacja będzie kontynuować swój spadek, choć pozostanie na wyższym poziomie przed dłuższy czas. Prezesi banków centralnych strefy euro wyrazili, iż są zdeterminowani, aby inflacja wróciła ostatecznie do poziomu celu inflacyjnego – 2,0%.

Jak możesz na tym skorzystać?

Mimo, że wyższe stopy procentowe to mniej optymistyczne informacje dla europejskiej gospodarki, to wiążą się one także z wyższym oprocentowaniem gotówki na lokatach i kontach oszczędnościowych w europejskich bankach.

W związku z podwyższeniem stóp procentowych w strefie euro, podwyższeniu ulegnie również oprocentowanie gotówki będącej komponentem naszej Rezerwy inwestycyjnej. Dzięki temu inwestorzy pragnący ograniczyć wpływ inflacji na swoje oszczędności będą mogli cieszyć się jeszcze wyższą stopą zwrotu niż dotychczas. Od 1 sierpnia oprocentowanie wzrośnie z 3,00% do 3,25%.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Ten artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.