Szukaj
Close this search box.

Dlaczego inwestowanie pasywne jest świetną alternatywą dla inwestycji w nieruchomości

Jak pokazało Badanie Kompetencji Inwestycyjnych, wiedza Polaków na temat inwestowania pozostawia wiele do życzenia. Mówiąc wprost, wskutek braku wiedzy i ignorancji omija nas szansa na pomnażanie naszych pieniędzy poprzez inwestowanie na rynkach kapitałowych. Jednocześnie, w społeczeństwie panuje powszechna opinia, że najlepiej jest inwestować w nieruchomości. Faktem jest, że inwestycje w nieruchomości mają wiele zalet. Aczkolwiek, należy się zastanowić, czy są rozwiązaniem dla wszystkich w czasach, gdy stopy procentowe są wciąż wysokie, a kredyty drogie?

Nawet wprowadzony niedawno przez państwo Kredyt 2% to wciąż kredyt, a rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi około 5% dla najkorzystniejszych ofert. Udzielane przez państwo wsparcie będzie trwało maksymalnie przez 10 lat, a samo skorzystanie z takiego rozwiązania ograniczone jest wieloma uwarunkowaniami, które sprawiają, że program ten niekoniecznie nadaje się do celów inwestycyjnych. Zastanówmy się zatem, czy nieruchomości to jedyny rodzaj aktywów, w który warto inwestować, a może da się inwestować prościej i efektywniej?

Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że się da. Niestety, z różnych względów wiedza ta dociera bardzo pomału do szerszego grona społeczeństwa. Co więcej, nie jest to żaden magiczny sposób ani wiedza elitarna. Prawdopodobnie chodzi o najbardziej logiczny, racjonalny i względnie bezpieczny sposób inwestowania, który jest odpowiedni dla każdego, niezależnie od wykształcenia czy zasobności portfela. Na przykład w Stanach Zjednoczonych ten typ inwestowania stał się już zupełnie powszechnym sposobem pomnażania oszczędności.

Rozwiązaniem, o którym jest mowa to inwestowanie pasywne. Polega ono na inwestowaniu w taki sposób, aby kopiować rozwój indeksów.  Chyba najbardziej popularnym przykładem takich wzrostów jest indeks S&P 500 reprezentujący 500 największych amerykańskich spółek. Kopiowanie indeksów polega na zakupie setek, jeśli nie tysięcy akcji w taki sposób, aby ich wagi w portfelu reprezentowały to jak są one rozłożone w indeksach macierzystych. Brzmi to bardzo skomplikowanie i pracochłonnie, ale na szczęście na przestrzeni lat ten sposób inwestowania stał się niesamowicie prosty. Wszystko za sprawą funduszy ETF, które są niczym innym niż właśnie koszykiem akcji zebranych w taki sposób, żeby możliwie najdokładniej reprezentować poszczególne indeksy. Zatem, wystarczy kupić na przykład ETF reprezentujący indeks S&P 500, aby poprzez ten fundusz stać się udziałowcem w 500 największych firm w USA. W takim ETF znajdą się więc na przykład takie spółki jak Apple, Microsoft, Google, Facebook, Visa, Tesla, czy Coca-Cola i wiele wiele innych.

W konsekwencji liczne ETF-y śledzą indeksy reprezentujące konkretne branże, regiony czy aktywa. Dzięki temu można zbudować szeroko zdywersyfikowany portfel, którego zwrot odpowiada wynikom osiąganym przez rynek. Portfel o odpowiednio zbalansowanym ryzyku pozwoli skorzystać z rozwoju rynku, który historycznie konsekwentnie rośnie w długim terminie. Tego typu podejście znacząco ogranicza koszty transakcyjne i pozwala inwestować w optymalny sposób, odpowiedni zarówno dla początkujących jak i profesjonalistów. Dla wielu inwestorów na świecie portfele pasywne stanowią fundament ich strategii inwestycyjnych z prostego względu – są elementem o najlepszej optymalizacji ryzyka do zysku, dzięki czemu najlepiej nadają się do ochrony pieniędzy przed inflacją, oszczędzania na zakup samochodów, nieruchomości czy na emeryturę.

Źródło: CNBC

Dlaczego inwestowanie pasywne jest tak dobrą alternatywą dla nieruchomości

To, że inwestowanie pasywne jest tak atrakcyjne wcale nie umniejsza korzyści związanych z inwestowaniem w nieruchomości. W gruncie rzeczy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby inwestować zarówno w nieruchomości oraz pasywnie na rynkach kapitałowych, ponieważ może to być dobrą formą dywersyfikacji. Jednakże, nie ma co się oszukiwać, że inwestowanie pasywne w wielu aspektach jest po prostu łatwiejsze, tańsze oraz w dużej mierze bezproblemowe. Świetnie nadaje się do tego, aby zacząć inwestować i przyłączyć się do inwestorów czerpiących zyski z rozwoju rynków kapitałowych. To, co czyni inwestowanie pasywne bardziej atrakcyjnym niż inwestowanie w nieruchomości to przede wszystkim:

Prostota i dostępność

Aby zacząć inwestować pasywnie, w praktyce potrzebujesz kliku minut, ponieważ można to zrobić online bez ruszania się z miejsca. Teraz, w 2023 roku nie wydaje się to niczym zaskakującym, ale nie chodzi tu tylko o dostęp do rynku poprzez aplikację i umożliwienie dokonywania transakcji. Inwestowanie pasywne wymaga odpowiednio zestawionego portfela. Nie wystarczy kupić szeregu różnych akcji czy przypadkowych ETF-ów. Aby zbudować taki portfel samemu potrzebna jest fachowa wiedza odnośnie tego jak uzyskać ekspozycję na potencjalnie najwyższe wzrosty, jak zbalansować ryzyko, które instrumenty wybrać i w jakich proporcjach.

Taką wiedzę posiadamy my w Portu, dlatego inwestowanie z nami jest szczególnie proste. Nie musisz być ekspertem, aby w kilka minut stać się posiadaczem profesjonalnie przygotowanego Portfela na miarę, dzięki naszej platformie inwestycyjnej oraz fachowym portfelom o różnym poziomie ryzyka, które zostały przygotowane przez komisję ekspertów i jak pokazują wyniki historyczne – świetnie spełniają swoje zadanie.

Jak możesz przypuszczać, zakres trudności inwestowania w nieruchomości jest nieporównywalny. Aby zakupić, a potem utrzymać nieruchomość, inwestor jest zobligowany nieustannie spełniać rożnego rodzaju formalności, które nie tylko zabierają czas, ale również pieniądze. Jeśli chcesz inwestować w nieruchomości, bo nie znasz innej alternatywy, zastanów się czy prostota inwestowania pasywnego nie jest rozwiązaniem dla Ciebie. Mimo, że na przykład z Portu możesz inwestować już od kwoty 100 złotych, nie oznacza to, że inwestowanie pasywne nie nadaje się do inwestowania sum, które inwestor mógłby przeznaczyć na inwestycję w nieruchomości.

Niskie koszty

W Portu nie istnieje górny limit wysokości środków, które możesz zainwestować, a najniższa możliwa inwestycja to 100 złotych. Z kolei zakup nieruchomości zawsze wiążę się z dużymi wydatkami, często zbyt wielkimi, aby kupujący mógł kupić dom lub mieszkanie za gotówkę. Biorąc kredyt, z reguły wkład hipoteczny musi wynieść co najmniej 20% sumy całości inwestycji, a pożyczone pieniądze będzie trzeba spłacić wraz z marżą banku i odsetkami. W przypadku długoterminowych inwestycji pasywnych, Twoje pieniądze każdego roku pracują na siebie, konsekwentnie pomnażają się dzięki mechanizmowi procentu składanego. W przypadku kredytu, to Ty płacisz odsetki do banku, dla którego Twój kredyt jest rodzajem inwestycji z określoną w umowie stopą zwrotu.

Jako właściciel nieruchomości będziesz ponosił stałe koszty w postaci płacenia rachunków, ubezpieczeń, podatków czy finansowania remontów. W przypadku inwestowania w ETF-y koszty te sprowadzają do opłat za ETF-y (średnia cena wybranych przez Portu ETF-ów, w Portfelach na miarę, nie przekracza 0,25% w skali roku) oraz opłat pobieranych przez pośrednika. (W przypadku Portu mówimy o jednej opłacie za zarządzanie, która wynosi 1% w skali roku, a może być pomniejszona nawet o 40% w przypadku korzystania z Programu zniżkowego).

Płynność i elastyczność

Inwestując pasywnie nie musisz być ekspertem, aby zbudować swój portfel. Portu oferuje 10 modelowych Portfeli na miarę o różnym stopniu ryzyka. Po wypełnieniu krótkiej niezobowiązującej ankiety, inwestor może sam przekonać się, który jest najbardziej odpowiedni dla niego. Następnie wystarczy już tylko zainwestować. Wszystko to można zrobić w ciągu jednego dnia. Ba! W ciągu kilku minut. Co więcej, gdy inwestor będzie chciał sprzedać inwestycje, niezależnie od tego kiedy, może to zrobić od razu. Instrumenty, z których stworzone są Portfele na miarę notowane są na najbardziej popularnych giełdach, gdzie nie ma żadnych problemów ze sprzedażą papierów wartościowych.

W przypadku nieruchomości, znalezienie odpowiedniej oferty kupna może stać się już zaporą nie do przejścia, szczególnie wtedy, kiedy mamy ograniczone środki i niską zdolność kredytową. Jednakże, nawet jeżeli nieruchomość można kupić stosunkowo szybko, to jej sprzedaż może okazać się trudniejszym zadaniem. Na przykład w takim okresie jak teraz, gdy ceny nieruchomości pozostają wysokie, a kredyty są drogie, dużo mniej ludzi może pozwolić sobie na kupno nieruchomości. W związku z czym, sprzedający niejednokrotnie muszą czekać miesiące, jeśli nie dłużej, aby udało sfinalizować sprzedaż.

Mimo, że inwestowanie pasywne z założenia nie wymaga większych zmian w strategii to są one łatwe do przeprowadzenia. Czasem może zdarzyć się na przykład tak, że na rynku pojawią się instrumenty lepiej dopasowane do Twojej inwestycji. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale jakakolwiek zmiana w portfelu będzie możliwa do wykonania praktycznie natychmiastowo.

W przypadku inwestycji w nieruchomości o takiego rodzaju elastyczności możesz zapomnieć. Wszelkie dostosowanie się do rynku i nowych regulacji prawnych będzie wymagało czasu, być może zatrudnienia fachowców, zakupu materiałów, a więc w konsekwencji – poniesienia dodatkowych kosztów. Wyobraźmy sobie całkowicie abstrakcyjną, ale realną sytuację, że na przykład, z jakiegoś powodu zmieniłyby się regulacje prawne, od teraz faworyzujące energie odnawialne w kontekście obrotu nieruchomościami, wówczas domy z piecami gazowymi mogłyby nagle stracić na wartości. Przystosowanie domu do nowych regulacji wiązałoby się z podjęciem szeregu działań w celu przywrócenia jego opłacalności.

Co więcej, gdy inwestujesz pasywnie i z jakiegoś powodu chciałbyś wypłacić całość lub część środków, możesz to zrobić bez problemu, ponieważ wystarczy sprzedać papiery wartościowe. W gruncie rzeczy, jedynie za pomocą paru kliknięć na platformie. Spieniężenie całości lub części inwestycji w nieruchomość nie jest już takie proste. Znalezienie kupca może zająć miesiące, a sprzedanie części działki czy posesji wymaga podjęcia szeregu skomplikowanych kroków formalnych. Tym samym, inwestując pasywnie, w trudnej sytuacji zawsze możesz szybko spieniężyć swoją inwestycję, w przypadku nieruchomości – będziesz musiał czekać na znalezienie kupca i finalizację wszystkich formalności.

Dywersyfikacja

Mało kto może pozwolić sobie na to, żeby stać się posiadaczem dziesiątek różnego typu nieruchomości z różnych krajów. Właśnie takiej dywersyfikacji wymagałby portfel nieruchomości, aby możliwie najlepiej zabezpieczyć ryzyko związane z tym rynkiem. Jednakże, nawet wtedy, ze względu na koncentrację na jednym tylko sektorze, takie inwestycje wciąż podlegałyby wysokiemu ryzyku całkowitej zależności od tego, co się dzieje na globalnym rynku nieruchomości. Jeśli rynek ten doświadczyłby trudności, inwestor najprawdopodobniej odnotowałby spadek wartości niezależnie od dywersyfikacji geograficznej w ramach sektora.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku inwestowania pasywnego, bowiem inwestując minimalną możliwą kwotę 100 złotych, staniesz się posiadaczem profesjonalnej inwestycji, zdywersyfikowanej ze względu na regiony świata, sektory i branże oraz rodzaj aktywów. Oznacza to, że ryzyko Twojego portfela będzie starannie wyważone względem zysku jaki ten portfel może wypracować w określonym horyzoncie inwestycyjnym.

Bezproblemowość

Gdy kupisz mieszkanie lub dom, to nie oznacza, że ta inwestycja będzie generować zysk sama z siebie. O nieruchomość należy dbać na różne sposoby. Posiadanie nieruchomości wymaga aktywnego zarządzania, obsługi najemców, utrzymania i rozwiązywania problemów. Pozostawiona sama sobie, wskutek zaniedbania może nawet stracić na wartości pomimo wzrostów na rynku.

W przypadku inwestowania pasywnego, naczelną zasadą jest w gruncie rzeczy to, żeby zostawić inwestycję w spokoju przez całą długość horyzontu inwestycyjnego. Szczególnie wtedy, gdy inwestujesz z robodoradcą takim jak Portu, to kwestie zarządzania inwestycją, składem portfela, transakcjami czy rebalancingiem bierze na siebie właśnie Portu. Inwestorowi pozostaje dokonywanie regularnych wpłat w celu realizacji celu inwestycyjnego, i to w zasadzie tyle. Jeśli inwestor ustawi zlecenie stałej płatności w swoim banku, to tak naprawdę może o swojej inwestycji zapomnieć.

W nieruchomości pasywnie?

Dla osób, które chcą uzyskać ekspozycję na rynek nieruchomości, ale niekoniecznie mają wystarczającą ilość środków na zakup lub nie chcą przejmować się kwestiami zarządzania i obowiązkami związanymi z posiadaniem nieruchomości, istnieje inne interesujące rozwiązanie. Jak pisaliśmy już wcześniej, fundusze ETF kopiują różne indeksy związane z różnymi branżami, regionami czy aktywami. Tak się składa, że istnieją fundusze ETF kopiujące rozwój indeksów związanych z rynkiem nieruchomości.

Składnikiem naszych Portfeli na miarę o średnim poziomie ryzyka jest między innymi ETF skoncentrowany właśnie na rynku nieruchomości. Zatem inwestorzy, którzy zdecydują się na Portfel o poziomie ryzyka od 3 do 6 częściowo inwestują tym sposobem w ten sektor.

Poza tym, bardziej doświadczeni inwestorzy mają na Portu możliwość stworzenia Własnych strategii. Inwestor może zbudować własną inwestycję zgodnie ze swoją wiedzą doświadczeniem i pomysłem inwestycyjnym z listy oferowanych przez nas instrumentów. Klienci mogą wybierać zarówno pomiędzy przeróżnymi wysokiej jakości funduszami ETF, jak i poszczególnymi akcjami amerykańskimi oraz europejskimi. Część z dostępnych w ofercie ETF-ów umożliwia uzyskanie ekspozycji właśnie na omawiany sektor nieruchomości.

To nieruchomości są alternatywą

To prawda, że marzeniem wielu z nas jest posiadanie mieszkania lub domu. Nie ma w tym nic złego i jeśli jest to nasza autentyczna potrzeba to powinniśmy zdecydowanie do tego dążyć. Jednak nie zawsze od razu jest nas stać na takie przedsięwzięcie. Poza tym nierozsądnym byłoby także odkładanie oszczędności na zwykłym koncie bankowym, gdzie nie dość, że nie pracują na siebie, to tracą na wartości wskutek inflacji.

Zatem, jeśli nie posiadasz jeszcze pieniędzy na wkład własny, albo chciałbyś uzbierać więcej, aby spłacać następnie mniejszy kredyt, to wiesz już, że istnieje alternatywa. Nie musisz odkładać tych pieniędzy na kupkę w szafie, możesz je zainwestować pasywnie, gdzie w zasadzie nie musisz się o nic martwić. Ustawiasz stałe zlecenie przelewu, a dopasowany do Twoich potrzeb portfel inwestycyjny pracuje na Ciebie wraz z upływającym horyzontem inwestycyjnym.

Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, którą powinieneś wynieść z tego artykułu jest świadomość, że istnieje coś takiego jak inwestowanie pasywne i jest ono łatwo dostępne. W rzeczywistości nie jest ono żadną alternatywą, a to raczej inne typy inwestowania stanowią alternatywę dla inwestowania pasywnego. Ten styl inwestowania jest kwintesencją doświadczeń inwestorów na przestrzeni stuleci.

Dzięki powstaniu funduszy ETF oraz automatyzacji inwestowania, dziś każdy może inwestować pasywnie. Ten styl inwestycyjny jest na tyle zrozumiały, powszechny i skuteczny, że w opinii wielu, co pokazują także dane, inwestowanie pasywne stało się podstawową formą inwestowania. Dlatego, zanim zdecydujesz się zainwestować w nieruchomości, zastanów się, co w zamian lub w między czasie, może zaoferować Ci inwestowanie pasywne.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Ten artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.