Szukaj
Close this search box.

Jak procent składany może Ci pomóc się wzbogacić?

Jak procent składany może pomóc wzbogacić się

Szukasz sposobu jak poprawić swoją sytuację finansową? Mamy dla Ciebie jedno z najskuteczniejszych narzędzi. W tym artykule zapoznamy Cię z procentem składanym, a ma on naprawdę wielką moc. Tym bardziej jeśli jesteś młody, może stać się on Twoją tajną bronią. Tajną bronią o olbrzymiej mocy. Nawet Albert Einstein powiedział, że „procent składany jest ósmym cudem świata”. Wszyscy wiemy, że to był przecież mądry człowiek.

Czym jest procent składany?

Procent składany to taki sposób oprocentowania, przy którym odsetki na koniec każdego okresu kapitalizacji są dodawane do już odłożonego kapitału, by wraz z nim dalej generować nowe odsetki.

Zatem pieniądze generują odsetki. Następnie wygenerowane odsetki generują nowy kapitał, co jest wynikiem działania procentu składanego. Odsetki z odsetek generowane są zarówno z osiągniętych zysków jak i w wyniku reinwestowania wypłat z dywidend. Ze względu na procent składany pieniądze są w stanie rosnąć szybciej niż gdyby zyski z inwestycji były wypłacane na bieżąco.

Procent składany dotyczy zarówno oszczędzonych bądź zainwestowanych środków, ale także odsetek, które one wygenerowały. Twoje pieniądze wytwarzają nowe pieniądze. Jest to jeden z najlepszych sposobów na to, jak można długoterminowo pomnażać swoje środki. Jeśli gromadzisz gotówkę pod materacem, dobrowolnie pozbawiasz się sum, które mógłby wygenerować dla Ciebie właśnie procent składany. Im wcześniej pozwolisz swoim pieniądzom wytwarzać nowe pieniądze poprzez inwestowanie, tym większej sumy będziesz mógł ostatecznie oczekiwać.

Oczywiście istnieją także inne sposoby radzenia sobie z pieniędzmi. Mówimy o procencie składanym w kontekście inwestowania, ponieważ długoterminowe inwestowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod pomnażania Twoich środków finansowych. Odkładanie pieniędzy na koncie bieżącym czy oszczędnościowym, może mieć sens w przypadku realizowania krótkoterminowych celów finansowych. Jeśli masz długoterminowy cel finansowy, jakim jest na przykład przejście na emeryturę, wtedy inwestowanie jest możliwością, której powinieneś poświęcić swoją uwagę.

Jak działa procent składany?

Powiedzmy, że właśnie uzyskałeś pełnoletność, a planujesz przejść na emeryturę, w wieku 65 lat. Oznacza to, że masz 47 lat na oszczędzanie i inwestowanie. Jeśli będziesz odkładał 100 złotych miesięcznie pod materacem, uda Ci się zaoszczędzić 56 400 złotych.

W momencie, w którym zainwestujesz taką samą kwotę, ale średni roczny zysk z inwestycji będzie wynosił 7%, po 47 latach zyskasz łącznie 445 559 złotych, jest to o 389 000 złotych więcej niż w przypadku strategii z materacem.  

Wykres przedstawiony poniżej pokazuje, że jeśli inwestujesz długoterminowo, procent składany sprawi, że Twój portfel urośnie znacznie szybciej niż w przypadku, w którym będziesz swoje pieniądze jedynie odkładać.

Przyrost odsetek składanych w czasie

Źródło: ivestor.gov kalkulator zakłada inwestycję początkową w wysokości 100 złotych, miesięczne wpłaty w wysokości 100 złotych przez okres 47 lat, przy rocznej stopie procentowej 7%. Powyższa ilustracja ma charakter jedynie hipotetyczny. Wszystkie opisane tutaj zdarzenia, osoby i rezultaty są całkowicie fikcyjne a kwoty mogą różnić się w zależności od subiektywnych czynników i okoliczności, niekoniecznie uwzględnionych w niniejszym przykładzie, jakimi są zmienność rynku, inflacja, opłaty za doradztwo, reinwestycja dywidend bądź zysków i tak dalej.  

Czas jest najlepszym przyjacielem procentu składanego

Czas jest kluczowym elementem magii odsetek składanych. Właśnie teraz odkryjemy tajemnicę Twojej tajnej broni. Czym dłuższy horyzont czasowy na inwestowanie przed Tobą, tym więcej wartości dodanej możesz wygenerować z odłożonych i zainwestowanych pieniędzy. Twoje pieniądze mogą rosnąć wykładniczo. Młodzi ludzie mają po swojej stronie olbrzymią przewagę, ponieważ czas jest po ich stronie. To dlatego, często u nas w Portu usłyszysz, że najlepszy czas, by rozpocząć inwestowanie to właśnie teraz.

Zyski, które będziesz uzyskiwał na początku będą relatywnie małe (często ujemne w początkowym okresie), ale wraz z biegiem czasu będą rosnąć. Do największych wzrostów wartości zazwyczaj dochodzi w późniejszych latach, dlatego przy inwestowaniu ważna jest cierpliwość. Powyższy wykres wyraźnie ukazuje największy przyrost wartości, bo aż 33% właśnie w przeciągu ostatnich 5 lat z całych 47 lat.

Czy znasz Warrena Buffetta, jednego z najbogatszych ludzi na świecie? Większą część swojego bogactwa (netto) uzyskał stosunkowo niedawno. Zabrało mu całych 56 lat jego życia, by wygenerować wartość 1 miliarda dolarów (netto). Następnie w ciągu zaledwie następnych 27 lat udało mu się zamienić wspomniany miliard na blisko 60 miliardów dolarów, w dużej mierze właśnie dzięki efektowi odsetek składanych.

Wracając do naszego przykładu, poniżej przedstawiony wykres pokazuje, jak wielką wartość może z każdym rokiem przynieść procent składany. Musisz wiedzieć, że wartość dodana rośnie wraz z każdym rokiem.

Wartość dodana odsetek składanych w czasie

Źródło: ivestor.gov kalkulator zakłada inwestycję początkową w wysokości 100 złotych, miesięczne wpłaty w wysokości 100 złotych przez okres 47 lat, przy rocznej stopie procentowej 7%. Powyższa ilustracja ma charakter jedynie hipotetyczny. Wszystkie opisane tutaj zdarzenia, osoby i rezultaty są całkowicie fikcyjne a kwoty mogą różnić się w zależności od subiektywnych czynników i okoliczności, niekoniecznie uwzględnionych w niniejszym przykładzie, jakimi są zmienność rynku, inflacja, opłaty za doradztwo, reinwestycja dywidend bądź zysków i tak dalej.  

Czym wcześniej zaczniesz efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi, tym dłużej będziesz mógł wykorzystywać procent składany dla swoich korzyści. Niezależnie od tego, ile masz lat, możesz pozwolić swoim pieniądzom zarabiać za Ciebie i cieszyć się tym samym nie tylko ósmym cudem świata.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.