Szukaj
Close this search box.

Dlaczego długość horyzontu inwestycyjnego ma znaczenie i dlaczego im dłuższy tym lepszy?

Dlaczego długość horyzontu inwestycyjnego ma znaczenie i dlaczego im dłuższy tym lepszy?

Ludzie są skłonni do tego, żeby żyć chwilą nawet wbrew rozsądkowi. Łatwo jest powiedzieć sobie, że żyje się tylko raz, jeśli mamy na coś ochotę. Tego typu postawę przyjmują najczęściej ludzie młodsi, pośród których powiedzenie „carpe diem” zostało wyparte przez „YOLO” (You only live once). Bez wątpienia jest w tym dużo prawdy i jest w życiu jakaś tajemnica, której dotyka się dokonując spontanicznych decyzji. Niemniej jednak życie stwarza dużo możliwości i można zrobić w nim przynajmniej odrobinę miejsca na myślenie o przyszłości. W rzeczywistości taka szczypta rozsądku może pozwolić nam czerpać z życia w duchu YOLO o wiele efektywniej i dłużej.

Co przyniesie przyszłość?

Przemyślenie tego, w którym kierunku chcemy zmierzać to pierwszy krok do zapewnienia sobie lepszej przyszłości. Nie jest niczym nowym fakt, iż przyszłe emerytury młodych dziś osób zapowiadają się bardzo słabo. Społeczeństwo się starzeje, a w systemie emerytalnym wraz ze zmieniającą się demografią jest coraz mniej pieniędzy. Emerytów przybywa, ludzi w wieku produkcyjnym ubywa, mniej osób płaci składki, a świadczenia są pobierane przez coraz większą liczbę ludzi. Na domiar wszystkiego, życie wcale nie staje się tańsze. System w oparciu, o który wypłacane są świadczenia emerytalne był stworzony w okresie, w którym populacje krajów wyraźnie rosły. Obecnie trend odwrócił się, również w Polsce i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Dobrze jest wyobrazić sobie, gdzie widzisz siebie za 10, 20, a nawet 30 lat. Za 20 lat styl życia YOLO może nie być już dla Ciebie tak kuszący. Z wiekiem, zaczyna nam zależeć nie tylko na przeżyciach, ale także na stabilizacji. Być może założysz rodzinę i zaczniesz myśleć o tym, jak zapewnić swoim dzieciom najlepszą możliwą przyszłość. Może będziesz chciał podróżować, a z wiekiem przyzwyczajamy się do wygód, które przecież kosztują. Motywacje i cele, aby zadbać o swoje finanse są niezliczone, ale musisz pamiętać, że im szybciej zaczniesz nad nimi pracować, tym szybciej Twoje oszczędności i talenty wytworzą odpowiednie momentum, które może zapewnić Ci spokój finansowy. Wprowadzenie elementu rozsądku do Twojego czerpania radości z życia, prędzej czy później może tylko się opłacić, nawet jeśli teraz wydaje się to bez sensu.

Im szybciej zaczniesz inwestować, tym lepiej

Jaki sposób inwestowania jest najbardziej rozsądny i zostawi Ci czas na czerpanie radości z życia? Jest nim inwestowanie pasywne, które jest jednym z najlepszym sposobów zapewnienia sobie stabilności finansowej na przyszłość.

Dwa kluczowe czynniki skutecznego inwestowania to długi horyzont inwestycyjny i regularność wpłat. Długość horyzontu inwestycyjnego jest bardzo ważna z kilku powodów:

  • Efekt kumulacji – im dłużej inwestujesz, tym więcej czasu Twoje pieniądze mają na akumulację i wzrost. Każdy zysk staje się podstawą do dalszych zysków, co jest zasadą procentu składanego.
  • Mniejsza wrażliwość na krótkoterminowe wahania rynkowe – inwestorzy o krótkim horyzoncie czasowym mogą ulegać emocjonalnym reakcjom na krótkoterminowe zmiany rynkowe, podczas gdy inwestorzy o długim horyzoncie czasowym mogą zachować cierpliwość i monitorować ogólny wzrost swoich inwestycji.
  • Dłuższe ramy czasowe na osiągnięcie celów – inwestorzy długoterminowi mają więcej czasu na osiągnięcie swoich długoterminowych celów, takich jak oszczędzanie na emeryturę, zakup domu lub sfinansowanie edukacji swoich dzieci.

Jak wygląda sytuacja, gdy przełożymy te założenia na liczby? Przygotowaliśmy prognozę ewolucji portfela inwestycyjnego składającego się z globalnych akcji. Zakładamy roczną stopę zwrotu na poziomie 8%, co odpowiada historycznej stopie zwrotu globalnego rynku akcji. Jednocześnie zakładamy, że inwestor będzie inwestował 1 000 PLN miesięcznie przez cały okres inwestycji.

W ciągu 40 lat (480 miesięcy) nasz portfel zgromadził depozyty o wartości 480 000 złotych, ale ostateczna wartość portfela wyniosła 3 491 008 złotych. Dzięki długiemu horyzontowi inwestycyjnemu, regularności wpłat i 8% rentowności, wartość portfela rosła wykładniczo. Zaowocowało to zwrotem w wysokości 3 011 008 złotych, co stanowi procentowy zwrot w wysokości 627%.

Przy 20-letnim horyzoncie inwestycyjnym depozyty osiągnęły połowę tej wartości, czyli 240 000 złotych. Jednak w tym wypadku zysk jest ponad 8 razy niższy. Wynosi 349 020 złotych, czyli 145%, podczas gdy ostateczna kwota to 589 020 złotych. Od pierwotnej kwoty 240 000 złotych do prawie 600 000 złotych po 20 latach to bardzo dobry wynik, ale wynik dla 40-letniego horyzontu inwestycyjnego prezentuje się dużo bardziej atrakcyjnie. I o to właśnie chodzi. Im wcześniej zaczniesz inwestować, tym lepiej.

Zależy to jednak nie tylko od długości horyzontu inwestycyjnego i regularności wpłat, ale także od kwoty inwestycji

Nasz model porównuje różne długości inwestycji z regularnymi depozytami o tej samej wysokości 1000 złotych miesięcznie. Faktem jest jednak, że tak jak ceny towarów i usług rosną wraz z upływem czasu, tak samo rosną wynagrodzenia. Jest zatem prawdopodobne, że z czasem będziesz w stanie zaoszczędzić więcej, a zatem powinieneś również więcej inwestować. Drugi model zakłada, że po każdych 10 latach (120 miesiącach) inwestowana regularna wpłata wzrośnie o 500 złotych.

Dzięki wyższym wpłatom łączna kwota oszczędności zainwestowanych na 40 lat wzrosła z 480 000 złotych do 841 500 złotych. Ostateczna wartość portfela wzrosła zaś z 3 491 008 złotych do 4 622 171 złotych, czyli o ponad 1,1 mln zł w porównaniu z pierwszym modelem. Po 40 latach zwrot z portfela wyniesie 3 780 671 zł, czyli 450%.

Podsumowanie

Ważne jest, aby myśleć o swojej przyszłości tak wcześnie, jak to możliwe, ponieważ długi horyzont inwestycyjny jest najlepszym przyjacielem inwestora pasywnego. Jak pokazaliśmy, można osiągnąć więcej niż bardzo interesujące kwoty nawet przy miesięcznej wpłacie w wysokości 1000 zł. Jak więc zacząć inwestować? Zalecamy zapoznanie się z 5 najważniejszymi powodami, dla których warto inwestować oraz 7 najczęstszymi błędami w inwestowaniu podczas spadków.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– W artykule posłużono się teoretycznymi stopami zwrotu nie uwzględniającymi zmienności obserwowanej na rynkach finansowych. Zaprezentowane wyliczenia mają więc charakter wyłącznie poglądowy.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.