Szukaj
Close this search box.

Jak zabezpieczyć swoje finanse – jeszcze zanim zaczniesz inwestować?

Jak zabezpieczyć swoje finanse jeszcze zanim zaczniesz inwestować?

Być może inwestowanie to coś czego nie rozumiesz i nawet nie wyobrażasz sobie siebie w roli inwestora. W świadomości wielu z nas inwestor to ktoś, kto dysponuje specjalistyczną wiedzą i posiada duże zasoby pieniężne. Co, jeśli, to wyobrażenie to jedynie pieśń przeszłości, a inwestorem może dziś stać się każdy z nas nie będąc ekspertem i nie posiadając góry pieniędzy? Ostatecznie, inwestowanie jest dla tych, którzy zyskali świadomość faktu, że sami mogą przejąć kontrolę nad swoimi finansami zarządzając nimi z pożytkiem dla siebie, swojej rodziny i przyszłych pokoleń.

Jeśli myślisz, że mamy dla Ciebie receptę na szybkie wzbogacenie się, to niestety tego obiecać nie możemy. To co możemy Ci zaoferować w tym artykule, to jedynie garść solidnych pomysłów na to, jak przygotować swoje finanse, by zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe i wytworzyć rezerwę inwestycyjną dzięki której będziesz mógł wraz z biegiem lat zrealizować swoje cele finansowe, jakimi być może są beztroska emerytura czy budowa domu.

Można mieć za dużo pieniędzy na koncie?

Za dużo pieniędzy na koncie?

Obserwowanie jak saldo na Twoim koncie osobistym pnie się do góry, to głęboko satysfakcjonujące uczucie, ale istnieje jednak granica, po przekroczeniu której możemy śmiało stwierdzić, że dla nadwyżki środków na Twoim koncie są lepsze miejsca. Mimo, że zwiększająca się liczba pieniędzy na koncie wzbudza wspaniałe emocje, dużo lepiej byłoby sprawić, żeby część z nich zaczęła pracować na siebie.

Istnieje na to kilka sposobów, a wszystkie z nich są pewną formą inwestycji. Posiadane nadwyżki finansowe, co oczywiście dla wielu może brzmieć abstrakcyjnie, bo jak mówią „pieniędzy nigdy dość”, należałoby mądrze zagospodarować. Nawet jeśli chcesz przeznaczyć swoje pieniądze na ewentualny zakup czegoś do domu, zakup auta czy tym podobne, zastanów się czy nie mógłbyś na przykład, każdego miesiąca inwestować długoterminowo (dłużej jak na 3 lata) chociażby małej kwoty rzędu kilkuset złotych. Dzięki efektowi odsetek składanych, te małe kwoty mogą Ci przynieść prawdziwe bogactwo w perspektywie kilkunastu/kilkudziesięciu lat. Powinieneś teraz rozumieć, że inwestowanie jest krytyczną częścią każdego planu finansowego, bez względu na to jaki jest aktualny stan Twojego majątku. (Inwestowanie zdecydowanie nie jest tylko dla bogatych!)

Kluczem do sukcesu może okazać się zmiana perspektywy. Nasze społeczeństwo, w dużym stopniu wychowane na wzorcach socjalistycznych, nie traktuje inwestowania jako czegoś naturalnego, co wysysamy z mlekiem matki. W szkołach wiedza na ten temat przekazywana jest w stopniu minimalnym, jakby mimochodem, bez uświadomienia nam jak wielkie znaczenie dla naszego życia mają nasze kompetencje finansowe. Wyobraźcie sobie przed jak wieloma błędnymi finansowymi mogłaby ustrzec nas dobrze przekazana wiedza finansowa. Dla większości Polaków potrzeba zaznajomienia się z tym jak zarządzać swoimi finansami przychodzi bardzo późno, często w momencie, w którym nauczeni naszymi własnymi błędami, musimy zaczynać wszystko od zera bądź na minusie w późnym wieku.

Spróbuj zatem zdystansować się do swojej sytuacji finansowej. Spójrz na nią jako na jeden z punktów w czasie związanych z ewolucją swoich finansów na przestrzeni lat. Jakakolwiek nie byłaby Twoja obecna sytuacja, dobra bądź zła, błędem będzie zakładanie, że determinuje ona całe Twoje życie i jest czymś co nie może się zmienić w przyszłości. Uleganie hiperoptymizmowi bądź pesymizmowi, ograniczającemu każdy rozsądny krok ku zmianie swojej sytuacji na lepszą, jest błędem postrzegania. Rzeczywistość jest taka, że nasze życie może zmienić się każdego dnia, szczególnie wtedy, gdy przejmiemy kontrolę nad tym nad co faktycznie możemy odmienić. To od nas zależy czy mając mnóstwo oszczędzonych pieniędzy przestaniemy je trwonić na błahostki lub mając ich niedostatek, ewentualnie będąc zadłużonymi, przygotujemy sensowny plan wyjścia z naszej trudnej sytuacji. Nawet jeśli wyjście z trudnej sytuacji miałoby zabrać parę lat, przecież lepiej poczynić jakieś kroki w przód niż pogłębiać problem. Jutro możesz być o krok do przodu we właściwą stronę, a za miesiąc Twoja perspektywa może się już zupełnie rozświetlić. Naprawdę warto zrobić porządek ze swoimi finansami.

Nie ma sensu inwestować za wszelką cenę. Jest to jeden ze sposobów na gospodarowanie swoimi pieniędzmi. To słowo „gospodarowanie” jest tutaj kluczowe, bo ostatecznie chodzi tu właśnie o tak podjęte przez Ciebie działania, które optymalizują wykorzystanie środków, którymi dysponujesz zgodnie z Twoim stylem życia i planami życiowymi. Podstawy gospodarności, naprawdę nie są wiedzą dla wtajemniczonych, ale jako społeczeństwo cierpimy na poważny deficyt w tym temacie, ale do czasu. Najlepsze w tym jest to, że Ty już o tym wiesz i możesz wziąć sprawy w swoje ręce już dzisiaj, już teraz.

Zacznij od poduszki finansowej

Rozsądek podpowiada, że dobrze mieć odłożone jakieś pieniądze na czarną godzinę. Życie jest pełne niespodzianek, tym bardziej jeśli jesteśmy finansowo odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za swoich bliskich. Niestety w dzisiejszych czasach, wydatki częściej znajdują nas same niż jakbyśmy to my ich szukali. Innymi słowy, na mnóstwo rzeczy po prostu musimy wydawać pieniądze: czynsz, energia, paliwo, spłaty rat, spłaty kredytów, meble, żywność, ubrania, telefon, Internet i tak dalej, to się nigdy nie kończy, nie wspominając już o tych rzeczach, które chcemy sobie lub bliskim podarować, bo czemu niemielibyśmy także cieszyć się życiem?

Co w sytuacji, gdy któregoś miesiąca przestanie nam starczyć na dobra, które są kluczowe dla utrzymania naszego bieżącego stylu życia? Co w sytuacji, kiedy spotka nas nieoczekiwany wydatek i po prostu nas na to nie będzie stać, jak poważna naprawa auta, czy jak doświadcza wielu z nas obecnie, wzrost cen gazu czy węgla? Prawda jest taka, że możemy się na to przygotować i powinniśmy to zrobić. Zanim zaczniemy inwestować, naszym priorytetem powinno stać się wytworzenie poduszki finansowej, która zabezpiecza nas przed niespodziewanymi wydatkami związanymi z nagłą utratą pracy, naprawami, chorobami i tak dalej. Jak duża powinna być taka poduszka finansowa? Powinna być tak duża, by dać Tobie i ewentualnie Twojej rodzinie komfort psychiczny, że w razie czego jesteś przygotowany na najgorsze i dysponujesz czasem, by naprawić obecną sytuację. Kwota ta, to tak naprawdę kwestia indywidualna, ale poduszka finansowa nie powinna być mniejsza niż wysokość Twoich wydatków na przestrzeni od 3 do 6 miesięcy. Przykładowo, miesięcznie wydajesz 3 000 złotych, wtedy dobrze, jeśli będziesz posiadał w rezerwie 9 000 – 18 000 złotych. Wydaje się to dużo lub mało? Dla każdego ta kwota będzie inna. Warto zbudować odpowiednią rezerwę, nawet kosztem rezygnacji z części przyjemności, szczególnie w dzisiejszych czasach, w których panuje inflacja i niepewność gospodarcza. Im szybciej dojdziesz do punktu, w którym będziesz mógł zacząć inwestować, tym szybciej zyskasz oręże, by móc ochronić swoje finanse przed obecną sytuacją gospodarczą, a także by móc pomału zyskiwać wolność finansową. Co zaś w przypadku, w którym posiadasz długi?

Poduszka finansowa

Jak wydostać się z długów?

Powiedzmy, że posiadasz już poduszkę finansową. Jaki będzie następny krok, by móc rozpocząć inwestowanie? Z pewnością będzie nim spłata długów. Posiadanie wysokiego długu sprawia, że całość Twojego majątku może przyjmować wartości ujemne. Czy wchodzić w inwestycje będąc zaangażowanym w spłatę długu? Ostatecznie, zależy to od tego jak wielką część Twoich przychodów obejmuje spłata kredytu. Jeśli po zgromadzeniu poduszki finansowej i przy regularnej spłacie kredytu wciąż pozostają Ci wolne środki, możesz zrobić dwie rzeczy. Przeznaczyć dodatkowe pieniądze na szybszą spłatę długu bądź zainwestować je. Wszystko zależeć będzie od tego jak oprocentowany jest Twój dług i jakiej stopy zwrotu będziesz mógł oczekiwać długoterminowo w ramach inwestycji. W zależności od Twojej umowy kredytowej z bankiem odnośnie możliwości i warunków wcześniejszej spłaty, jeśli oprocentowanie długu przewyższa spodziewaną stopę zwrotu, najlepiej będzie postarać się spłacić dług przed terminem zanim zaczniesz inwestować. Powiedzmy jednak, że dysponujesz dodatkowymi środkami, które możesz przeznaczyć na inwestycje, co dalej?

Jak zagospodarować oszczędności na cele krótkoterminowe?

Każdy potrzebuje płynnych aktywów takich jak gotówka lub takich, które szybko można zamienić na gotówkę. Miejscem dla nich jest Twoje konto osobiste. Możesz postrzegać je jako wehikuł, który przeniesie Twoje pieniądze z punktu A do punktu B, i to właściwie wszystko. Jest to miejsce, na które przychodzi Twoja wypłata, z którego wypłacasz pieniądze z bankomatu, dzięki któremu robisz zakupy kartą, opłacasz czynsz, robisz opłaty, spłacasz pożyczki i poprzez które sprawujesz wszystkie inne bieżące wydatki. To jest funkcja, którą ma spełniać Twoje konto osobiste. Te środki, które zostają na Twoim koncie po dokonaniu wszelkich opłat i wydatków są nadwyżką, którą lepiej trzymać w innym miejscu. Ze względu na to, że chodzi o środki, które wciąż mogą przydać się w najbliższych miesiącach, najlepiej trzymać je na koncie oszczędnościowym czy lokacie, gdzie mają szansę skromnie powiększać swoją wartość. Dotyczy to także Twojej poduszki finansowej. Załóżmy, że Twoje miesięczne wydatki to wspomniane już 3 000 złotych miesięcznie. By czuć się bezpiecznie, dobrze byłoby odłożyć między 9 000, a 18 000 złotych w ramach rezerwy na czarną godzinę. Załóżmy, że oprocentowane konto połączone z Twoim kontem osobistym oferuje lokatę w wysokości 6%, a Twoja poduszka finansowa wynosi obecnie 9 000 zł. W przeciągu roku pieniądze te, leżąc na lokacie, wygenerują 437 złotych. Gdyby leżały na ulicy, przeszedłbyś obojętnie? W obliczu dwucyfrowej inflacji, taka oszczędność to niestety mała osłoda wobec szybko rosnących cen, aczkolwiek po pierwsze, inflacja nie będzie trwała wiecznie, a po drugie, tego typu gospodarność naprawdę nie kosztuje wiele wysiłku.

Co robić z oszczędnościami przeznaczonymi na długoterminowe cele?

Zatem, gdzie jest różnica między gotówką, której potrzebujesz teraz, a tą którą powinieneś zainwestować? Odpowiedź jest prosta. Powinieneś zainwestować te pieniądze, których nie będziesz potrzebował w następnych trzech do pięciu lat. Dlaczego? Jeśli odkładasz pieniądze na samochód, remont, czy nawet wkład na zakup domu lub mieszkania, i planujesz dokonać zakupu do 3 lat, jest to za krótki termin, by móc spokojnie oczekiwać dodatniej stopy zwrotu, a ryzyko straty jest zbyt duże. Mimo, że długoterminowo, jak pokazują dane historyczne, rynek rośnie, to w kontekście krótkoterminowym zachowuje się bardzo nieracjonalnie. Oznacza to, że charakteryzuje się dużymi wahaniami wartości. Istnieją aktywa o większej lub mniejszej tendencji do wahań. Na przykład za te najbardziej zmienne uważa się akcje, a obligacje postrzega się jako te które nie tracą bardzo na wartości, ale też bardzo nie zyskują. Nawet słynące ze swej stabilności kruszce takie jak złoto czy srebro również mogą przeżywać spore wahania wartości. Jakikolwiek rodzaj inwestycji by to nie był, wiedz, że nie będzie pozbawiony ryzyka. Jeśli Twój horyzont inwestycyjny miałby wynosić na przykład dwa lata, a Ty zainwestujesz w akcje, musisz liczyć się z tym, że w momencie, w którym będziesz chciał ukończyć swoją inwestycję, rynek może być na dużym minusie, podobnie jak Twój portfel. W dłuższym horyzoncie to ryzyko zmniejsza się, ponieważ rynek systematycznie rośnie, nawet mimo kryzysów. Tak więc w przypadku akcji, za 10 lat mógłbyś już oczekiwać, że Twoja inwestycja będzie zyskowna nawet w obliczu potencjalnych spadków. Inwestowanie w horyzoncie 3 bądź 5 lat będzie bezpieczniejsze, gdy zainwestujesz w obligacje. Ich mniejsza skłonność do wahań cen, powinna zmniejszyć ryzyko tego, że zysk, który wypracowały Twoje pieniądze się nie utrzyma wraz z końcem horyzontu inwestycyjnego. Jeśli więc dysponujesz pieniędzmi, które możesz odłożyć na cele długoterminowe, takie jak emerytura, budowa domu, czy osiągnięcie wolności finansowej, warto będzie te pieniądze zainwestować, by skorzystać z efektu procenta składanego. Możesz przeczytać o tym więcej w naszym artykule.

Długoterminowe cele - budowa domu

Inwestując z Portu, Twoje pieniądze nie są zamrożone, możesz je w każdym momencie wypłacić. Co więcej, możesz sam wybrać interesujący Cię horyzont inwestycyjny, a my dobierzemy dla Ciebie odpowiedni poziom ryzyka i zaproponujemy portfel złożony z odpowiednich instrumentów.

W momencie, w którym przejmiesz kontrolę nad swoimi finansami, jesteś gotowy, by rozpocząć przygodę z inwestowaniem i zapewnić sobie beztroską emeryturę, odłożyć pieniądze na studia dla dzieci czy powiększyć wartość oszczędności przeznaczonych na zakup nieruchomości. Portfele Portu są inteligentnie dywersyfikowane. Inwestując z nami inwestujesz w różne sektory gospodarki w różnych częściach świata, dzięki czemu znacznie minimalizujesz ryzyko straty. Inwestujemy w niskokosztowe ETF-y zarządzane przez najbardziej renomowane firmy inwestycyjne na świecie. Dzięki naszym unikalnym rozwiązaniom nie musisz martwić się o swoją inwestycję, wystarczy założyć u nas konto, nastawić płatność stałą i obserwować jak Twoje pieniądze na siebie pracują.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych, nawet te najlepiej zdywersyfikowane, nigdy nie są pozbawione ryzyka.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.