Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Nawet połowa organizacji charytatywnych przyjmuje darowizny w kryptowalutach i inne wiadomości FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ubiegłego tygodnia 👇

Ponad połowa amerykańskich organizacji charytatywnych akceptuje teraz darowizny w kryptowalutach

Co się stało?

Akceptacja kryptowalut w sektorze charytatywnym postępuje w szybkim tempie. Świadczą o tym dane ze Stanów Zjednoczonych, gdzie 56% ze 100 największych organizacji charytatywnych akceptuje obecnie darowizny w kryptowalutach. Szacuje się, że za pośrednictwem kryptowalut przekazano już ponad 2 miliardy dolarów.

Co to oznacza?

Fakt, że środki na cele charytatywne są coraz częściej przekazywane z wykorzystaniem kryptowalut naraża organizacje charytatywne na wyzwania nowego typu. Przede wszystkim, opinia publiczna nie zawsze jest przyjaźnie nastawiona do branży blockchain, dlatego organizacje non-profit muszą uważać na swoją reputację. W rzeczywistości jednak, szereg danych i badań pokazuje, że nielegalna działalność w świecie kryptowalut jest spotykana rzadziej niż w tradycyjnej gospodarce.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Banki centralne poszukują rozwiązań w zakresie tokenizacji płatności transgranicznych. Banki centralne z siedmiu różnych krajów współpracują z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych nad projektem Agora, badając w jaki sposób tokenizacja pieniądza może poprawić funkcjonowanie obecnego systemu monetarnego. Wspólnie chcą opracować koncepcję nowej platformy płatniczej, która mogłaby zwiększyć wydajność podstawowej infrastruktury finansowej.

Szef nieuczciwej giełdy kryptowalut został skazany na 11 196 lat. Faruk Fatih Ozer, były szef upadłej tureckiej giełdy kryptowalut Thodex, odbędzie długą karę więzienia po tym, jak został uznany winnym wielomilionowego oszustwa finansowego na szkodę inwestorów. Jednym z powodów tak długiego wyroku dla Ozera jest fakt, że został on oskarżony łącznie w przypadku 2 027 oddzielnych przestępstw, w którym każde przestępstwo reprezentuje jednego poszkodowanego.

Petycja o wprowadzenie emoji bitcoina. Ponad 35 głównych organizacji kryptowalutowych połączyło siły, aby naciskać na stworzenie oficjalnego emoji bitcoina. Petycja, która została skierowana do Konsorcjum Unicode, organu odpowiedzialnego za standaryzację emoji na różnych platformach, została podpisana przez ponad 10 000 osób w ciągu tygodnia od rozpoczęcia zbierania podpisów.

Dzięki technologii również pomaganie staje się łatwiejsze. PayU GPO i Siepomaga nawiązały strategiczną współpracę, w wyniku której uruchomiły nową funkcję mikrodonacji w ramach bramki płatniczej PayU dla sprzedających i kupujących online. Mikrodonacje umożliwiają kupującym dodawanie niewielkich datków charytatywnych do swoich zakupów w wybranych sklepach internetowych korzystających z bramki płatniczej PayU, a zebrane środki przekazywane są na konto organizacji charytatywnej za pośrednictwem portalu Siepomaga.

Za sprawą AI otrzymasz decyzję o wysokości odszkodowania w 5 minut. Polski startup Minte.ai, należący do JR HOLDING, opracował innowacyjne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, mające rewolucjonizować proces likwidacji szkód ubezpieczeniowych. Technologia AI umożliwia szybką analizę dokumentacji medycznej, określenie podstawy wypłaty odszkodowania oraz dostarczenie wyjaśnienia decyzji, skracając czas likwidacji szkód nawet do 5 minut w przypadku uszczerbku na zdrowiu, tym samym podnosząc jakość obsługi klienta. Modele Minte.ai zostały opracowane przez zespół ekspertów, a cały proces przetwarzania danych jest zabezpieczony, spełniając wymagania RODO i KNF.

Polski startup mPay planuje ekspansję zagraniczną poprzez współpracę z ukraińskim MTB Bankiem. Umowa zakłada objęcie nowej emisji akcji mPay przez MTB Bank oraz integrację z międzynarodowym systemem płatniczym MTB Money. Współpraca ma na celu tworzenie transgranicznych produktów finansowych pomiędzy Polską a Ukrainą oraz innymi krajami europejskimi, co przyczyni się do integracji gospodarczej. Potencjalna inwestycja pozwoli mPay pozyskać nowych klientów z Ukrainy i innych krajów UE, umożliwiając im wygodny dostęp do usług finansowych, w tym transakcji międzynarodowych.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.