Szukaj
Close this search box.

#27 – Daleki Bliski Wschód

Globalne rynki finansowe pozostają w konsolidacji, a inwestorzy wyczekują nowych informacji. Być może impulsu do wzrostów dostarczy rozpoczynający się właśnie sezon wyników amerykańskich spółek za trzeci kwartał. Tymczasem indeks największych amerykańskich spółek S&P500 wzrósł w ostatnim tygodniu o 0,5%, a technologiczny NASDAQ o 0,9%. W Europie i Azji obserwowano z kolei drobne spadki. Niemiecki DAX zniżkował o -0,5%, francuski CAC o -0,3%, a japoński Nikkei stracił -0,8%. Na pierwszym planie nadal pozostają obligacje, których rentowności osiągają wieloletnie szczyty. Oznacza to, że ich bieżące ceny spadają, robiąc miejsce dla przyszłych zysków. W ostatnim tygodniu spadki obserwowaliśmy także na złocie. Za euro płacimy 4,58, a za dolara 4,35.

Bliski (daleki) Wschód. Rynki finansowe tydzień rozpoczęły informacjami o konflikcie na Bliskim Wschodzie. I rozpoczęły go na chłodno. Obserwujemy wzrosty ceny ropy naftowej, lekkie umocnienie dolara oraz nieznaczne spadki na rynkach akcji. Rynki finansowe przyzwyczaiły nas jednak, że do konfliktów zbrojnych podchodzą nadzwyczaj pragmatycznie, skupiając się głównie na ich ekonomicznym aspekcie. I tak w tym przypadku oznacza to, że Bliski Wschód jest dość daleko na mapie problemów największych światowych spółek. Podobnie było też w przypadku innych konfliktów zbrojnych, jak w przypadku aneksji Krymu, wojny w Iraku czy w Afganistanie, po których po krótkoterminowej przecenie globalne rynki wracały do wzrostów. Najbardziej poszkodowany, jak można się domyślać, jest indeks akcji izraelskich, który traci około 6%. Izraelski szekel traci z kolei do dolara niecałe 2%.

Amerykański silnik nie zwalnia. Zatrudnienie w największej gospodarce świata ponownie wzrosło i to aż o kolejne 336 tys. etatów. Amerykanie średnio pracowali 34,4 godziny w tygodniu, a ich płaca godzinowa wzrosła o 4,2% r/r. Stopa bezrobocia wyniosła 3,8%. Najnowszy raport Biura Statystyki Pracy z USA pokazuje, że mimo wysokich stóp procentowych gospodarka USA ma się bardzo dobrze i ani myśli o recesji. Przynajmniej na razie.

Ucieczka z Chin. Globalne fundusze zagraniczne w dalszym ciągu ograniczają swoje inwestycje w chińskie akcje. Zdaniem Morgan Stanley, we wrześniu średnie inwestycje tych funduszy spadły do najniższego poziomu od 2020 r. Powodem są napięte relacje z USA. Nie tylko fundusze, ale także drobni inwestorzy zaczynają uciekać z Chin. Nadzieję, że lokalna gospodarka gwałtownie się ożywi po wygaśnięciu obostrzeń pandemicznych, które były bardzo rygorystyczne ze względu na politykę zerowej tolerancji, nie spełniły się. Dodatkowo, inwestorzy obawiają się, że potencjalny konflikt zbrojny z Tajwanem może spowodować nałożenie sankcji na chińskie aktywa.

Pomyśl życzenie, złoto spada. Cena złota spadła do najniższego poziomu od prawie 7 miesięcy i zbliża się do 1800 dolarów (około 7850 PLN) za uncję trojańską (31,1 grama). Oczekiwania, że ​​stopy procentowe pozostaną na wyższym poziomie przez dłuższy czas, powodują spadek ceny żółtego kruszcu. Wysokie stopy procentowe są niekorzystne dla ceny złota, ponieważ zwiększają atrakcyjność obligacji amerykańskich, płacących coraz wyższe odsetki, których jak wiemy, złoto nie płaci.

Czy ropa odwiedziła Disneyland? Cena ropy zachowuje się jak kolejka górska w wesołym miasteczku. Od czerwca do poprzedniego tygodnia wzrosła o ponad 30%, by w poprzednim tygodniu spaść o 10%, a następnie w poniedziałek urosnąć ponownie o 3%, po informacjach o konflikcie na Bliskim Wschodzie. Z jednej strony wizja odejścia świata zachodu od paliw kopalnych nie zachęca spółek do zwiększania wydobycia, z drugiej bieżący popyt na ropę naftową pozostaje wysoki. W tym wszystkim jest także kartel OPEC+, który próbuje ugrać jak najwięcej dla siebie. A może światowe rynki inspirowały się cudami na polskich stacjach paliw?

 

Niemcy potrzebują reform. Zdaniem dyrektor wykonawczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliny Georgiewej Niemcy potrzebują reform strukturalnych ze względu na obecne problemy gospodarcze na świecie. Kraj powinien skupić się głównie na przemyśle motoryzacyjnym. MFW przewiduje w tym roku niewielką recesję (0,4%) dla niemieckiej gospodarki, ale jest przekonany, że kraj wyjdzie z niej po ustąpieniu szoku cenowego i inflacji spowodowanej cenami energii.

Samotny, bezdomny i biedny. W Stanach Zjednoczonych wskaźnik przystępności cenowej mieszkań spadł od 2021 r. o prawie połowę. Tym samym aktualnie trudniej jest sobie pozwolić na mieszkanie w USA niż podczas bańki na rynku nieruchomości, która doprowadziła do kryzysu finansowego w latach 2007 i 2008. Spadek dostępności mieszkań spowodowany jest rosnącymi cenami nieruchomości, ale także wyższym oprocentowaniem kredytów hipotecznych. A co z Kevinem, czy ponownie spędzi Boże Narodzenie w Central Parku?

Ekonomia Taylor Swift. Wzrost gospodarczy w USA pozostaje zaskakująco silny pomimo wysokich stóp procentowych. Szczególnie pomaga w tym silna konsumpcja, ponieważ Amerykanie wydają pieniądze na wszystko, od podróży po trasę koncertową Eras piosenkarki Taylor Swift. Trasa ma przynieść w samych Stanach Zjednoczonych 2,2 miliarda dolarów brutto wpływów z biletów, najwięcej w historii. Stanom Zjednoczonym pomaga zatem ekonomicznie mentalność YOLO („żyje się tylko raz”), Taylor Swift, Barbie i podobne współczesne zjawiska.

Nie zapłacimy. Przynajmniej na razie. Operator przestrzeni coworkingowej WeWork nie spłaci dwóch zestawów odsetek na łączną kwotę ponad 95 milionów dolarów. Firma podała, że ​​ma 30 dni na spłatę odsetek, zanim grożą jej kary. Dodała, że ​​dysponuje niezbędną gotówką i „może w przyszłości zdecydować” o zapłacie. Akcjonariusze spółki nie byli jednak zbyt zadowoleni i już następnego dnia akcje spółki spadły o 20%.

Oddajcie nam pandy. Chiny chcą wycofać swoje pandy z USA i Wielkiej Brytanii, co mogłoby poważnie zaszkodzić tamtejszym ogrodom zoologicznym. Główną atrakcją dla zwiedzających są właśnie te zwierzęta. To symboliczne posunięcie Chin, które pokazuje, jak wojna handlowa między Zachodem, a do niedawna najludniejszym krajem świata stale się nasila. Zakazujemy eksportu zaawansowanych chipów, a Chińczycy zakazują pand.

Czy zapłacimy za Facebooka? Meta, która obsługuje kilka platform społecznościowych, może wprowadzić opłatę dla europejskich użytkowników, jeśli nie chcą oglądać reklam. Mogłaby ona wynosić 10 euro miesięcznie i zasada byłaby taka sama jak w przypadku Netflixa. Propozycja jest próbą dostosowania się Meta do przepisów UE, które mogą ograniczyć możliwości firmy w zakresie dostosowywania reklam do użytkowników bez ich zgody. Dawno tego tutaj nie mieliśmy.

Elon odsuwa się na bok. Kupno X, dawniej Twittera, okazuje się nieudanym błędem Muska. Przychody z reklam w tym serwisie społecznościowym w USA spadają od października 2022 r. W ujęciu rok do roku powinny one spaść co najmniej o połowę. Najbogatszy człowiek w Układzie Słonecznym mógł się trochę przeliczyć i być może imię X ​​jest w rzeczywistości symbolem tego, jak postrzega swój „lukratywny” zakup.

Niższe stopy. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych na październikowym posiedzeniu. To druga obniżka stóp procentowych w tym cyklu, po obniżce stóp o 75 punktów bazowych w poprzednim miesiącu. Rada zdecydowała się spowolnić cykl luzowania, co wydaje się racjonalne po tym, jaką lekcję dostała od rynku po poprzedniej decyzji (gwałtowne osłabienie złotego).

Niskie bezrobocie. Stopa bezrobocia w Polsce liczona według metodologii Głównego Urzędu Statystycznego utrzymała się w sierpniu na poziomie 5.0%. Najniższa stopa bezrobocia znajduje się w mieście Poznań (1.0%), najwyższa zaś w podregionie radomskim (12.6%).

Rating bez zmian. Agencja ratingowa Moody’s utrzymała rating kredytowy Polski na poziomie „A2” z perspektywą stabilną. Zdaniem Moody’s rating Polski wspiera silna gospodarka i umiarkowane zadłużenie, jednak wyzwaniem pozostaje kwestia praworządności oraz relacji z Unią Europejską. Agencja prognozuje wzrost PKB w 2023 r. na poziomie 0,2%, a w 2024 r. na 2,2%. Zdaniem agencji wynik październikowych wyborów parlamentarnych w Polsce będzie miał istotne znaczenie dla relacji z UE, a także dla kierunków głównych działań dotyczących instytucji, czy spółek Skarbu Państwa. Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Trzy kwartały na plus. Za nami trzy kwartały 2023 roku. Mimo kilku przeciwności losu oraz niełatwego otoczenia dla inwestorów, większość z was może cieszyć się zyskami przekraczającymi inflację, która od początku roku wyniosła 5,3%. Więcej przeczytacie w naszym Magazynie!

Co nowego w Portu?

Wprowadziliśmy nową funkcjonalność – regularne przelewy. To funkcja, która umożliwia automatyczne przenoszenie środków z Portmonetki i Rezerwy inwestycyjnej w euro do innych inwestycji na Portu. Dzięki temu inwestowanie na Portu staje się jeszcze bardziej automatyczne.

 

Miłego tygodnia!

 

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Podsumowanie kwartału – obligacyjna bessa

Po dobrej pierwszej połowie roku trzeci kwartał przyniósł pewne ochłodzenie nastrojów na globalnych rynkach finansowych. Traciły notowania zarówno akcji, jak i obligacji, a jedyną klasą aktywów, która dała inwestorom zarobić, były krótkoterminowe obligacje.


Nvidia - Od procesorów graficznych do lidera AI

Nvidia – od procesorów graficznych do lidera AI

Nvidia Corporation to amerykańska firma technologiczna, która powstała w 1993. Twórcy firmy wierzyli, że rozwój możliwości grafiki komputerowej potrzebuje wyspecjalizowanych procesorów graficznych. Jak firma radzi sobie aktualnie?


Korzyści inwestowania pasywnego #1: Szeroka dywersyfikacja

Korzyści inwestowania pasywnego #1: Szeroka dywersyfikacja

Pierwszą część nowej serii Korzyści inwestowania pasywnego poświęcimy dywersyfikacji, która jest fundamentem sukcesu każdego inwestora długoterminowego.


Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.