Szukaj
Close this search box.

Dzisiejszy dzień należy do kobiet – w inwestowaniu ryzykują mniej, ale osiągają lepsze rezultaty

W Dzień Kobiet celebrujemy ich wkład i osiągnięcia we wszystkich dziedzinach życia. Również w dziedzinie inwestowania, która była długo zdominowana przez mężczyzn. Okazuje się jednak, że kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestowaniem, często odnoszą w nim większe sukcesy i kształtują jego przyszłość.

Kobiety przejmują kontrolę nad finansami coraz częściej i chcą być lepiej przygotowane na przyszłość. Co prawda, ilościowo w świecie inwestowania wciąż przeważają mężczyźni, chociaż różnica ta stopniowo się zmniejsza. Znajduje to także odzwierciedlenie w naszych statystykach użytkowników, przybywa nam coraz więcej inwestorek.

W 2023 roku, aż 39% nowych portfeli inwestycyjnych na Portu zostało utworzonych przez kobiety, ilość kobiet inwestorek na Portu każdego roku rośnie. Ponad 5 lat temu, gdy Portu powstawało, jedynie 5% użytkowników stanowiły panie. Jeszcze rok temu było to 30%, a teraz zbliżamy się do 40%, co pokazuje pozytywny trend zmierzający ku wyrównaniu reprezentacji obu płci w gronie naszych użytkowników. Co ciekawe aż 55% nowych inwestorek zamiast tradycyjnych Portfeli na miarę wybiera Odpowiedzialne Portfele ESG.

Jednym z powodów, dla których kobiety inwestują mniej niż mężczyźni jest fakt, że po prostu zarabiają mniej. Według danych Eurostatu różnica w wysokości wynagrodzeń w krajach Unii Europejskiej przy podziale na płeć stanowi 13%. Oznacza to, że na każde 1 euro, które zarobi mężczyzna, kobieta zarabia 0,87 euro.

W Polsce, ta różnica jest nawet wyższa niż średnia dla UE i wynosi 15,9%. Największa tak zwana luka płacowa jest w Estonii (21,3%) a najniższa w Luksemburgu (1,3%). Postępy w niwelowaniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn były w ubiegłym roku stosunkowo nie wielkie, a w poprzednich latach wcale nie było lepiej. Przypomina nam to, że stereotypy związane z płcią nadal wpływają na kobiety i mężczyzn we wszystkich sferach życia, w tym także w miejscu pracy.

Kobiety inwestują ostrożniej

Tegoroczne wyniki badania Indeksu Kompetencji Inwestycyjnych, którego pierwsza edycja odbyła się w tym roku również w Polsce, pokazują, że mężczyźni są w inwestowaniu pewniejsi siebie. Aż 43% kobiet uważa się za zupełnie niedoświadczone w inwestowaniu, podczas gdy jedynie 25% mężczyzn myśli o sobie w ten sposób.

Jednak, ta pewność siebie wcale nie musi iść w parze z wynikami, co więcej, może nawet się nie opłacać. Wysokie oczekiwania, co do wyniku zaważają na naszej ocenie informacji pod wpływem, których podejmujemy decyzje inwestycyjne. Chęć osiągnięcia dużego zysku często wiążę się również z nadmierną częstotliwością przeprowadzanych transakcji i większym ryzykiem podejmowania nieracjonalnych decyzji. Akurat w inwestowaniu, o wiele bardziej opłaci się mierzyć siły na zamiary, a im rzadziej dokonujemy nieprzemyślanych zmian w długoterminowym portfelu inwestycyjnym tym lepiej. Na przykład, kobiety znacznie rzadziej modyfikują swoje inwestycje, a przy podejmowaniu decyzji częściej kierują się rozwagą oraz są mniej skłonne do ryzyka.

Potwierdza to również badanie Kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley. Według niego, inwestorki średnio w ciągu roku wymieniają połowę składu swoich portfeli inwestycyjnych, podczas gdy mężczyźni zmieniają ¾ składu portfela w tym samym czasie. W ten sposób pozbawiają się szansy na zyski, które ich inwestycje mogłyby spokojnie wypracować, gdyby nie dokonywali zmian w portfelu. W porównaniu ze składem portfeli na początku, kobiety tracą średnio 1,7%, a mężczyźni 2,6% swoich zysków rocznie ze względu na większą częstotliwość transakcji. Jak widać większa pewność siebie mężczyzn objawia się raczej podejmowaniem impulsywnym decyzji i jest motywowana chęcią osiągnięcia wyższych zysków oraz pokonania rynku.

Portfele kobiet długoterminowo radzą sobie lepiej, co udowodniło badanie amerykańskiej firmy inwestycyjnej Fidelity z 2021 roku. Kiedy kobiety zrobią ten krok i zaczną inwestować, w większości przypadków radzą sobie całkiem nieźle. Ich portfele, średnio każdego roku pokonują portfele mężczyzn o 0,4%.

Dziś mamy Dzień Kobiet, a oprócz kwiatów i komplementów kobiety zasługują również na uznanie za to, jak dobrze radzą sobie w świecie inwestycji. To wspaniale, że inwestycje już od dawna nie są jedynie domeną mężczyzn. Niezależnie od tego, czy inwestujesz po raz pierwszy, czy masz już jakieś doświadczenie, jesteś niesamowita!

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– W artykule posłużono się teoretycznymi stopami zwrotu nie uwzględniającymi zmienności obserwowanej na rynkach finansowych. Zaprezentowane wyliczenia mają więc charakter wyłącznie poglądowy.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.