Szukaj
Close this search box.

Nvidia – od procesorów graficznych do lidera AI

Nvidia - Od procesorów graficznych do lidera AI

Nvidia Corporation to amerykańska firma technologiczna, którą w 1993 roku założył Jsen-Hsun Huang, Curtis Priem i Chris Malachowsky. Twórcy firmy wierzyli, że rozwój możliwości grafiki komputerowej potrzebuje wyspecjalizowanych procesorów graficznych, aby twórcy gier oraz profesjonaliści mogli realizować swoje pomysły bez ograniczeń, dzięki temu firma stała się sławna. Jej układy scalone są wykorzystywane w przeróżnych urządzeniach, od konsol do gier poprzez komputery stacjonarne po laptopy.

Od momentu, w którym Nvidia stała się wiodącym producentem procesorów graficznych rozszerzyła swoją działalność na branżę sztucznej inteligencji oraz produkcji chipów o wysokiej wydajności, czerpiąc ogromne korzyści ze swojego rozwoju. Odzwierciedla to także, cena akcji spółki, które wzrosły o 241% YTD, stając się  najlepiej prosperującą firmą indeksu S&P 500 w tym roku.

Wraz z końcem maja ten gigant technologiczny „wstąpił” do elitarnego klubu spółek o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1 bilion dolarów. Z tego punktu widzenia Nvidia jest obecnie klasyfikowana jako 6 największa spółka na świecie, a wyprzedza ją jedynie Amazon, Alphabet, Saudi Aramco, Microsoft i oczywiście Apple.

Model biznesowy

Nvidia nie tylko oferuje zaawansowany technologicznie sprzęt komputerowy, czyli tak zwany „hardware”, ale także oprogramowanie, natomiast profil biznesowy firmy można podzielić na działalność w 4 segmentach:

  • bazy danych,
  • gry komputerowe,
  • profesjonalna wizualizacja,
  • automotive.

Bazy danych

Segment baz danych obecnie wyznacza pozycję firmy, przynosi największe dochody i zapewnia silny wzrost, nawet w trudnych ekonomicznie czasach. Obejmuje on platformy i systemy do rozwoju sztucznej inteligencji, analizy danych oraz zaawanasowanych obliczeń wymagajacych wysokiej wydajności. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w związku z pracami nad rozwojem sztucznej inteligencji, firmy technologiczne starają się zapewnić chipy, które są tak wydajne jak to tylko możliwe.

Gry komputerowe

W ramach segmentu gier komputerowych firma specjalizuje się w produkcji i rozwoju technologii związanych z kartami graficznymi oraz sprzętu do gier komputerowych. Dział ten znany jest z kart graficznych z serii GeForce, które są popularne wśród graczy na całym świecie. Głównym celem tego segmentu jest dostarczanie wydajnego sprzętu do gier komputerowych, który pozwala graczom cieszyć się grami w wysokiej rozdzielczości i o wysokiej liczbie klatek na sekundę (fps).

Profesjonalna wizualizacja

Segment profesjonalnej wizualizacji zajmuje się dostarczeniem technologii i rozwiązań graficznych dla użytkowników z różnych branż, takich jak filmowa, projektowa, badań naukowych, medyczna i inne. Firma w ramach tego segmentu specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji wydajnych kart graficznych i oprogramowania, które umożliwiają tworzenie, edycję i wizualizację złożonych projektów graficznych, przeważnie w 3D.

Automotive

Misją działu automotive jest rozwój technologii dla przemysłu samochodowego. Jedną z głównych linii produktów w tym segmencie jest oprogramowanie Nvidia Drive. Procesory, sztuczna inteligencja i czujniki umożliwiające analizowanie danych z otaczającego środowiska pozwalają na wykonywanie różnych zadań, takich jak rozpoznawanie pojazdów, pieszych i znaków drogowych, planowanie trasy i zarządzanie prędkością. Głównym celem prac w tym segmencie jest dostarczanie zaawansowanych rozwiązań do autonomicznej jazdy i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Nvidia opracowuje także technologie graficzne dla systemów i paneli informacyjnych oraz rozrywkowych w samochodach. Dotyczy to ekranów o wysokiej rozdzielczości, wizualizację 3D i innych elementów, które poprawiają wrażenia z jazdy i umożliwiają interaktywne korzystanie z interfejsów zarówno przez kierowców jak i pasażerów.

Jak radzi sobie Nvidia obecnie

Wyniki Nvidii z ostatnich kwartałów wskazują na przychody w wysokości 6,7 miliarda USD, co wskazuje na spadek o 16% rok do roku. Do spadków najbardziej przyczynił się segment gier komputerowych, w którym przychody w porównaniu z poprzednim rokiem spadły o 33%. Ten spadek w segmencie gier odzwierciedla ogólny spadek zapotrzebowania na komputery osobiste i urządzenia do gier, z którym obecnie mierzy się wielu producentów chipów.

Problemy w dziale gier zostały jednak przyćmione przez gwałtowny wzrost w segmencie baz danych. Dochody w tym obszarze wzrosły bowiem o gigantycznych 61% dzięki rosnącemu popytowi na sztuczną inteligencję i chipy o wysokiej wydajności. Oprócz tych dobrych rezultatów, dwucyfrowe wzrosty przychodów uzyskały również pozostałe segmenty, w których działa spółka – Automotive i Profesjonalna wizualizacja.

Chociaż segment gier może doświadczać sporadycznych wahań związanych z cyklami sprzedaży, ważne jest, aby zrozumieć, że branża gier komputerowych nie zniknie. Zapotrzebowanie na wrażenia graficzne graczy oraz postęp technologiczny powinny dalej napędzać popyt na produkty Nvidii.

Mocne strony oraz przewagi konkurencyjne

Nvidia od dawna wiedzie prym w swojej branży. W 1999 roku to ona zaprezentowała pierwszy graficzny procesor na świecie, a od tego czasu skutecznie wyznaczała kolejne trendy w tej dziedzinie. Procesory graficzne, które produkuje są uznawane za te najbardziej nowoczesne i pożądane, co pozwala jej stale utrzymywać przewagę nad konkurencją.

Procesory graficzne okazały się być bardzo użyteczne do prac nad rozwojem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, ponieważ ich zastosowanie wyraźnie przyspiesza osiągane rezultaty. Jednym z największych beneficjentów w tym obszarze jest właśnie Nvidia, która umie wykorzystać to zapotrzebowanie, dodatkowo opracowując specjalny sprzęt oraz oprogramowanie, stając się tym samym liderem na polu AI.

Nvidia jest wiodącym graczem w świecie kart graficznych. Seria procesorów graficznych GeForce jest bardzo popularna zarówno wśród graczy, jak i profesjonalistów, ze względu na ich wysoką wydajność oraz niezawodność. Wypracowała silną markę i utrzymuje wysoki respekt wśród klientów.

Dzięki temu, że firma dywersyfikuje swoją działalność na kilka segmentów, jest zabezpieczona przed ryzykiem gorszej koniunktury w jednym z nich. Dywersyfikacja jednocześnie zwiększa szansę na czerpanie korzyści z lepszej koniunktury w innych segmentach, w których działa Nvidia. To jednak nie wszystko, spółka nawiązała jednocześnie strategiczne partnerstwa, między innymi z innymi spółkami technologicznymi, producentami samochodów, instytutami naukowymi, co jedynie wzmacnia jej pozycję na rynku.

Słabe strony i ryzyka

Głównym zagrożeniem jest wielka konkurencja na rynku kart graficznych. Co prawda, Nvidia jest niekwestionowanym liderem na ten moment, ale nieustannie musi zmagać się z silną konkurencją ze strony firm takich jak AMD czy Intel. Konkurencja między tymi firmami wywiera presję na ceny i marże oraz zmusza do nieustannego inwestowania w rozwój technologii.

Jedną ze słabości jest zależność od globalnego łańcucha dostaw branży półprzewodników, który może być zakłócony przez różne czynniki, od napięć handlowych po globalne pandemie, czego byliśmy ostatnio świadkami. Ewentualne dalsze zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw mogłyby istotnie wpłynąć na możliwości produkcyjne i zaopatrzeniowe spółki.

Nie należy również zapominać o tym, że Nvidia nie produkuje swych chipów sama, ale jest zależna od swoich partnerów. Niesie to ze sobą ryzyko sytuacji, w której problemy partnerów przełożą się na problemy Nvidii. Na przykład, wysokowydajne chipy potrzebne do rozwoju sztucznej inteligencji są dostarczane dla Nvidii przez tajwańskiego producenta TSMC. Natomiast, wszyscy orientujemy się, że Tajwan jest obecnie jednym z potencjalnych ognisk zapalnych, które mogłoby zaangażować kraje takie jak USA i Chiny w otwarty konflikt.

Inne zagrożenia obejmują ryzyka związane z cyber-bezpieczeństwem, spory dotyczące własności intelektualnej oraz kontrole regulacyjne. Ryzyka te zagrażają jednak wszystkim dużym firmom.

Podsumowanie

Nvidia jest dobrze przygotowana, aby stale się rozwijać i zapewniać inwestorom długoterminowy wzrost. Rosnące zapotrzebowanie na szybsze obliczenia i sztuczną inteligencję to trend, który z czasem powinien się pogłębiać. To właśnie na tych rynkach Nvidia wyróżnia się jako zdecydowany lider i w tej chwili nie wygląda na to, by ktokolwiek lub cokolwiek miałoby ją zepchnąć na dalszy plan. Jeśli chcesz dodać tę spółkę również do swojego portfolio inwestycyjnego – możesz to zrobić w ramach własnych strategii na Portu. Nvidia swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał tego roku opublikuje 15 listopada.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Ten artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.