Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – FinTechy klimatyczne cieszą się większą popularnością wśród inwestorów i więcej wiadomości z branży FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

FinTechy klimatyczne są częściej wybierane przez inwestorów typu Venture Capitals

Co się stało?

Chociaż startupy klimatyczne nie są odporne na niekorzystne warunki finansowania kapitałem wysokiego ryzyka, to osiągają lepsze wyniki niż ich konkurenci pod względem zdolności do przyciągania inwestycji – jak pokazuje najnowszy raport Climate FinTech Report. Łączne inwestycje w klimatyczne firmy FinTech spadły o 19% rok do roku, w porównaniu z 38% spadkiem finansowania FinTech na całym rynku.

Co to oznacza?

Climate FinTech Report 2024 monitoruje inwestycje w ponad 600 startupów działających w branży technologii finansowych, które zajmują się między innymi handlem emisjami, zarządzaniem energią, raportowaniem ESG, zarządzaniem ryzykiem klimatycznym i analizą łańcucha dostaw. Dane pokazują, że inwestycje w klimatyczne firmy finTech osiągnęły wysokość 2,3 miliarda dolarów w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Błąd interfejsu sprawił, że Coinbase wyświetlał zerowe salda. Podczas gdy Bitcoin oscylował wokół swojego rekordowego poziomu, błąd w systemach Coinbase spowodował, że salda kont użytkowników osiągnęły historyczne minima. Interfejs użytkownika nie był podobno przygotowany na tak gwałtowny wzrost cen.

Przychody z nielegalnej działalności w Darknecie w 2023 oku wyniosły 1,7 miliarda dolarów. Najnowszy raport Crypto Crime Report ujawnia, że handel w darknecie przyniósł w 2023 roku przychody w wysokości co najmniej 1,7 miliarda dolarów, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z danymi z 2022 roku, kiedy to władze zamknęły największy na świecie rynek darknetu – Hydra.

Władze Hongkongu uruchamiają własny projekt CBDC. W ramach nowego projektu władze monetarne Hongkongu zbadają potencjał innowacyjnej infrastruktury finansowej w celu ułatwienia płynnego międzybankowego rozliczania tokenizowanych pieniędzy za pośrednictwem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Tylko 15% Polek czuje całkowitą kontrolę nad swoją sytuacją finansową. Badanie Mastercard dotyczące postaw finansowych Polek ujawnia, że tylko 15% respondentek czuje całkowitą kontrolę nad swoją sytuacją finansową, a 57% osiągnęło ten status w pewnym stopniu. Niemal 37% kobiet uważa, że nierówności płac negatywnie wpływają na ich pozycję finansową, a jedynie 29% uznaje, że w ich miejscach pracy realizuje się politykę wspierającą dobrobyt finansowy kobiet. Badanie podkreśla również, że stereotypy społeczne i normy mają wpływ na decyzje finansowe Polek, a rozmowy o pieniądzach są traktowane jako temat krępujący. Ponadto, 43% respondentek sygnalizuje brak pewności siebie w podejmowaniu decyzji finansowych.

Serwis 4fund.com, zagraniczna wersja polskiego zrzutka.pl, notuje lepsze wyniki niż rodzimy odpowiednik. Platforma działa w całej Unii Europejskiej i zanotowała ponad 800 tysięcy złotych zebranych przez prawie 18 tysięcy zarejestrowanych użytkowników w ciągu pół roku od startu. Średnia wartość wpłaty na 4fund wynosi ponad 220 zł. Jest to o 2,5 razy więcej niż na zrzutka.pl. 4fund osiągnęło te wyniki w znacznie szybszym tempie niż zrzutka.pl, której zebranie podobnej kwoty zabrało 30 miesięcy. Platforma 4fund.com cieszy się największą popularnością wśród użytkowników z Rumunii, Polski, Portugalii i Włoch, a najwięcej funduszy poza Polską zbierają mieszkańcy Estonii, Malty, Francji i Szwecji.

Przyszłość z filmów science-fiction coraz bliżej. Żabka Jush przeprowadziła drugi test autonomicznych dostaw, tym razem korzystając z „samojezdnego” robota w Warszawie. Po zeszłorocznych testach dostaw dronem, firma wykorzystała autonomiczne roboty do dostarczania zakupów w centrum miasta. Robot jest w stanie przemieszczać się w promieniu do 2 km i dostarczać zakupy klientom nawet w 15 minut. Pojazd, dostarczony przez firmę Delivery Couple, został specjalnie zaprojektowany, aby unikać przypadkowego przewrócenia się, poruszać się bezpiecznie po chodnikach i ścieżkach rowerowych oraz radzić sobie w stresujących sytuacjach, na przykład poprzez prośbę o przejęcie kontroli przez zdalnego operatora w przypadku trudności na trasie dostawy.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.