Szukaj
Close this search box.

W Portu korzystamy z potęgi akcji ułamkowych od samego początku

Akcje ułamkowe w Portu

W stale ewoluującym krajobrazie finansów innowacje wciąż zmieniają podejście do inwestowania. Jedną z takich transformacji było wprowadzenie akcji ułamkowych, z których w Portu korzystamy od samego początku naszego istnienia. Początkowo stosowaliśmy taką możliwość tylko w przypadku ETF-ów, ale gdy tylko wzbogaciliśmy naszą ofertę pod koniec 2022 roku o akcję amerykańskie i europejskie, klienci od razu mogli je nabywać z wykorzystaniem akcji ułamkowych. Dzięki wykorzystaniu tej możliwości Portu czyni inwestowanie jeszcze bardziej dostępnym, elastycznym i precyzyjnym niezależnie od klasy aktywów.

Początek akcji frakcyjnych w Portu

Koncepcja akcji ułamkowych w inwestycjach została przyjęta przez Portu od samego początku. Jest to zgodne, z naszą misją, aby uczynić inwestowanie ogólnodostępnym, niskokosztowym i profesjonalnym dla każdego, niezależnie od poziomu wiedzy, wykształcenia czy zamożności. W Portu bowiem, między innymi właśnie dzięki wykorzystaniu akcji ułamkowych można inwestować już od 100 złotych. Wykorzystanie tej metody stanowiło znaczący krok naprzód w demokratyzacji inwestowania, czyniąc je bardziej inkluzyjnym i dostosowanym dla szerszego grona inwestorów.

Korzyści ukierunkowane na klienta

Jedną z wyróżniających się zalet udziałów ułamkowych jest ich wpływ na dostępność inwestowania dla klientów, w szczególności w zmniejszaniu finansowej bariery wejścia. Gdyby nie nasze „know-how” w kontekście udziałów frakcyjnych, inwestorzy potrzebowaliby około 2 800 – 3 600 złotych, aby w ogóle móc zainwestować na przykład w nasz, złożony z ETF-ów akcyjnych, Portfel na miarę o poziomie ryzyka 10. Wynika to z tego, że cena np. pojedynczego funduszu ETF na indeks amerykańskich spółek S&P500 wynosi około 460 USD. Bez funkcji akcji ułamkowych na jego nabycie potrzebne byłoby prawie 2000 złotych. W porównaniu ze 100-złotowym progiem wejścia, który obowiązuje w Portu, jest to ogromna różnica. Portu skutecznie realizuje swój cel, zapraszając do podróży inwestycyjnej szerokie spektrum doświadczonych i zupełnie nowych inwestorów, wspierając rozwój świadomości finansowej i otwierając drzwi do tworzenia bogactwa, co jeszcze kilka-kilkanaście lat temu nie było takie proste.

Precyzja w budowaniu strategii

Poza umożliwieniem dostępu do inwestowania szerszemu gronu społeczeństwa, akcje ułamkowe wnoszą element precyzji w budowaniu strategii, który wcześniej był nieosiągalny. Nawet przy skromnej inwestycji, inwestorzy mogą ulokować swoje środki z niezwykłą dokładnością.

Rozważmy scenariusz, w którym strategia inwestycyjna obejmuje portfel złożony ze 100 instrumentów, z których każdy ma wagę 1%. W świecie bez „frakcjonowania” taka strategia będzie wielce niepraktyczna dla inwestorów z małym kapitałem, mimo wysokiego poziomu dywersyfikacji, który oferuje. Aby przestrzegać wagi portfela, musieliby oni przeznaczyć znaczne kwoty przy zakupie wszystkich aktywów składających się na portfel. Dzięki akcjom ułamkowym takie ograniczenie nie istnieje.

Inwestor może precyzyjnie zbudować swój portfel, wyważając odpowiedni poziom ryzyka z potencjałem na możliwie najwyższy zwrot bez konieczności dokonywania nieproporcjonalnie dużych inwestycji. Innymi słowy, inwestując z Portu, już od 100 złotych możesz posiadać udziały w setkach, jeśli nie tysiącach aktywów, dzięki naszej szerokiej ofercie ETF-ów oraz poszczególnych akcji. Tym samym, dostajesz dostęp do precyzyjnej dywersyfikacji portfela dzięki czemu ryzyko Twojej inwestycji będzie zrównoważone w profesjonalny sposób.

Dlaczego dywersyfikacja jest tak ważna?

Jak wiesz, inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Wyobraź sobie zatem, że jesteś posiadaczem akcji danej spółki. W takim przypadku, to co się stanie z Twoim kapitałem jest w pełni uzależnione od losów tej spółki. Jak sytuacja się zmieni jeśli, będziesz posiadaczem akcji 10 spółek? Twój kapitał będzie ciągle w pełni uzależniony od ich losów, ale sytuacja, że wszystkie z nich upadną w jednym momencie jest już o wiele mniej prawdopodobna. Nawet jeśli jedna z nich upadnie, inna może osiągnąć ponadprzeciętne zyski, które zrównoważą stratę. Oznacza to, że szansa na to, że osiągniesz istotną stratę znacznie się zmniejsza, właśnie dzięki zastosowanej dywersyfikacji.

Co prawda, spada również szansa na to, że ponadprzeciętne wyniki jednej spółki zrobią Cię milionerem z dnia na dzień, ponieważ Twój kapitał będzie rozłożony na więcej podmiotów. Niemniej jednak, oczekiwanie tego, że inwestowanie pozwoli Ci się stać milionerem w szybkim tempie ma mało wspólnego z realiami inwestowania, a dużo więcej z hazardem. Stać się milionerem dzięki ślepemu trafu w inwestowaniu, jest do pewnego stopnia mrzonką, a utrata kapitału inwestując z takim podejściem jest niemal pewnością.

Profesjonalna dywersyfikacja inwestycji pozwala wyważyć ryzyko z potencjałem na zysk, który może przynieść. Aby prawidłowo zdywersyfikować portfel niezbędna jest nam wiedza jakie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść, aby zrealizować nasz cel inwestycyjny w określonym czasie. Każda inwestycja jest indywidualna, jeśli chcesz dowiedzieć się jaka inwestycja jest najlepsza w Twojej sytuacji, po prostu wypełnij ankietę inwestycyjną, której wypełnienie do niczego nie zobowiązuje, a pomoże Ci dowiedzieć się w jakim czasie możesz uzyskać pożądaną stopę zwrotu.

Akcje ułamkowe w inwestowaniu pasywnym

W Portu, podobnie jak najbardziej doświadczeni inwestorzy na świecie, wierzymy w dywersyfikację, która jest ważnym aspektem inwestowania pasywnego. Nasze Portfele na miarę są złożone z szeroko zdywersyfikowanych, niskokosztowych ETF-ów. Są to różne fundusze, które składają się z setek akcji i obligacji powiązanych z konkretnymi indeksami. Dywersyfikując swój portfel łącznie na tysiące poszczególnych aktywów poprzez wykorzystanie ETF-ów, chcąc nie chcąc, wyniki Twojej inwestycji będą odzwierciedlać rozwój poszczególnych indeksów, a w konsekwencji rozwój całego rynku.

To jest właśnie istotą inwestowania pasywnego. Jak pokazują wyniki historyczne, rynek jako całość systematycznie rośnie. Ludzkość idzie stale do przodu, mimo kryzysów i wojen, gospodarka ciągle wzrasta, wdrażamy nowe systemy i technologie, które sprawiają, że jesteśmy coraz bardziej wydajni. Tak się dzieje, nie od wczoraj, a od początku dziejów.

Pozwalając swojej inwestycji na odpowiednio długi horyzont inwestycyjny możesz uczestniczyć w tym wzroście. Okazuje się bowiem, że historycznie, mimo ciągłych wahań, recesji i spadków, w długim horyzoncie rynek nieustannie rośnie. Na przykład nasz najbardziej dynamiczny Portfel na miarę numer 10, odzwierciedlający rozwój rynku samych akcji, za ostatnie 10 lat zarobił 10,6% rocznie. Łącznie daje to stopę zwrotu na poziomie ponad 170% (siła procentu składanego). 

Gdyby nie udziały frakcyjne, tak jak już wcześniej wspominaliśmy, próg wejścia dla inwestycji w tak profesjonalnie przygotowany Portfel numer 10 wynosiłby między 2800, a 3 600 złotych. Między innymi, właśnie dzięki nieustannemu rozwojowi ludzkości, rozwojowi technologii i szczerze oddanym swojej misji entuzjastom i profesjonalistom z Portu, Ty możesz zainwestować w taki portfel już od kwoty 100 złotych.

Akcje ułamkowe stały się siłą transformacyjną w krajobrazie inwestycyjnym, rewolucjonizując sposób, w jaki osoby fizyczne uczestniczą w rynkach finansowych. Portu uczestniczy w zmianie paradygmatu w świecie inwestowania, stając się częścią pasywnej rewolucji, która zwiększa inkluzywność i dostępność inwestycji. Inwestując z Portu zyskujesz dostęp do bezprecedensowej precyzji w alokacji portfela, mając dostęp do strategii, które kiedyś uważano za niewykonalne ze względu na ograniczenia kapitałowe. 

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.