Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Częścią cyfrowego eura ma być „ograniczona” kontrola i inne aktualności ze świata FinTech

Przegląd FinTech – Częścią cyfrowego eura będzie „ograniczona” kontrola i inne aktualności ze świata FinTech

Przygotowaliśmy kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z mijającego tygodnia.

Szefowa ECB zdradziła, że cyfrowe euro będzie miało „ograniczoną” kontrolę.

Co się stało:

Prezeska Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Christine Lagarde padła ostatnio ofiarą żartu telefonicznego. W rozmowie telefonicznej ujawniła, że europejska cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) – cyfrowe euro, będzie miało ograniczoną kontrolę. Cyfrowe euro na podstawie tego, co zdradziła Lagarde, mogłoby by być używane w sposób ograniczony do kontroli płatności przeprowadzanych przez poszczególne osoby.

Co to oznacza:

Żart telefoniczny i wypływające z niego informacje wpisują się w szerszą dyskusję na temat CBDC i roli jaką ma odegrać w przyszłości globalnych finansów. Do tej pory część ekspertów postrzegałą CBDC jako sposób na modernizację i ulepszenie systemów bankowych, inne grupy ekspertów ostrzegają przed możliwością utraty prywatności i widzą w cyfrowym euro zagrożenie, że władze będą wykorzystywały cyfrową walutę w celach politycznych i antywolnościowych.

Pieniądze cyfrowe pod nadzorem banku centralnego czy państwa, połączone z cyfrowym dokumentem tożsamości mogłyby teoretycznie umożliwić bankowi centralnemu albo władzy państwowej zamrozić majątek lub nałożyć ograniczenia w zakresie korzystania z dostępnych pieniędzy. Instytucja zarządzająca przepływem CBDC może mieć ponadto możliwość gromadzenia informacji dotyczących każdej transakcji. Niesie to ze sobą pewne korzyści w postaci wczesnego wykrywania przestępstw czy zapobiegania terroryzmowi. Z drugiej strony jednak, jeśli dane o Twoich transakcjach finansowych dostaną się w niepowołane ręce, mogłyby być wykorzystane w niewłaściwych celach.

Inne wiadomości ze świata FinTech

Inwestycje w europejskie FinTechy spadły o 83%. W pierwszym kwartale 2023 roku europejskie FinTechy pozyskały od inwestorów Venture Capital 2 miliardy dolarów, o 83% mniej rok do roku. Firmy finansowo-technologiczne przeszły przez 212 rund inwestycyjnych – najmniejsza liczba tego typu rund od czwartego kwartału 2015 roku.

Zapotrzebowanie na banknoty jest najniższe w ostatnich 20 latach. Według największej komercyjnej drukarni pieniędzy, firmy De La Rue, spadek zapotrzebowania jest powodowany niepewnością dotyczącą przyszłości gotówki. Informacja ta potwierdza jedynie widoczny od dłuższego czasu trend zmniejszenia zainteresowania gotówką w różnych krajach świata.

Mastercard uruchomi własna platformę do płatności międzynarodowych. Nowe narzędzie pozwoli instytucjom finansowym realizować płatności międzynarodowe swoich klientów – czyli konsumentów indywidualnych, mniejszych i średnich firm – w więcej jak 60 walutach na ponad 100 rynkach.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.