Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Revolut osiąga rekordowe wyniki i inne nowości FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

Revolut osiągnął rekordowe wyniki w 2023 roku

Co się stało?

FinTechowy gigant Revolut osiągnął rekordowy zysk w wysokości 545 milionów dolarów w 2023 roku. Przychody firmy wzrosły o 95% w ciągu ostatniego roku z 1,1 miliarda dolarów w 2022 roku do 2,2 miliarda dolarów, dzięki rekordowej liczbie nowo pozyskanych klientów i wyższym stopom procentowym. Revolut pozyskał w ubiegłym roku prawie 12 milionów nowych klientów na całym świecie, co stanowi najwyższy wzrost rok do roku w historii firmy. Tym samym fintech osiągnął w 2023 roku łączną liczbę klientów w wysokości 38 milionów. W tym roku, licząc do końca czerwca, firma ma już ponad 45 milionów klientów.

Co to oznacza?

Na lepszy wynik finansowy wpłynął fakt, że coraz więcej klientów korzysta z usług Revolut za pośrednictwem płatnych subskrypcji, a liczba klientów decydujących się na płatny plan wzrosła o 41%. Imponujący jest również fakt, że aż 70% nowych klientów dołączyło organicznie lub zostało poleconych przez kogoś znajomego. Niemniej jednak wzrost był również wspierany przez ciągłe inwestycje w działania marketingowe i sprzedażowe.

Obecnie Revolut współpracuje z Morgan Stanley na przygotowaniu emisji akcji o wartości około 500 milionów dolarów w celu zwiększenia swojej wyceny do poziomu 40 miliardów dolarów. Potrzeba uczynienia tego kroku wynika z ostatniej wyceny wartości spółki, która na początku tego roku wyniosła „jedynie” 25,7 miliarda dolarów, czyli poniżej poziomu wyceny z 2021 roku, która wyniosła dotychczas rekordowe dla Revolut – 33 miliardy dolarów.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Unijna dyrektywa w sprawie kryptoaktywów (MiCA) wchodzi w życie. Nowe zasady będą miały wpływ głównie na giełdy kryptowalut i kantorów kryptowalutowych oraz będą mieć zastosowanie głównie w przypadku stablecoinów. Niektóre giełdy kryptowalut funkcjonujące w przestrzeni UE już zaczęły wdrażać te zasady, na przykład usuwając z obrotu Tether, który narusza przepisy. W rezultacie wiele firm zajmujących się stablecoinami rozważa nawet całkowite wycofanie się z rynku europejskiego.

Klienci brytyjskich banków doświadczyli opóźnień w płatnościach. Tysiące klientów dużych banków doświadczyło problemów z transferami, co przejawiło się na przykład tym, że część osób nie otrzymała swoich wynagrodzeń na czas. Kłopoty pojawiły się na skutek problemów z systemem szybkich płatności. Co więcej, w związku z tym, klienci HSBC nie mogli nawet skorzystać ze swoich kont niezależnie od tego, czy korzystali z przeglądarki czy próbowali dostać się na nie poprzez aplikację.

Na Filipinach ludzie dokonują opłat urzędowych za pomocą kryptowalut. Kilka dni temu władze Filipin oficjalnie zatwierdziły możliwość opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za pośrednictwem stablecoina Tether. Nowa opcja płatności w kryptowalutach pozwoli lokalnym mieszkańcom na opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i odszkodowań pracowniczych.

Platforma YouTube walczy z treściami przetwarzającymi wizerunek za pomocą AI (deepfake). YouTube wprowadził zmiany, pozwalając użytkownikom zażądać usunięcia treści generowanych przez AI, które symulują ich twarz lub głos, na podstawie polityki prywatności. Żądanie usunięcia treści musi być złożone przez zainteresowaną osobę. Wyjątkowo, żądanie może wyrazić osoba trzecia, jeśli został wykorzystany wizerunek osoby niepełnoletniej lub gdy ktoś nie ma dostępu do komputera. YouTube oceni skargę, biorąc pod uwagę różne czynniki i może odmówić usunięcia, jeśli uzna treść za parodię, satyrę lub leżącą w interesie publicznym. Twórcy treści mają 48 godzin, aby odpowiedzieć na skargę, a zamazanie twarzy w filmach może stanowić alternatywę dla usunięcia treści.

Jest lepiej, ale to tylko zwiększa nasz pesymizm. Najnowsze badanie „Sytuacja na rynku consumer finance” pokazuje, że 46% polskich gospodarstw domowych obawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce w ciągu najbliższego roku, co stanowi wzrost w porównaniu z pierwszym kwartałem, gdzie taki pesymizm wyrażało jedynie 37%. Pomimo spadku wskaźnika Barometru Rynku Consumer Finance, optymizm Polaków wciąż pozostaje wyższy niż rok wcześniej. Ponad połowa respondentów spodziewa się wzrostu wskaźnika bezrobocia w nadchodzącym roku, chociaż aktualnie stopa bezrobocia w Polsce jest rekordowo niska, wynosząc 5%. Większość gospodarstw domowych ocenia swoją obecną sytuację finansową pozytywnie, przy czym 61% deklaruje posiadanie nadwyżek finansowych i możliwość oszczędzania z bieżących dochodów. Jest to wzrost o 5,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Mooveno wprowadza do swojej aplikacji funkcję MultiPark, umożliwiającą klientom firmowym płatności za parkowanie w 51 polskich miastach. Mooveno to polski fintech działający głównie w obszarze B2B, ale oferujący także usługi subskrypcyjne na mycie aut dla klientów detalicznych. Fintech we współpracy z Flowbird umożliwia teraz użytkownikom firmowym dokonywanie opłat za parkowanie w łatwy sposób. Wystarczy wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu, aby zarządzać sesją parkowania bezpośrednio poprzez aplikację. Mooveno rozpoczęło działalność jako platforma umożliwiająca płatności za myjnie samochodowe, a szybko poszerzyło swoją ofertę o płatności za autostrady, ładowanie pojazdów elektrycznych, a teraz również za parkowanie, skierowane do firm. Flowbird, współpracujący z Mooveno, to jedna z pierwszych współprac o takim charakterze na polskim rynku, choć podobne usługi możemy znaleźć w przypadku takich platform płatniczych jak mPay czy moBiLET.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.