Szukaj
Close this search box.

Kilka wskazówek, jak skutecznie zaoszczędzić, nie tylko na podróże

Uwielbiasz podróże i jednocześnie zastanawiasz się, jak zdobyć fundusze na wymarzony urlop? W czasie, kiedy wciąż pozostaje trochę czasu do wakacji, ale szalejąca inflacja sprawia, że wszystko staje się droższe, zastanówmy się jak zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na przykład na podróże. Podróżowanie stało się bardziej dostępne dla wszystkich już jakiś czas temu dzięki tanim biletom lotniczym. W ostatnich latach co prawda, ceny lotów podrożały, aczkolwiek przy pewnym wysiłku wciąż może nam się udać zorganizować naprawdę tani wypoczynek. Dodatkowo, stosując się do kilku trików i wskazówek można całe podróżowanie uczynić jeszcze bardziej dostępnym dla każdego portfela. Przyjrzyjmy się zatem kliku sposobom na to, jak wygospodarować dodatkowe środki w stosunkowo krótkim czasie.

Monitoruj swoje wydatki!

Najważniejszą rzeczą, od której należy zacząć planowanie, jest zrozumienie, na co tak naprawdę wydajesz swoje pieniądze. Najlepiej jest regularnie notować swoje wydatki lub korzystać z aplikacji organizujących domowy budżet, dzięki czemu zobaczysz czarno na białym, na czym można zaoszczędzić i na co zupełnie niepotrzebnie wydajesz pieniądze. Jeśli nie wiesz, jak stworzyć swój osobisty budżet, polecamy przeczytanie naszego wcześniejszego artykułu, w którym opisaliśmy, jak na podstawie sporządzonego budżetu wyznaczyć sobie cele finansowe i ułożyć je we właściwej hierarchii. Prowadzenie własnego bilansu przychodów i wydatków jest podstawą do rozpoczęcia budowania prawdziwego bogactwa.

Jeśli nie jesteś fanem ręcznego pisania i nie masz ochoty prowadzić tabelki w excelu, istnieje wiele aplikacji mobilnych typu Spendee lub Wallet, które pozwalają na śledzenie twojego osobistego budżetu, dzielenie wydatków na wiele kategorii i tworzenie różnych interaktywnych wykresów.

Zrewiduj swoje rachunki

Podpowiedź, która może zaoszczędzić Ci więcej niż myślisz. Wystarczy przejrzeć wszystkie rachunki, które regularnie płacisz – Internet, ubezpieczenie, obowiązkowe OC samochodu, subskrypcje produktów i usług internetowych – często można znaleźć znacznie tańsze warianty u innych dostawców. Rozsądne korzystanie z urządzeń elektrycznych, energii oraz wody, przekształci Twoje gospodarstwo domowe na przyjazne dla środowiska i pozwoli Ci jednocześnie ograniczyć wydatki. Oszczędzona suma może nie osiągnąć zawrotnych wysokości, a efektów takiego oszczędzania nie poczujesz od razu, ale ważne jest, aby być cierpliwym. Każda oszczędzona złotówka się liczy!

Sporządzaj listy zakupów i kupuj z pełnym żołądkiem

Wielu ludzi chodzi na zakupy bez jasnego celu, nie wiedząc dokładnie co chce kupić. Często myślą, że wezmą to, co im „wpadnie w oko”, na co będą mieć ochotę. To jednak błąd, można bowiem w ten sposób kupić wiele niepotrzebnych produktów pod wpływem zachcianki czy impulsu. Rzeczy, których w ogóle nie potrzebujesz. Najlepszym rozwiązaniem dla Twojego portfela, jest otworzyć lodówkę i spiżarnię przed wizytą w sklepie po to, aby sporządzić listę rzeczy, których naprawdę Ci brakuje. Następnie idąc do sklepu, trzymaj się tej listy! Pomóc w tym może również nie chodzenie na zakupy głodnym. Udowodniono, że jeśli idziesz do sklepu z pustym żołądkiem, masz tendencję do kupowania znacznie więcej, w dodatku produktów, które są niezdrowe.

Ogranicz wizyty w restauracjach i kawiarniach

Jeśli wyliczysz cenę za posiłek przygotowany w domu z produktów, które kupiłeś w sklepie, łatwo zauważysz, że kosztuje on znacznie mniej niż ten w restauracji. Jeśli czas na to pozwala, skutecznym sposobem, który znacznie zmniejszy Twoje wydatki, jest nauczenie się gotowania lub korzystanie z tej umiejętności. Własny posiłek nie tylko będzie tańszy, ale także pomoże Ci w dużo większej mierze decydować o tym, czym się odżywiasz na przykład w pracy lub podróży, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać zbilansowaną, zdrową dietę. Podobnie w przypadku odwiedzin w ulubionych kawiarniach, gdzie kawa teoretycznie smakuje najlepiej, można zmniejszyć częstotliwość wizyt, inwestując w jakościowy sposób przygotowywania kawy w domu lub miejscu pracy. Policz, ile miesięcznie wydajesz na kawę w kawiarniach i po jakim czasie zaoszczędziłbyś na profesjonalny ekspres do kawy? Odpowiedź może Cię zaskoczyć. Jeśli płacisz za swoje cappuccino 12 złotych każdego dnia roboczego w miesiącu, na koniec miesiąca wydasz 240 złotych (20x12zł). W tej cenie można kupić już tańsze wersje ekspresów do kawy, ale także własny młynek do mielenia ziaren, 1kg ulubionych ziaren kawy oraz french press, aby móc każdego dnia cieszyć się świeżą kawą.

Zanurz się w zdrowy styl życia

Zastanów się czy nie lepiej byłoby podróżować transportem publicznym zamiast autem. Często korzystamy z samochodu dla wygody, gdy tymczasem komunikacja miejska dowiozłaby nas do celu równie szybko, a po niższej cenie. Zastanów się nawet, czy zamiast samochodu lub transportu publicznego nie lepiej byłoby wybrać się do pracy rowerem lub pieszo? Na pewno zdrowiej. Nie tylko zaoszczędzisz na bilecie (o ile nie masz długoterminowego biletu), zrobisz też coś dla siebie i dla środowiska. Pomyśl także o tym, jak zaoszczędzić pieniądze podczas letnich miesięcy. Wielką pokusą dla wielu z nas są spotkania z przyjaciółmi w ogródkach piwnych, które w lecie pękają w szwach. Ogranicz liczbę wypijanych piw i drinków, Twój portfel i wątroba na pewno Ci podziękują, a prawdziwi przyjaciele umówią się z Tobą nie tylko na piwo.

Tam, gdzie to możliwe, płać gotówką

Płacenie kartą, telefonem lub zegarkiem jest znacznie wygodniejsze niż ciągłe wypłacanie gotówki z bankomatu. Jednak wiadomo, że jeśli płacisz drogą elektroniczną, wydasz więcej, niż chcesz, bo psychologicznie nie odczuwasz, że fizyczne banknoty ubywają Ci z portfela.

Co więcej, jeśli wypłacisz określoną kwotę z konta w gotówce, dokładnie zobaczysz, jak wydajesz pieniądze. Z każdym wydatkiem będziesz widział jak wypłacona suma kurczy się zakup po zakupie, dzięki czemu będziesz wiedział, ile dokładnie wydajesz. Po prostu poprzez korzystanie z gotówki, masz swoje pieniądze na oku. Jest to o wiele bardziej realne doświadczenie wymiany wartości, dzięki któremu będziesz nie tylko wiedział, ale także odczuwał na co wydajesz swoje pieniądze. Może się również zdarzyć, że psychologicznie będzie Ci trudniej wydać pieniądze na rzeczy błahe.

Uważaj na promocje!

Robienie zakupów z rozwagą i jasno określonymi celami nie powinno dotyczyć tylko jedzenia. Różne akcje promocyjne w sklepach często biorą nas z zaskoczenia. Nagle wydaje się nam, że warto jest kupić coś czego nawet nie potrzebujemy, bo jest taniej. W związku z tym, zawsze dobrze przemyśl, czy to rzeczywiście jest coś, czego potrzebujesz. Niech okazja cenowa nie będzie sygnałem do kupna, a jedynie sygnałem do rozważenia możliwości. Na przykład, często o wiele bardziej sensownym krokiem będzie kupienie jednych droższych dżinsów, które przetrwają lata, niż trzech par tańszych, które po kilku miesiącach spiorą się i zaczną pruć. Z drugiej strony, czasem lepiej jest kupić laptopa, słuchawki czy nawet te droższe dżinsy w przecenie, upewnijmy się jedynie, że jest to prawdziwa przecena, a nie jedynie trik marketingowy.

Nauczenie się oszczędzania pieniędzy to w rzeczywistości korzystanie z rozsądku w praktyce. Czasami potrzeba pozwolić sobie na przyjemność, to nie ulega wątpliwości. Aczkolwiek ważne jest, żeby nasze oszczędzanie przynosiło nam długoterminowe efekty. Im dłużej będziesz konsekwentnie stosował się do kilku takich rad jak powyżej, tym więcej środków będziesz miał do wykorzystania później na podróże lub cokolwiek innego. Niektórzy mówią, że bogactwo wcale nie zależy od tego, ile pieniędzy ma się na koncie, ale raczej od tego jak się nimi zarządza. Organizacja budżetu i optymalizacja wydatków to nawyki, które sprawią, że pieniądze przestaną przeciekać Ci przez palce, a to jak efekt kuli śnieżnej, może skutkować zwiększaniem się Twojego stanu posiadania.

Inwestuj!

Jeśli zdarzy się tak, że stosując się do tych praktyk uda Ci się zyskać kontrolę nad swoimi finansami, cyklicznie generując nadwyżki oszczędzonych środków, wówczas zastanów się czy nie warto byłoby ich zainwestować. Odkładanie pieniędzy na zwykłym rachunku bankowym sprawi, że po czasie ich wartość będzie systematycznie podjadać inflacja. Inwestowanie może pomóc Ci uchronić swoje pieniądze przed inflacją, co więcej, pozwoli im pracować na siebie. Rynki długoterminowo rosną, tak pokazują historyczne wyniki (które jednak nie mogą gwarantować przyszłych wyników, a inwestowanie nie jest pozbawione ryzyka). Portu jest zaś platformą przeznaczoną do długoterminowego inwestowania w szeroko zdywersyfikowane ETF-y – sprawdź nasze Portfele na miarę, udostępniamy też możliwość inwestowania w wybrane akcje europejskie i amerykańskie poprzez Własne strategie. Inwestując z nami, zyskujesz szansę na zabezpieczenie swoich środków przed spadkiem wartości, jednocześnie dając swoim pieniądzom możliwość wygenerowania zysku, a zacząć możesz już od małych kwot, wystarczy 100 złotych, aby stać się pełnoprawnym inwestorem.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.