Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Mastercard wprowadzi rozwiązanie do zarządzania subskrypcjami i inne aktualności

Przegląd FinTech – Mastercard wprowadzi rozwiązanie do zarządzania swoimi subskrypcjami i inne aktualności

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

Mastercard wprowadza rozwiązanie do sprawowania kontroli nad swoimi subskrypcjami

Co się stało:

Firma Mastercard we współpracy z firmą Subaio stworzyła nowy produkt, który umożliwi konsumentom wypisanie się z subskrybowania niechcianych produktów i usług. To rozwiązanie zapewni użytkownikom przegląd wszystkich subskrypcji i stałych płatności w ich bankowości online. Konsumenci będą mogli dzięki niemu anulować subskrypcje poprzez bankowość online lub aplikację swojego banku.

Co to oznacza:

Tak zwana ekonomia subskrypcji (subscription economy) stała się bardziej popularna niż kiedykolwiek wcześniej. Firmy coraz częściej sięgają po ten model biznesowy, w którym konsument nie płaci za produkt lub usługę, ale za umożliwiony do nich dostęp.

Tylko w Stanach Zjednoczonych każdy konsument posiada średnio 12 subskrypcji. Ekonomia subskrypcji jest na fali wznoszącej i oczekuje się, że do 2025 roku dosięgnie 1,5 miliarda dolarów. Przypływ tego typu transakcji oznacza, że konsumentom coraz trudniej zorientować się w posiadanych przez nich subskrypcjach oraz związanych z nimi płatnościach. Jeszcze trudniejsze bywa anulowanie tych subskrypcji, których już nie potrzebujemy, choćby ze względu na zapomnienie lub prokrastynację.

Rozwiązanie firmy Mastercard jest już do dyspozycji dla banków w Ameryce Północnej i Europie. Za pośrednictwem interfejsu API instytucje finansowe mogą udostępnić swoim użytkownikom kontrolę nad subskrypcjami, a także opcję pobrania cyfrowej faktury oraz szczegółów o dostawcy produktu lub usługi, tym samym upraszczając konsumentom orientację w ich życiu finansowym online.

Inne wiadomości z branży FinTech

FinTechy oczekują zakończenia pobierania przez banki skrytych opłat w płatnościach międzynarodowych. Piętnaście największych londyńskich FinTechów, takich jak Wise, Revolut i Monzo połączyło siły w walce o przyspieszenie prac nad legislatywą dotyczącą ukrytych opłat bankowych za płatności międzynarodowe.

Fed uruchomi system płatności natychmiastowych. FedNow po wielu latach pracy nad rozwojem projektu natychmiastowych transferów pieniężnych, spodziewa się, że rozwiązanie zapewni pracownikom natychmiastowy dostęp do wypłat, możliwość płacenia rachunków w ostatniej chwili lub przesyłania płatności przez rząd osobom fizycznym bez niepotrzebnej zwłoki. Do skorzystania z tej możliwości zgłosiło się jak na razie 35 instytucji wliczając w to JPMorgan Chase i Well Fargo, dwa z czterech największych banków USA. Oczekuje się, że system usprawni przepływ pieniądza w całej ekonomice Stanów Zjednoczonych.

Brytyjski Departament Skarbu odrzuca próbę uregulowania handlu kryptowalutami jako formy hazardu, pomimo obaw zgłoszonych przez komisję parlamentarną o wprowadzanie konsumentów w błąd. Komisja argumentowała, że handel kryptowalutami przypomina hazard ze względu na to, że kryptowaluty nie niosą w sobie żadnej wartości oraz charakteryzują się wysoką zmiennością. Ministerstwo Skarbu uznało jednak, że ramy regulacyjne dotyczące usług finansowych są bardziej odpowiednie do przeciwdziałania ryzyku związanego z kryptowalutami niż gdyby miała się tym zajmować Komisja ds. hazardu.

Uwaga na oszustów. Policja w Krakowie zatrzymała trzy osoby za wykradanie danych kart płatniczych od kierowców korzystających z parkometrów. Sprawcy umieszczali złośliwe kody QR na parkometrach, przekierowując kierowców na fałszywe strony internetowe, gdzie podawali swoje dane płatnicze. Policjanci zabezpieczyli sprzęt elektroniczny i znaczną sumę pieniędzy w walutach obcych. Dwaj mężczyźni zostali oskarżeni o oszustwa i nielegalne posiadanie środków odurzających, a Sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. Reakcja Policji była natychmiastowa, zaledwie w kilka godzin po zgłoszeniu udało się ująć sprawców, którzy przyznali się do winy.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.