Szukaj
Close this search box.

Czy warto inwestować małe kwoty?

Dla wielu osób najtrudniejsze w inwestowaniu jest podjęcie decyzji o jego rozpoczęciu. Wydaje się, że po opłaceniu wszystkich rachunków, na koncie nie ma już wystarczających środków na inwestycje, barierą jest także brak czasu na pogłębianie wiedzy o finansach, niepewność, strach przed utratą środków. Warto jednak zwrócić uwagę, że w dzisiejszych czasach droga do inwestowania nie wiedzie już tylko przez dużą ilość pieniędzy czy specjalistyczne kwalifikacje, jak to bywało w przeszłości.

W Portu dążymy do tego, aby inwestowanie było dostępne dla wszystkich. Możesz zacząć inwestować już od 100 PLN, a wysokość kolejnych wpłat zależy wyłącznie od Ciebie. Na początku istotne jest stworzenie długoterminowej strategii, której będziesz się trzymać. By uzyskać zadowalające zyski, warto zacząć jak najwcześniej, czas jest naszym sprzymierzeńcem w inwestowaniu, dzięki tak zwanemu procentowi składanemu możemy wypracować lepsze zwroty.

Czym jest procent składany?

Procent składany to sposób oprocentowania wkładu pieniężnego, czy też inwestycji polegający na tym, że zysk za dany okres podlega kapitalizacji (jest doliczany do wpłat) i w ten sposób „składają się” na zwrot wypracowywany w następnym okresie. Nie będziemy niepotrzebnie obciążać Cię różnymi formułami i obliczeniami, skoncentrujemy się przede wszystkim na tym, co dla Ciebie może oznaczać procent składany i jak możesz go wykorzystać w Twojej strategii inwestycyjnej.

Weźmy przykładową sytuację, w której będziesz regularnie inwestować 100 PLN co miesiąc przez 30 lat. Ile pieniędzy możesz mieć pod koniec tak długiego horyzontu inwestycyjnego, jeśli stopniowo zainwestujesz 36 000 PLN w trzydziestoletnim horyzoncie? Odpowiedź może zaskoczyć większość z Was: 121 997 PLN. Tak, dobrze przeczytałeś, wartość portfela może wzrosnąć prawie czterokrotnie.

Okres trwania inwestycji30 lat
Regularna comiesięczna wpłata100 PLN
Stopa procentowa7%*
Zainwestowano łącznie36 000 PLN
Odsetki łącznie85 997 PLN
Całkowita wartość portfela121 997 PLN

* 7% to ogólnie przyjęty średni roczny wzrost rynku akcji

Należy jednak podkreślić, że inwestowanie nie jest tak liniowe, jak na powyższym wykresie. Czasami rynki rosną bardziej, czasami mniej, czasami spadają. Więc w niektórych latach zarabiasz więcej, innym razem mniej. Należy wziąć to pod uwagę. Jeśli jednak systematycznie będziesz trzymać się ustalonej długoterminowej strategii, procent składany będzie nadal działać, niezależnie od rozwoju rynku i kwoty, którą prześlesz do swojego portfela.

Jak zatem zacząć inwestować małe kwoty?

Jeśli zdecydujesz się zainwestować swoje oszczędności w globalnie zdywersyfikowane portfele na Portu, proces jest bardzo prosty. Na swoim profilu wybierasz opcję regularnych miesięcznych wpłat na inwestycję. Następnie wystarczy ustawić zlecenie stałe w bankowości. Dopóki nie anulujesz zlecenia, pieniądze z konta będą regularnie wpłacane na Twój zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Warto pamiętać, że systematyczne wpłaty są bardzo ważne, bez względu na sytuację w jakiej znajdują się światowe rynki. Dodatkowo na Portu możesz zacząć inwestować nawet niewielkie kwoty, co w przypadku wielu innych inwestycji jest niemożliwe.

Regularne inwestowanie nawet małych kwot to jeden ze sposobów na stopniowe budowanie stabilności finansowej. Ponadto rozłożone w czasie wpłaty (rodzaj dywersyfikacji w czasie) pozwalają uniknąć jednorazowej inwestycji w niezbyt dogodnym okresie. Więcej na temat tego jak rozpocząć inwestowanie możesz przeczytać w naszym innym artykule – Jak zacząć inwestować.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.