Szukaj
Close this search box.

Przegląd Fintech – karta płatnicza dla niewidomych i inne aktualności ze świata FinTech

Przegląd Fintech – karta płatnicza dla niewidomych i inne aktualności ze świata FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ubiegłego tygodnia 👇

Mastercard wymyśla specjalną kartę dla niewidomych

Co się stało?

Nowe karty płatnicze Mastercard zostaną wyposażone w niewielkie ulepszenie, które jednak może mieć kluczowe znaczenie dla osób niewidomych i niedowidzących. Najnowsze karty płatnicze Touch Card będą posiadać specjalne wycięcia, dzięki którym można je szybko rozpoznać po dotknięciu. Nowy globalny standard projektowania kart został opracowany we współpracy z Królewskim Narodowym Instytutem Osób Niewidomych (The Royal National Institute of Blind People) w Wielkiej Brytanii, a także we współpracy z organizacją świadczącą usługi dla osób niewidomych i niedowidzących w Stanach Zjednoczonych – VISIONS oraz z IDEMIA, która oprócz tego, że opracowuje różne dokumenty takie jak prawa jazdy i biometryczne karty płatnicze, była również zaangażowana w projekt.

Co to oznacza?

W Polsce żyje około 100 000 osób, które są całkowicie lub prawie niewidome. Właśnie dla osób niewidomych sięgnięcie po odpowiednią kartę w sklepie może być stresujące. Osoby z częściową lub całkowitą utratą wzroku będą w stanie łatwo i bezpiecznie zidentyfikować nie tylko swoją kartę płatniczą spośród innych kart w portfelu, ale także łatwo określić, czy jest to karta debetowa, kredytowa czy typu prepaid (przedpłacona). Karta debetowa ma zaokrąglone wycięcie, karta kredytowa ma szerokie kwadratowe wycięcie, a karta prepaid ma trójkątne wycięcie.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Gra planszowa edukująca o oszustwach finansowych. All Mod Cons to gra dla 4 do 6 osób, w której gracze poruszają się po planszy, aby zachować swoje pieniądze i uniknąć oszustw, które napotkają na swojej drodze. Gra będzie dostępna w wybranych oddziałach brytyjskiego banku NatWest. Została opracowana przez zespół twórców gier we współpracy z bankowym zespołem zajmującym się oszustwami.

Płatności transgraniczne do Europy będą realizowane w ciągu kilku sekund. Stanie się to dzięki uruchomieniu przez Europejską Radę ds. Płatności (EPC) schematu natychmiastowego przelewu: One-Leg-Out Instant Credit Transfer (OCT Inst). Został on uruchomiony w tym tygodniu i jest wspierany przez Swift – system obecnie odpowiedzialny za praktycznie całą międzybankową telekomunikację finansową.

Berkshire Hathaway sprzedał swoje udziały w FinTechu Paytm. Firma miliardera Warrena Buffetta sprzedała wszystkie swoje udziały w indyjskiej firmie z branży fintech za około 165 milionów dolarów. Co ciekawe, wyjście z inwestycji pozostawia Berkshire Hathaway w blisko 40% stracie w porównaniu z momentem zakupu 5 lat temu.

Nowy rekord Blika. W trakcie tegorocznego, nowego w naszym kraju zjawiska związanego z przecenami Black Friday, korzystanie z systemu płatniczego BLIK osiągnęło rekordową liczbę transakcji – blisko 18 mln, o łącznej wartości prawie 2,8 mld złotych. Były to głównie zakupy online, generując 13 mln operacji na kwotę 2,1 mld zł. Najwięcej płatności odnotowano bezpośrednio w Black Friday czyli ostatni piątek listopada, gdy zrealizowano blisko 5,2 mln transakcji.

Już niedługo wylegitymujesz się swoim prawem jazdy z aplikacji mObywatel w całej Unii. Na razie Ministerstwo Cyfryzacji bierze udział we wspólnym programie pilotażowym 19 państw z UE oraz Ukrainy, mającym na celu wdrożenie cyfrowego Europejskiego portfela tożsamości. Program, zgodnie z nowym przedłużonym terminem potrwa do końca kwietnia 2025 roku. Nie będzie on dotyczył jedynie prawa jazdy, ale także dostępu do usług publicznych, otwarcia rachunku bankowego, rejestracji kart SIM, podpisu elektronicznego oraz e-recept.

Polskie firmy planują zwiększyć wydatki na AI. Zwłaszcza te, które już takie wydatki poczyniły i dostrzegają korzyści. Według badania EY, aż 80% firm ocenia, że zakończone u siebie w firmie procesy wdrażania technologii AI przyniosły zamierzone korzyści. Aż 20% przedsiębiorstw korzysta już z AI w ustrukturyzowany sposób, a kolejnych 42% jest w trakcie integracji technologii sztucznej inteligencji z procesami w firmie. AI wykorzystywane jest głównie do usprawnienia procesów wewnętrznych (40%) lub w celu lepszego dotarcia do klientów (34%). Ogólnie firmy są gotowe dalej dokonywać inwestycji w tej dziedzinie oraz zauważają potrzebę tworzenia narzędzi AI w oparciu o konkretne zapotrzebowanie firmy, podobnie jak obecnie deweloperzy IT opracowują dedykowane oprogramowania na zamówienie.

Niedawno ujawniony przez OpenAI model Q* rozwiąże za nas jeszcze nierozwiązane problemy matematyczne? Wspomniany model Q* wzbudził duże zainteresowanie, wywołał lawinę komentarzy i spekulacje w społeczności technologicznej. Początkowo opisywany jako model zdolny do rozwiązywania podstawowych problemów matematycznych wywołał wewnętrzny niepokój w samym OpenAI, co między innymi, jak dowiadujemy się teraz, doprowadziło do zwolnienia CEO Sama Altmana, o czym pisaliśmy w poprzednim tygodniu. Co ciekawe, Sam Altman właśnie wrócił na stanowisko CEO OpenAI. Podczas gdy specyfika Q* pozostaje nadal tajemnicą, eksperci od sztucznej inteligencji sugerują, że jego zdolność do rozwiązywania niewidocznych problemów i rozumowania abstrakcyjnych pojęć stanowiłaby znaczący krok naprzód w stosunku do istniejących modeli.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.