Szukaj
Close this search box.

Jak prawidłowo wypełnić formularz W-8BEN?

Jak prawidłowo wypełnić formularz W-8BEN?

Inwestowanie do akcji amerykańskich na Portu wymaga wypełnienia i ręcznego podpisania formularza W-8BEN. Formularz ten służy do zadeklarowania rezydencji podatkowej amerykańskiemu rządowemu Urzędowi Skarbowemu (IRS), w celu zastosowania właściwej stawki podatku u źródła (na przykład od dywidend), unikając tym samym podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych dzięki inwestycjom w amerykańskie papiery wartościowe.

W tym artykule wyjaśnimy, jak właściwie wypełnić i przesłać formularz, by móc uzyskać możliwość inwestowania do spółek jakimi są na przykład Apple czy Tesla.

Gdzie znajdę formularz na Portu?

Formularz znajduje się w sekcji Profil – Formularz W-8BEN, gdzie jest już wstępnie wypełniony i gdzie możesz go pobrać. Dodając do swojej strategii poszczególne akcje amerykańskie zostaniesz automatycznie poproszony o przesłanie podpisanego formularza, jeśli nie zrobiłeś tego jeszcze do tej pory.

Pobierając formularz sprawdź czy Twoje automatycznie wypełnione dane osobowe zostały poprawnie uzupełnione, a jeśli znajdziesz jakiekolwiek niezgodności, napisz nam – poprawimy błąd.

Formularz wydrukuj i podpisz ręcznie, a następnie, wgraj właściwie zeskanowany i podpisany formularz z powrotem na swój profil Portu w tej samej sekcji.

Dobrze zeskanowany formularz przyspieszy proces weryfikacji

Najlepiej będzie użyć skanera lub aplikacji skanującej w telefonie. Istotne jest, by na zdjęciu nie było widoczne tło, cienie, Twoja ręka lub inne obiekty. Niestety, nie możemy zaakceptować formularza w formie zdjęcia. Na ten moment, nie możemy także uznać formularzy podpisanych elektronicznie. Wszystkie zeskanowane formularze przekazujemy naszemu powiernikowi BNP Paribas, który jest bardzo rygorystyczny w kontekście swoich wymagań.

Jak prawidłowo wypełnić W-8BEN?

Przesłany formularz zostanie następnie zatwierdzony w przeciągu kliku godzin w ramach dnia roboczego, dzięki czemu będziesz mógł swobodnie inwestować w amerykańskie akcje.

Jeśli zaistnieje jakikolwiek problem z wypełnionym formularzem, na przykład będzie on przesłany w niewłaściwej formie (zdjęcie), skontaktujemy się z Tobą w celu dokonania poprawek, co wydłuży proces weryfikacji formularza.

Jak wygląda formularz i jakie informacje są w nim zawarte?

Wszystkie niezbędne informacje zostaną wypełnione za Ciebie automatycznie na podstawie Twoich danych osobowych podanych podczas rejestracji. Dotyczy to danych identyfikacyjnych, adresu i rezydencji podatkowej. Wszystkie pola do wypełnienia są oznaczone na zdjęciu poniżej na czerwono.

Wzór jak wypełnić formularz

Najaktualniejszą wersję formularza W-8BEN znajdziecie na stronach amerykańskiego urzędu skarbowego. Jeśli masz jakikolwiek pytania odnośnie formularza lub jego wypełnienia, jesteśmy do Twojej dyspozycji na czacie, mailu lub pod numerem telefonu (+48) 222 221 566. Obecnie, intensywnie pracujemy nad udostępnieniem możliwości podpisu elektronicznego.

Teraz już wiesz, jak wypełnić W-8BEN, dzięki czemu możesz rozszerzyć swoją strategię o akcje amerykańskie. Ofertę wszystkich instrumentów, które oferujemy w naszych strategiach znajdziesz tutaj.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.