Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Revolut po raz pierwszy odnotowuje zysk i inne wiadomości

Przegląd FinTech – Revolut po raz pierwszy odnotowuje zysk i inne wiadomości

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z ubiegłego tygodnia.

FinTech Revolut po raz pierwszy odnotował zysk

Prawdopodobnie najbardziej znana aplikacja bankowości internetowej typu FinTech Revolut, odnotowała w 2021 roku przychody w wysokości 636,2 milionów funtów (około 3,4 miliarda złotych). Jest to trzy razy więcej niż w 2020 roku, a wraz z tak wysokimi przychodami Revolut osiągnął zysk (przed opodatkowaniem) w wysokości 59,1 milionów funtów (314 milionów złotych).

Tak wynika ze sprawozdania finansowego, które upubliczniono w środę. Powodem takich wyników jest gwałtowny wzrost liczby użytkowników, którzy korzystają z płatnych pakietów, a także ze względu na to, że klienci częściej korzystają z aplikacji. Tym czasem w 2020 roku Revolut odnotował stratę przed opodatkowaniem w wysokości 205 milionów funtów (1 mld złotych). Według szacunków w 2022 roku firma może spodziewać się wzrostu przychodów o ponad 30%.

Co to oznacza:

Osiągnięcie zysku w branży FinTech jest bardzo rzadkie. Większość fintechowych firm musiała raczej zmierzyć się z masowymi zwolnieniami i obniżeniem wyceny wartości firmy. W 2022 roku wycena Klarny, szwedzkiej firmy typu BNPL (buy now, pay later), spadła o 85% do 6,7 miliarda dolarów, odnotowując przy tym stratę w wysokości 1 miliarda dolarów.

Revolut nie ma oddziałów stacjonarnych, oferuje jedynie bankowość online, transfery pieniężne, handel kryptowalutami czy akcjami i inne usługi za pośrednictwem jednej aplikacji. Konkuruje z takimi firmami jak Wise, Monzo czy Starling.

Inne wiadomości ze świata Fintech

FinTech pozwoli znajomym na kupienie wspólnej nieruchomości. Nestment pomoże grupie przyjaciół założyć spółkę, która jest właścicielem nieruchomości, a w której każdy z przyjaciół posiada swoje udziały (można będzie również nimi handlować). Taką nieruchomość można wspólnie wynająć, a dzięki aplikacji śledzić rachunek zysków i strat, które przynosi.

Kryptobank Silvergate ma problemy. Bank kryptowalutoy poinformował, że nie dotrzyma terminu złożenia raportu rocznego i wyraził wątpliwość, co do swojej zdolności do przetrwania i kontynuowania działalności. Zareagowały na to akcje spółki, a po zamknięciu notowań spadły o ponad 30%.

Najbardziej znana kryptowaluta, Bitcoin, zareagowała na ogłoszenie spadkiem o około 4,5%, podobnie jak inne kryptowaluty. Klienci Portu Crypto nie są bezpośrednio dotknięci problemami Silvergate. Wszystkie klucze prywatne do kryptowalut są przechowywane w przypadku Portu Crypto w bezpiecznych portfelach emitentów ETP, którzy nie handlują z nimi dalej, kryptowaluty są w ten sposób chronione przed nadużyciami.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.