Przegląd FinTech – Revolut po raz pierwszy odnotowuje zysk i inne wiadomości

Przegląd FinTech – Revolut po raz pierwszy odnotowuje zysk i inne wiadomości

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z ubiegłego tygodnia.

FinTech Revolut po raz pierwszy odnotował zysk

Prawdopodobnie najbardziej znana aplikacja bankowości internetowej typu FinTech Revolut, odnotowała w 2021 roku przychody w wysokości 636,2 milionów funtów (około 3,4 miliarda złotych). Jest to trzy razy więcej niż w 2020 roku, a wraz z tak wysokimi przychodami Revolut osiągnął zysk (przed opodatkowaniem) w wysokości 59,1 milionów funtów (314 milionów złotych).

Tak wynika ze sprawozdania finansowego, które upubliczniono w środę. Powodem takich wyników jest gwałtowny wzrost liczby użytkowników, którzy korzystają z płatnych pakietów, a także ze względu na to, że klienci częściej korzystają z aplikacji. Tym czasem w 2020 roku Revolut odnotował stratę przed opodatkowaniem w wysokości 205 milionów funtów (1 mld złotych). Według szacunków w 2022 roku firma może spodziewać się wzrostu przychodów o ponad 30%.

Co to oznacza:

Osiągnięcie zysku w branży FinTech jest bardzo rzadkie. Większość fintechowych firm musiała raczej zmierzyć się z masowymi zwolnieniami i obniżeniem wyceny wartości firmy. W 2022 roku wycena Klarny, szwedzkiej firmy typu BNPL (buy now, pay later), spadła o 85% do 6,7 miliarda dolarów, odnotowując przy tym stratę w wysokości 1 miliarda dolarów.

Revolut nie ma oddziałów stacjonarnych, oferuje jedynie bankowość online, transfery pieniężne, handel kryptowalutami czy akcjami i inne usługi za pośrednictwem jednej aplikacji. Konkuruje z takimi firmami jak Wise, Monzo czy Starling.

Inne wiadomości ze świata Fintech

FinTech pozwoli znajomym na kupienie wspólnej nieruchomości. Nestment pomoże grupie przyjaciół założyć spółkę, która jest właścicielem nieruchomości, a w której każdy z przyjaciół posiada swoje udziały (można będzie również nimi handlować). Taką nieruchomość można wspólnie wynająć, a dzięki aplikacji śledzić rachunek zysków i strat, które przynosi.

Kryptobank Silvergate ma problemy. Bank kryptowalutoy poinformował, że nie dotrzyma terminu złożenia raportu rocznego i wyraził wątpliwość, co do swojej zdolności do przetrwania i kontynuowania działalności. Zareagowały na to akcje spółki, a po zamknięciu notowań spadły o ponad 30%.

Najbardziej znana kryptowaluta, Bitcoin, zareagowała na ogłoszenie spadkiem o około 4,5%, podobnie jak inne kryptowaluty. Klienci Portu Crypto nie są bezpośrednio dotknięci problemami Silvergate. Wszystkie klucze prywatne do kryptowalut są przechowywane w przypadku Portu Crypto w bezpiecznych portfelach emitentów ETP, którzy nie handlują z nimi dalej, kryptowaluty są w ten sposób chronione przed nadużyciami.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

,