Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Płatności biometryczne nadchodzą i inne aktualności

Przegląd FinTech

Przygotowaliśmy kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z mijającego tygodnia.

JP Morgan przetestuje płatności biometryczne

Co się stało:

JP Morgan zamierza współpracować ze sprzedawcami detalicznymi w USA, by przetestować płatności biometryczne, które pozwolą klientom dokonywać zakupów poprzez skanowanie dłoni lub twarzy. Pierwsze programy pilotażowe odbędą się w tradycyjnych sklepach stacjonarnych w USA. Płatności będą prawdopodobnie testowane w maju podczas wyścigu Grand Prix Formuły 1 w Miami. W następnym roku planowany jest dalszy rozwój projektu.

Co to oznacza:

Przy płatnościach biometrycznych klienci nie będą musieli używać np. smartfona, a jedynie określonych części swojego ciała. Takie płatności mają być prywatne, bezpieczne, szybkie i proste.

Według Goode Intelligence, do 2026 roku globalna łączna wartość wszystkich przeprowadzonych transakcji biometrycznych ma osiągnąć 5,8 biliona dolarów, a korzystac z niej ma trzy miliardy użytkowników. Na początku tego tygodnia gigant w branży Fast Food – Panera Bread ogłosił, że wraz z Amazonem również wprowadził program pilotażowy płatności za pomocą dłoni.

Inne wiadomości ze świata FinTech

Celebryci w USA zapłacą karę za promowanie kryptowalut. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła ośmiu celebrytów – w tym aktorkę Lindsay Lohan i YouTubera Jake’a Paula – o nielegalne promowanie tokenów i kryptowalut. Nie ujawnili oni, że otrzymali wynagrodzenie za promocję. Celebryci zgodzili się zapłacić grzywnę, jednak bez przyznawania się do winy.

W przypadku kryptowalut pewny jest tylko ich wysoki poziom ryzyka. Takie zdanie będą musiały zawierać reklamy kryptowalut w Belgii. Nowe przepisy wejdą w życie niecałe dwa miesiące po tym, kiedy tamtejszy regulator zyskał uprawnienia do nadzorowania kampanii reklamowych dotyczących kryptowalut.

Przyszłością w transgranicznych płatnościach natychmiastowych są telefony komórkowe. Wierzą w to banki centralne Włoch, Malezji i Singapuru. Obecnie mogą pochwalić się udanymi testami transgranicznych płatności natychmiastowych, które zostały zainicjowane przy użyciu jedynie numerów telefonów komórkowych lub numerów rejestracyjnych firm.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.