Szukaj
Close this search box.

Strategie: Akcje wzrostowe – smart beta

Strategie: Akcje wzrostowe – smart beta

Fundusze smart beta stanowią mariaż pomiędzy zarządzaniem pasywnym, a aktywnym. W swoim zamyśle dążą one do wysokich wyników jak fundusze aktywne, zachowując przy tym niskie koszty, tak by osiągnięte zyski pozostały z klientem. W praktyce jednak wiele z takich funduszy nie radzi sobie najlepiej. Jest jednak jeden wyjątek, fundusz giełdowy, który można odnaleźć w naszej ofercie instrumentów w ramach Portu Strategie, który inwestuje w akcje w oparciu o ich momentum. Co to oznacza i jakie osiągał wyniki w porównaniu z indeksami? To są tylko niektóre z pytań, na które odpowiada poniższy artykuł.

Jak powstała strategia?

Strategia Akcje wzrostowe – smart beta opiera się na bardzo prostej idei. Mianowicie, akcje, którym udało się pokonywać rynek przez jakiś czas, powinny kontynuować ten trend w dalszym ciągu przynajmniej krótkoterminowo. Można to opisać bardziej obrazowo, są to akcje posiadające pewien impet, niczym rozpędzony pociąg. Strategia ta ma swoje zastosowanie przede wszystkim w środowisku traderów i spekulantów, i jeszcze niedawno nikt nie oczekiwałby stosowania jej przez inwestorów długoterminowych.  W 1993 roku ukazała się przełomowa praca badawcza pod tytułem „Returns to Buying Winners and Selling Losers: Implications for Stock Market Efficiency”, która pokazała, że momentum nie jest jedynie myśleniem magicznym day traderów, ale pełni swoją rolę także w dłuższych przedziałach czasowych, co pokazują statystyki.

Autorzy badań dokonali analizy 32 strategii o różnych parametrach w oparciu o dane z lat 1965, aż do roku 1989. Poszukiwali optymalnych przedziałów czasowych, w obrębie których kształtowały się trendy, lub też długość okresu właściwą do trzymania zakupionych akcji. W efekcie w 31 z 32 strategii udało się przedstawić statystycznie istotne wyniki i niezaprzeczalny wpływ momentum na rezultaty. Najlepszą strategią okazało się kupowanie akcji z tygodniowym opóźnieniem, które przyniosły największe zyski w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, a następnie trzymanie ich przez 3 dodatkowe miesiące. W rezultacie prawie każdy zbiór „udanych akcji” przynosił ponadprzeciętne zyski, ale tylko przez wyraźnie krótki okres. Zazwyczaj po roku takie tytuły uczestnictwa zaczynały tracić, a już po dwóch latach impet ich ponadprzeciętnych wyników całkowicie zanikał.

Omawiane badania stały się przedmiotem dalszych analiz ekspertów i uznanych przedstawicieli świata inwestycji, tylko po to by potwierdzić zaobserwowane zależności. Cała dyskusja przesunęła się nawet na wyższy poziom dzięki badaniom z 2012 roku pod nazwą „Time series momentum”. W tych badaniach użyto danych z lat 1965 -2009. Tym samym na podstawie analizy 58 różnych klas aktywów, takich jak akcje i obligacje z różnych krajów, surowce czy waluty udało się potwierdzić oddziaływanie momentum u każdej z nich. Wyniki badań wykazują, że duży wpływ na trendy mają zarówno instytucje regulujące rynek takie jak banki centralne, jak i poszczególni inwestorzy w jakimś stopniu kierowani przez względy behawioralne takie jak przyzwyczajenie czy podążanie za tłumem.

Historyczne rezultaty

Na to jak zastosowanie tej strategii realizuje się w praktyce, możemy przyjrzeć się przy okazji oferowanego przez nas instrumentu. Spójrzmy, jak radzą sobie Akcje wzrostowe w porównaniu z innym instrumentem śledzącym globalny rynek akcji, który również jest częścią Portu Strategii. Konkretnie chodzi o iShares Edge MSCI World Momentum Factor UCITS (Akcje wzrostowe – smart beta) i SPDR® MSCI ACWI UCITS (Globalne akcje).

Źródło: www.ft.com/markets

Wyraźnie widać, że od początku swojego istnienia Akcje wzrostowe – smart beta pokonują Globalne Akcje o blisko połowę wartości tych drugich.

Źródło: www.ft.com/markets

Porównując wyniki Akcji wzrostowych w okresie od października 2014 roku, dodatkowo z instrumentem, śledzącym amerykańskie S&P 500, wykresy prezentują się niemal identycznie. Jest tak ze względu na bardzo prężny rozwój akcji firm technologicznych w USA, a także ich sukces. Ważne jest by wspomnieć, że firmy te są tak wielkie, że w dużej mierze kształtują wyniki tych instrumentów. Mimo to, w ostatnim roku Akcje wzrostowe, które zawierają także aktywa z różnych innych miejsc na świecie niż Stany Zjednoczone, miały słabsze rezultaty niż indeks S&P 500. Mimo inflacji i zagrożenia recesją USA stale radzi sobie lepiej niż większość innych gospodarek na świecie będących w znacznie gorszej sytuacji. Strategia Akcji wzrostowych zmienia zestawienie swoich aktywów regularnie, dlatego w niedługim czasie sytuacja może wyraźnie się zmienić.

Korzyści ETF-u

Niektórzy mogą zadać sobie pytanie. Jeśli strategia koncentrująca się na momentum jest skuteczna, a historycznie zakup„zwycięskich” akcji pozwalał osiągać lepsze wyniki, dlaczego nie byłoby lepiej samodzielnie kupić poszczególnych akcji składających się na taką strategię? Powodów jest klika.

Skorzystanie z tego instrumentu umożliwia dywersyfikację. Teoria omawianego momentum, działa w oparciu o założenie, że ceny akcji większości firm w krótkim terminie będą nawiązywać do przeszłego trendu kontynuując ruch w górę. Jednakże słowo „większość” odgrywa tutaj kluczową rolę. Co do większości rzeczy w naszym świecie nie możemy mieć pewności, a wyjątkiem tutaj bynajmniej nie jest rynek akcji. Inwestując w zaledwie kilka firm, spadek cen akcji choćby jednej z nich, może mieć niebagatelny wpływ na cały portfel. Jeśli jednak masz udziały w 100, 200 lub 300 spółkach, wpływ spadku cen akcji jednej spółki będzie wyraźnie mniejszy. Tym samym, obniżenie ryzyka poprzez dywersyfikację jest kluczowe, by strategia mogła konsekwentnie funkcjonować.

Czy nie wystarczyłoby w takim razie nabyć więcej akcji i problem z głowy? Idea inwestowania na podstawie momentum jest relatywnie bardzo prosta, z punktu widzenia inwestora indywidualnego napotyka jednak podstawowy problem – mnóstwo pracy i wyliczeń. Akcje, którym udawało się pokonywać indeks (historycznie), pokonują go dalej, aczkolwiek przez bardzo ograniczony czas.  Dlatego właśnie nie wystarczy zestawić swój portfel z setek tytułów uczestnictwa, ale potrzeba go także stale monitorować i aktualizować. Być może dla profesjonalistów jest to chleb powszedni, ale w przypadku inwestora nie będącego profesjonalistą jest to już duży orzech do zgryzienia.

A jak dokładnie działa instrument, do którego możesz inwestować w Strategiach Portu? W skrócie, śledzi on indeks MSCI World Momentum, który wybiera akcje na bazie kombinacji ich półrocznych i rocznych wyników. Na podstawie poziomu ryzyka poszczególnych tytułów, następnie oblicza się tak zwany „momentum score”. Według tej punktacji wybierana jest stała liczna instrumentów, która odpowiada średnio około 30% kapitalizacji rynkowej indeksu MSCI World. Wartość poszczególnych firm jest następnie określana na podstawie ich punktacji i kapitalizacji rynkowej. Dzięki temu inwestor nie musi zajmować się regularnymi aktualizacjami portfela samodzielnie, ponieważ odbywa się to w ramach instrumentu.

Momentum jako inwestycja?

Strategia stawiająca na firmy, którym idzie lepiej niż rynkowi, okazuje się historycznie skuteczna. Nie oznacza to jednak, że miałbyś porzucić wszystkie swoje inwestycje i inwestować tylko w nie. Historyczne rezultaty nie mogą być gwarancją tych przyszłych, a to co działało dotychczas, wcale nie musi działać jutro. Pomimo tego, może to być ciekawy sposób na dodanie do portfela trochę bardziej aktywnego elementu, który pozwala jednocześnie czerpać korzyści z niskich kosztów związanych z inwestowaniem pasywnym.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych wiążą się z ryzykiem.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.