Szukaj
Close this search box.

#45 – Kto zdominował rynki?

Giełdy kontynuują dobrą passę z pierwszej połowy roku. W ubiegłym tygodniu amerykański S&P 500 wzrósł o 1,4%, technologiczny Nasdaq Composite zyskał 2,6%. Europejskie giełdy również radziły sobie dobrze, a Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,9%. Dobre nastroje utrzymały się także w Azji, gdzie japoński Nikkei 225 wzrósł o 3,4%, a chiński Hang Seng umocnił się o 1,8%.

Inflacja blisko celu. Wzrost cen w strefie euro spowolnił w czerwcu do 2,5% w porównaniu z 2,6% w maju. Głównym czynnikiem wpływającym na inflację rok do roku pozostały ceny usług, które wzrosły o 4,1%. Inflacja powinna stabilnie osiągnąć docelowe 2,0% w drugiej połowie przyszłego roku. Ta pozytywna tendencja spadkowa zwiększyła nadzieje na obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Analitycy spodziewają się jeszcze dwóch obniżek stóp w tym roku.

Łagodzenie monetarne. Banki centralne na całym świecie zaczynają łagodzić politykę pieniężną. Prawie połowa z 34 światowych banków centralnych rozpoczęła już obniżki stóp procentowych. Rok temu było to zaledwie 10%, a do końca roku udział powinien wzrosnąć do 80%. Luźna polityka pieniężna powinna pomóc ożywić światową gospodarkę, a niższe stopy procentowe powinny wpłynąć na wzrost rynku akcji, ponieważ firmy będą mogły taniej pożyczać środki.

Nowa motoryzacyjna potęga. Mówi się, że do 2030 roku chińskie koncerny samochodowe będą kontrolować jedną trzecią światowego rynku, a ich rozwój odbędzie się kosztem marek europejskich, japońskich i koreańskich. Powodem jest to, że koszty produkcji samochodów elektrycznych są w Chinach aż o jedną trzecią niższe w porównaniu z Europą. Krótszy jest również proces opracowania i rozwoju projektów. Nie jest pewne czy będziemy musieli przyzwyczaić się do oznaczenia „Made in China” również w samochodach, ponieważ Komisja Europejska wprowadziła 21% cła na chińskie elektryk, w USA stawki te są jeszcze wyższe, od maja wynoszą 100%.

Kto zdominował rynki? W pierwszej połowie roku na giełdach dominowały spółki technologiczne i akcje japońskie. Indeks Nasdaq Composite zyskał jedną piątą (20%), a Nikkei 225 tylko o jeden punkt procentowy mniej. Najbardziej znany indeks S&P 500 wzrósł o 15%, podczas gdy europejski indeks Euro Stoxx 50 pozostaje w tyle z wynikiem poniżej 10%. Najniższą dynamikę wśród głównych indeksów giełdowych odnotował chiński Hang Seng (5,5%), który został pociągnięty w dół przez spółki rozwijające się (MSCI Emerging Markets). Giełdy francuskie (CAC 40) notują gwałtowną zmienność z powodu zawirowań politycznych.

Siedmiu wspaniałych i reszta świata. Siedem największych spółek amerykańskich ma wyższą wartość rynkową niż jakakolwiek inna giełda. Łączna kapitalizacja spółek Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia i Tesla osiągnęła 15,7 biliona dolarów. Rynek chiński ma połowę tej kapitalizacji. Kapitalizacja rynku japońskiego wynosi 6,2 biliona dolarów, indyjskiego 5 bilionów, a francuskiego i brytyjskiego po 3,2 biliona dolarów. Ponadto od 2012 roku te różnice się jedynie umacniają.

Sztuczna inteligencja kontra siła robocza. Chociaż sztuczna inteligencja może znacząco wpłynąć na popyt na pracę, zmiany w wzorcach zatrudnienia nie są niczym nowym. Według McKinsey & Company od połowy XIX wieku pracownicy przenieśli się z zawodów przemysłowych i rolniczych do sektora usług zarówno w Europie, jak i w USA. Starzenie się społeczeństwa i mniejsza liczba godzin przepracowanych na jednego pracownika oznaczają, że pracodawcy w coraz większym stopniu konkurują o talenty.

Unia Celna. Komisja Europejska planuje nałożyć cła na tanie towary z chińskich sklepów internetowych, takich jak Temu, Shein i AliExpress, znosząc limit 150 euro, do którego przesyłki z krajów pozaeuropejskich są zwolnione z opłat celnych. W ubiegłym roku konsumenci w UE otrzymali 2,3 miliarda takich przesyłek, a import wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu roku. Przekonanie do takiego kroku niektórych państw członkowskich może być jednak trudne, gdyż nowy system zwiększyłby obciążenie pracą urzędników celnych.

Niegrzeczna Meta. Komisja Europejska oskarżyła Meta o naruszenie zasad obowiązujących duże platformy internetowe. Mówi się, że właściciel Facebooka i Instagrama zmusza użytkowników do udostępniania swoich prywatnych danych w zamian za dostęp do bezpłatnych usług, co stanowi naruszenie ustawy o rynkach cyfrowych. Meta odrzuca jednak te twierdzenia i twierdzi, że „nie może się doczekać dalszego konstruktywnego dialogu”. Jeśli jednak Bruksela ma rację, firmie Meta grozi kara w wysokości do 10% jej rocznego obrotu.

Rosja nowym kryptorajem? Bank Centralny Rosji zalecił przedsiębiorstwom dokonywanie płatności zagranicznych przy użyciu kryptowalut. Celem jest uniknięcie przez krajowe firmy zachodnich sankcji, ponieważ najnowsze posunięcia Zachodu wymierzone są w moskiewską giełdę oraz alternatywny globalny system płatności SWIFT. Rosjanie jednak tym krokiem wreszcie przyznali, że trudności płatnicze są jednym z kluczowych problemów ich gospodarki.

3 miliony Polaków otrzyma podwyżkę. Od 1 lipca 2024 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrasta do 4300 zł brutto, a stawka godzinowa do 28,10 zł, to druga podwyżka w tym roku, obejmie ona ponad 3 miliony osób. W porównaniu do 2014 roku, wynagrodzenie minimalne wzrosło o 2620 zł, czyli o 156%. Wszystkie świadczenia obliczane na jej podstawie również wzrosną. W 2025 roku planowane są kolejne podwyżki, proponowana płaca minimalna, która miałaby wejść w życie od 1 stycznia, ma wynosić 4626 zł brutto, a minimalną stawka godzinowa 30,20 zł.

Alternatywa dla elektryków. Orlen otworzył kolejną publicznie dostępną stację tankowania wodoru w Polsce, dokładnie w Poznaniu. Dotychczas mieliśmy tylko dwie takie stacje w Rybniku i Warszawie. Ogólnie planowane jest otwarcie 100 stacji wodorowych w Polsce i krajach sąsiednich do 2030 roku. Poznańska stacja od 2022 roku dostarcza wodór dla 25 autobusów miejskich, teraz jest również dostępna dla samochodów osobowych i ciężarówek. Orlen planuje otworzyć kolejne stacje w miastach takich jak Katowice, Kraków, Gdynia i Bielsko-Biała, a na ten cel otrzymał 62 miliony euro dofinansowania z UE. Firma inwestuje również w rozwój „hubów wodorowych” i instalacji przekształcających odpady komunalne w wodór. Na ten moment na jednym baku samochodu osobowego napędzanego wodorem można przejechać prawie 700 kilometrów, rozwijając prędkość nawet powyżej 175 km/h. Cena pełnego baku to około 350 – 420 złotych, czas tankowania samochodu osobowego to około 5 minut. Ceny najtańszych modeli samochodów na wodór aktualnie przekraczają 300 000 zł. Z pewnością jest to perspektywiczna branża, w którą mogą inwestować klienci Portu poprzez dedykowany ETF (Gospodarka wodorowa) dostępny w ramach Własnych strategii.

Miłego weekendu! 

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Inwestowanie w akcje, jak zacząć i czy warto?

Akcje są jednym z najpopularniejszych instrumentów finansowych. Z tego artykułu dowiesz się jak zacząć inwestowanie w akcje i kiedy warto znaleźć dla nich miejsce w swoim portfelu.


Przegląd FinTech – Revolut osiąga rekordowe wyniki i inne nowości FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ubiegłego  tygodnia, a w nim miedzy innymi o rekordowych wynikach Revolut, czy problemach brytyjskich banków.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.