Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Londyńska Giełda Papierów Wartościowych planuje uruchomić rynek oparty na blockchain i inne wiadomości

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

Londyńska Giełda Papierów Wartościowych planuje uruchomienie nowego rynku bazującego na blockchainie

Co się stało:

Londyńska Giełda Papierów Wartościowych od roku pracuje nad platformą handlową opartą na blockchainie, która ma oferować tradycyjne aktywa finansowe. Chce wykorzystać technologię blockchain w celu zwiększenia efektywności posiadania, kupowania i sprzedawania aktywów finansowych oraz wykorzystać technologię cyfrową do stworzenia prostszego, płynniejszego, tańszego i bardziej przejrzystych procesów. Giełda nie zamierza tworzyć własnej kryptowaluty.

Co to oznacza:

Dla przykładu, obecne giełdy papierów wartościowych zwykle handlują tylko w dni powszednie w godzinach handlu, podczas gdy bitcoiny, na przykład, mogą być wysyłane i odbierane niemal natychmiast 24/7 dzięki technologii blockchain. Rynek wykorzystujący blockchain mógłby zatem udostępnić handel nieograniczony czasowo.

Szef nowego projektu londyńskiej giełdy podkreślił, że w planie nie uwzględniono żadnych kryptowalut. Cały proces byłby również odpowiednio regulowany. Giełda chciałaby uruchomić projekt w ciągu roku i już prowadzi rozmowy z organami regulacyjnymi, kilkoma jurysdykcjami, a także rządem Wielkiej Brytanii i Ministerstwem Skarbu.

Inne aktualności ze świata FinTech

Władze USA skierowały swą uwagę na Apple w związku z dostępem do chipu NFC. Apple Pay jest jedyną usługą płatniczą, która może wykorzystywać technologię NFC „tap and go” na iPhone’ach do płatności w sklepach. Nie podoba się to bankom i innym dostawcom usług płatniczych, ponieważ uniemożliwia to konkurencji Apple’a rozwijanie swoich własnych aplikacji. Gigant technologiczny jest już przedmiotem dochodzenia Komisji Europejskiej w tej sprawie, a amerykańskie Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) również niechętnie patrzy na tę praktykę.

1 miliard dolarów skradzionych w tym roku w wyniku oszustw kryptowalutowych. Tylko w sierpniu oszuści wyłudzili od ofiar ponad 45 milionów dolarów. Największe oszustwo pod względem wysokości środków związane było z kryptowalutą Pepecoin, z której skradziono ponad 13 milionów dolarów. W Portu Crypto Twoje inwestycje są bezpieczne, ponieważ inwestujesz z nami w ten rynek poprzez notowane na giełdach instrumenty ETP.

Luka w zabezpieczeniach nowojorskiego metra umożliwia śledzenie pasażerów. System płatności zbliżeniowych w metrze pozwala osobom posiadającym dane karty kredytowej pasażera na przeglądanie historii jego podróży. Nie jest konieczne posiadanie konta z kodem PIN lub hasłem, aby wyświetlić te informacje. Zamiast tego wystarczy wprowadzić dane danej karty. Funkcja działa również w przypadku Apple Pay i Google Pay, mimo że sprzedawcy używają tokenizowanego numeru karty podczas płatności telefonem.

W II kwartale 2023 roku na polskim rynku płatności mobilne osiągnęły rekordową liczbę, sięgającą 340 milionów transakcji. To o 61 milionów więcej niż w poprzednim kwartale i 92 miliony więcej niż w II kwartale 2022 roku, zgodnie z danymi zebranymi przez serwis cashless.pl. Warto zaznaczyć, że istnieje wiele różnych rozwiązań płatności mobilnych dostępnych na rynku, w tym Google Pay, Apple Pay i inne, co wpłynęło na rosnącą popularność tego sposobu płacenia. Niektóre banki wprowadziły także własne rozwiązania, takie jak HCE czy zbliżeniowy Blik.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.