Szukaj
Close this search box.

Zastanawiasz się po co nam te wszystkie dokumenty? 10 powodów dlaczego inwestowanie z Portu jest bezpieczne

W grę wchodzą Twoje pieniądze i bezpieczeństwo Twoich danych osobistych, a my to rozumiemy. W obliczu tylu ostrzeżeń przed oszustwami w Internecie, wszyscy musimy wykazywać się zwiększoną ostrożnością, gdy ktoś prosi nas o przesłanie dokumentów lub pyta nas o nasze dane osobiste. Jest to jak najbardziej naturalne i konieczne. Dlatego, nie tylko rozumiemy, ale zachęcamy Cię do sprawdzenia jak największej ilości informacji o nas i naszej firmie, abyś mógł być pewny komu chcesz powierzyć swojej pieniądze.

Na podstawowe pytania w tym zakresie odpowiadamy w naszym FAQ oraz tutaj. Zachęcamy także do odnalezienia informacji i opinii o nas na własną rękę w Internecie, czy jakimkolwiek innym miejscu, które uznasz za stosowne. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy również do kontaktowania się z nami poprzez czat, email lub rozmowę telefoniczną. Jeśli do kontaktu dojdzie w godzinach pracy naszego działu obsługi klienta – od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17, odpowiedź uzyskasz natychmiast lub w bardzo krótkim czasie.

Natomiast w tym artykule chcemy pokazać Ci, dlaczego możesz być pewny, że inwestowanie z Portu jest bezpieczne. W 10 punktach wyjaśniamy, dlaczego inwestując z nami naprawdę nie musisz się o nic martwić.

1. Licencja i nadzór

Po pierwsze, jesteśmy licencjonowanym dostawcą usług inwestycyjnych. Z tego względu, że nasza firma powstała w Czechach, podlegamy nadzorowi Czeskiego Banku Narodowego, który jest odpowiednikiem polskiego KNF. Czeski Bank Narodowy udzielił nam licencji, dzięki której możemy legalnie świadczyć nasze usługi. Ze względu na to, że podlegamy jego nadzorowi musimy spełniać szereg wymogów, podlegać regularnym audytom, a także funkcjonować zgodnie z przepisami prawa, któremu podlegamy.

Ze względu na to, że prawo krajów członkowskich Unii Europejskiej jest w wielu aspektach dość zunifikowane, firmy nadzorowane przez polski KNF również podlegają podobnym przepisom jak my, szczególnie w kwestii przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Podobnie jak w Polsce, czeska ustawa, która reguluje te kwestie zakazuje nam pośredniczenia w transakcjach z anonimowymi użytkownikami.

W praktyce, ze względu na to, że do podpisania umowy dochodzi online, a nie osobiście, na mocy interpretacji tych przepisów, aby zweryfikować tożsamość klientów potrzebujemy dwóch dokumentów tożsamości oraz potwierdzenia stałego adresu zameldowania, jeśli adres ten nie znajduje się na dokumencie tożsamości. Pozwala nam to także ograniczyć możliwość podszycia się jakiejś osoby za kogoś innego.

2. Bezpieczeństwo danych

Nasz priorytet to zawsze pełne przestrzeganie obowiązujących przepisów, między innymi ustawy nr 110/2019 Sb. dotyczącej przetwarzania danych osobowych oraz ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Gwarantujemy, że Twoje dane osobowe są u nas w pełni bezpieczne. Nie będziemy ich udostępniać osobom trzecim bez Twojej zgody ani bez konkretnego prawnego powodu. Chcemy, abyś czuł się pewnie w kwestii swojej prywatności. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z dokumentu dedykowanemu tej kwestii.

3. Doświadczenie i reputacja

Bardzo możliwe, że wcześniej nigdy nie słyszałeś o Portu. W Polsce działamy od roku. Jednak Portu jako marka istnieje już od ponad 5 lat. Łącznie w Czechach, na Słowacji i w Polsce z naszych usług korzysta już ponad 200 000 użytkowników, a nasi klienci powierzyli nam pod zarządzanie środki o wartości ponad 910 milionów euro (ponad 4 miliardy złotych).

To nie wszystko. Portu jest marką należącą do największej firmy inwestycyjnej w Czechach – WOOD & Company. Świadczy ona swoje usługi już od ponad 30 lat i charakteryzuje się największym obrotem na Praskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Posiada również swoje biuro w Polsce.

4. Jak zabezpieczone są Twoje środki

Papiery wartościowe są rejestrowane na kontach odrębnych od innych klientów oraz majątku WOOD & Company. W przypadku upadłości byłyby przekazane do innej instytucji lub mogłyby zostać sprzedane. Twoja inwestycja jest także zabezpieczona poprzez tak zwany Fundusz Gwarancyjny Podmiotów zajmujących się Obrotem Papierów Wartościowych, który w przypadku, gdyby WOOD & Company nie mógł wywiązać się ze swoich zobowiązań lub wydać Ci Twoich papierów wartościowych, wypłaciłby Ci odszkodowanie do wysokości 90% wartości inwestycji, maksymalnie do 20 000 euro.

Gotówka będąca częścią naszych portfeli jest przechowywana na rachunkach prowadzonych przez BNP Paribas. Składnik gotówkowy portfeli stanowi jedynie minimalny procent każdej inwestycji, aczkolwiek również te środki objęte są zabezpieczeniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Środki przechowywane w ramach Rezerwy Inwestycyjnej w euro także objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, a więc są ubezpieczone do wysokości 100 000 euro.

5. Transparentność informacji

W Portu niczego nie ukrywamy, a cały proces inwestowania jest szczegółowo opisany w naszej Metodyce inwestycyjnej. Na bieżąco aktualizujemy wyniki naszych portfeli. Posiadamy przejrzysty system opłat. Pobieramy jedynie jedną opłatę za zarządzanie powierzonymi środkami. Nie istnieją żadne ukryte opłaty. Po zalogowaniu klienci mają także wgląd w swoje inwestycje, gdzie mogą obserwować rozwój inwestycji, również z uwzględnieniem poszczególnych instrumentów. Każdego miesiąca przesyłamy podsumowanie wszystkich wykonanych transakcji łącznie z pobraną opłatą. Z chęcią również na bieżąco odpowiadamy na pytania naszych klientów kierowane do naszego działu obsługi klienta.

6. Jak inwestujemy

Portu jest platformą przeznaczoną do inwestowania pasywnego. W naszym podstawowym produkcie – Portfelach na miarę, inwestujemy w szeroko zdywersyfikowane ETF-y. Ideą portfeli jest śledzenie globalnych rynków, tak aby śledzić ich naturalny rozwój. Historycznie, długoterminowo rynki rosną, Portu stara się kopiować ruchy indeksów, tak aby w długim terminie inwestycje przyniosły zwrot zgodny ze wzrostem rynków. Dzięki temu, że korzystamy funduszy giełdowych śledzących rynek oraz inteligentnemu zestawieniu naszych portfeli przez ekspertów, nasze portfele świetnie spełniają swój cel. Nasz najbardziej dynamiczny Portfel numer 10 osiągnął za ostatnie 10 lat średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 10,6%.

Dostęp do produktów takich jak Strategie czy Portu Crypto mają jedynie bardziej doświadczeni inwestorzy. W ocenie profilu inwestora pomaga nam wypełniana przez klientów na początku procesu rejestracji ankieta.

7. Niskie opłaty

Automatyzacja części procesów inwestycyjnych, przede wszystkim wszystkich tych, które odnoszą się spraw technicznych związanych z inwestowaniem, pozwala nam inwestować niskokosztowo. Również dzięki temu, że inwestujemy pasywnie, czyli rekomendujemy trzymanie się zasady „kup i trzymaj”, liczba przeprowadzanych przez nas transakcji jest znacznie niższa niż w przypadku Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, które zazwyczaj inwestują środki klientów aktywnie. Oznacza to, że muszą zatrudniać dużą liczbę ekspertów, którzy stale monitorują rynki, jak również przeprowadzać mnóstwo transakcji, które generują dodatkowe koszty.

My nie mierzymy się z takimi problemami, dzięki czemu klienci mogą cieszyć się znacznie tańszymi produktami. Co więcej, jak pokazują liczne badania, długoterminowo inwestowanie pasywne pokonuje inwestowanie aktywne. W kontekście krótkoterminowym rynki są zbyt nieprzewidywalne, aby TFI mogły z roku na rok regularnie pokonywać rynek. Zatem, nie dość, że czynimy inwestowanie łatwo dostępnym i tanim, to de facto, inwestujący z Portu mają szansę na osiągnięcie o wiele lepszych wyników w długim horyzoncie.

8. Jak przyjmuje nas polska branża

Nasze wejście na polski rynek zostało dostrzeżone przez branżę inwestycyjną w Polsce. Pisali o nas między innymi Bank.pl, Business Insider czy Puls Biznesu. Niejednokrotnie analizę naszych produktów przeprowadzali także eksperci ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Ponadto, nasze produkty zostały wzięte na warsztat między innymi przez niezależnych twórców takich jak DNA Rynków, Stockbroker, czy Przemek Wojewoda.

Szef Portu w Polsce – Mikołaj Raczyński był niejednokrotnie cytowany w polskich mediach komentując bieżącą sytuację gospodarczą lub brał udział w programach telewizyjnych dotyczących finansów.

9. Edukacja finansowa

Naszą misją jest uczynić inwestowanie prostym i dostępnym dla każdego. Nie możemy jednak pozostawać bierni w tym względzie. Jak pokazuje Badanie Kompetencji Inwestycyjnych wiedza o inwestowaniu w Polsce jest dość niska. Oznacza to, że niezależnie od poziomu swojego wykształcenia lub zarobków, miliony Polaków tracą potencjalne przychody, ponieważ nigdy nie zaczęli inwestować. Nie dlatego, że nie chcieli, ale dlatego, że nie wiedzą, że mogą. Ludzie nie rozumieją, że inwestowanie jest zdrowym elementem higieny finansowej każdego gospodarstwa domowego.

Jeśli dostosujemy inwestycję do naszych możliwości, stanu wiedzy i gotowości do zniesienia konkretnego ryzyka okażę się, że inwestowanie jest dla każdego, nawet dla osób o niskich oszczędnościach. Mądrze dopasowana inwestycja ogranicza ryzyko związane z inwestowaniem, choć nigdy go nie wyeliminuje, z czego należy zdawać sobie sprawę.

Dlatego, stale udostępniamy nowe materiały, takie jak artykuły na naszym Magazynie, videa czy posty w mediach społecznościowych, aby propagować wiedzę o inwestowaniu. Wyjaśniamy niuanse, analizujemy rynki, piszemy, dlaczego warto inwestować i na co należy uważać. Polacy muszą w końcu dowiedzieć się o tym, że ich oszczędności nie muszą marnieć podjadane inflacją, ale mogą wypracowywać zysk. Ponadto, konsekwentnie staramy się być widoczni w różnych mediach oraz biorąc udział w wydarzeniach, które są zgodne z naszą misją.

10. Obsługa klienta

Osoby zainteresowane naszymi produktami inwestycyjnymi oraz nasi klienci mogą skontaktować się z nami w języku polskim. Jak już pisaliśmy na początku, można się z nami skontaktować na różne sposoby. Na przykład poprzez czat, email czy rozmowę telefoniczną. Można nas kontaktować także poprzez social media lub będąc w Czechach odwiedzić nas w naszym biurze w Pradze. 😊

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Ten artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.