Szukaj
Close this search box.

Zaczynasz inwestowanie od strat? To normalne!

Zaczynasz inwestowanie od strat, to normalne!

Liczba ludzi, którzy zaczęli inwestować rośnie każdego dnia. Często, początkujący inwestorzy, którzy wyobrażali sobie, że inwestowanie to w ich przypadku będą tylko zyski, mogą być przestraszeni, kiedy ich inwestycja w pierwszych miesiącach jest w stracie. Ulegnięcie temu strachowi i wycofanie inwestycji mogłoby w konsekwencji okazać się dużym błędem, który pozbawiłby inwestora przyszłych potencjalnie wysokich zysków.

To normalne, że inwestowanie może zaczynać się od strat

Każdy inwestor wskakuje do rozpędzonego „pociągu inwestycyjnego” w innym momencie. Ten, kto zaczął inwestować na przykład 10 lat temu, zetknął się już przez ten czas z wieloma zmianami kierunku. W tym okresie rynki finansowe przeżyły wiele przygód wliczając w to okres deflacji, pandemię, kryzys energetyczny czy wojnę na Ukrainie, nie mówiąc już o wysokich stopach procentowych i inflacji, które obecnie nadal wyraźnie oddziałują na rynki.

Na przekór temu wszystkiemu, indeks MSCI World zyskał przez ten okres około 100%. Amerykańskim akcjom powidło się jeszcze lepiej. Najbardziej reprezentatywny amerykański indeks S&P 500 wzrósł o 171%, a technologiczny indeks Nasdaq Composite aż o 297%.

Nie jest to jednak przypadek, że dla naszego przykładu wybraliśmy horyzont ostatnich 10 lat. Jedno dziesięciolecie jest już wystarczająco długim czasem, aby inwestycja pracowała na siebie i przynosiła zyski. W ostatnich 10 latach, było wiele osób, które zaczęły inwestować i wystraszyły się początkowej zmienności oraz wyniku na minusie, co nierzadko skutkowało wypłacaniem pieniędzy i realizowaniem strat. Tego typu podejście stoi w sprzeczności z ideą długoterminowego inwestowania pasywnego oraz wskazuje na złamanie jednej z podstawowych zasad, która mówi o tym, aby nie ulegać emocjom.

Możliwe, że właśnie Ty doświadczasz takiej sytuacji, ponieważ nie jest to coś niezwykłego. W oparciu o dane historyczne indeksu S&P 500, istnieje 37% prawdopodobieństwo, że po 1 miesiącu Twoja inwestycja będzie w stracie. Po 3 miesiącach prawdopodobieństwo strat spada na 33%, po 6 miesiącach na 29%, a po jednym roku już tylko na 25%.

Kluczem do sukcesu jest długoterminowe i regularne inwestowanie

Jak wykazaliśmy powyżej, straty na pierwszym etapie inwestycji są rzeczą normalną. Im dłużej Twoja inwestycja pracuje na siebie, tym bardziej zmniejsza się prawdopodobieństwo straty, a zwiększa szansa na zysk. Po 3 latach, możliwość ujemnego wyniku spadnie już do 16%. Po 5 latach prawdopodobieństwo spada na 11%, po 10 latach na 6%, a historycznie nie wydarzyło się jeszcze tak, aby inwestując w S&P 500 przez co najmniej 20 lat ktoś był w stracie. Nawet jeśli wliczymy okresy największych kryzysów w historii, wojen i pękniętych baniek inwestycyjnych.

Inwestowanie powinno być długoterminowe. Krótkoterminowe (kilka tygodni, ewentualnie miesięcy) próby, nie są inwestowaniem w pełnym znaczeniu tego słowa. Można je nazwać raczej spekulacją lub tradingiem, których najlepiej unikać.

Nie musisz się zatem bać początkowych strat na swojej inwestycji. Jest to coś naturalnego. Zwróć uwagę na fakty, w tym przypadku dane historyczne. W perspektywie długoterminowej akcje okazują się być najbardziej dochodowym aktywem inwestycyjnym, od lat przynoszącym mądrym inwestorom spore zyski. Przywołane przez nas statystyki nie gwarantują tego, że przyszłość będzie wyglądać w ten sam sposób, a inwestowanie nie jest pozbawione ryzyka.

Skorzystanie na długoterminowym wzroście rynków stało się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej i nie jest już dostępne jedynie dla elit. Na całym świecie inwestowanie staje się dla ludzi i gospodarstw domowych podstawowym elementem budowania przyszłości finansowej. Ty też możesz się do tego przyłączyć. W Portu możesz inwestować w szeroko zdywersyfikowane Portfele na miarę, które śledzą indeksy z całego świata. Dzięki temu masz nie tylko szansę na skorzystanie na globalnych wzrostach w długim terminie, ale także znacznie ograniczasz ryzyko. Inwestować z Portu możesz już od 100 złotych.

Nie przejmuj się, kiedy w pierwszych miesiącach Twoja inwestycja będzie na minusie. Bądź świadom swojego celu inwestycyjnego i trzymaj się horyzontu, w którym Twoja inwestycja ma przynieść oczekiwany rezultat.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.