7 zasad, których powinien przestrzegać każdy inwestor

7 zasad inwestowania, których powinien przestrzegać każdy inwestor

Jak osiągnąć sukces w inwestowaniu? Czy konieczne jest regularne pozyskiwanie nowych informacji na temat wydarzeń na rynkach finansowych oraz ciągła edukacja? Może to być niezbędne w przypadku aktywnego inwestowania, ale nawet wtedy nie gwarantuje pewnego sukcesu. Jednak jeśli inwestujemy pasywnie nie musimy skupiać się wyłącznie na analizowaniu wykresów i statystyk. Wystarczy przestrzegać kilku łatwych do opanowania podstawowych zasad.

1. Zbuduj rezerwę

Na początku, każdy inwestor powinien uświadomić sobie powody, dla których warto jest inwestować. Jeśli potencjalny inwestor wie już co go motywuje, powinien zacząć od utworzenia rezerwy (nazywanej też często poduszką finansową), a nie od inwestowania wszystkich wolnych środków. Zdarzają się bowiem nieprzewidziane sytuacje, kiedy pieniądze będą nam potrzebne natychmiast. Jeśli zainwestujemy wszystkie wolne środki i inwestycja jest na minusie, ze względu na wahania rynkowe, spieniężenie inwestycji będącej w stracie może okazać się nieprzyjemnym doświadczeniem. Inwestor nie tylko straciłby na tym część pieniędzy, lecz także mógłby się zniechęcić do inwestowania w ogóle.

Zbudowanie poduszki finansowej jest więc pierwszą zasadą inwestowania. Jak duża powinna być ta rezerwa? To zależy od wielu czynników, ogólnie zaleca się, aby wynosiła co najmniej tyle, ile nasze 3 miesięczne wynagrodzenie.

2. Inwestuj tylko wolne środki – bez dźwigni finansowej

Jeśli mamy juz zgromadzoną rezerwę, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć pomnażać swoje oszczędności i stać się prawdziwym inwestorem. Tutaj należy trzymać się najważniejszej z zasad.

W przeszłości wielokrotnie zdarzało się, że pokusa szybkiego zysku skłaniała inwestorów do inwestowania pożyczonych pieniędzy. Innymi słowy, inwestowali na dźwigni finansowej, pożyczali pieniądze od znajomego czy od banku, zasada jest ta sama. Inwestuj tylko wolne  środki, korzystanie z dźwigni finansowej jest bardzo ryzykowne. Należy to zostawić raczej profesjonalnym inwestorom, którzy nawet mimo swojej fachowej wiedzy narażają się w ten sposób na ryzyko popadnięcia w dług. W czasach rynku byka, inwestor może obserwować wyższe zyski ze względu na to, że pożyczony kapitał wypracuje większą stopę zwrotu, ale kiedy niedźwiedzie przejmują kontrolę nad rynkami, często nie jest już tak różowo. Dlatego, zawsze dbaj o to, aby posiadać rezerwę finansową i inwestuj tylko własne pieniądze.

3. Dywersyfikacja

Dywersyfikacja jest jedną z podstawowych zasad udanego inwestowania. Często koncepcję dywersyfikacji porównuje się do nienoszenia wszystkich jaj w jednym koszyku, bo jeśli coś się z nim stanie, to straciłbyś je wszystkie. Podobnie jest z inwestycjami. Jeśli zainwestujesz wszystko w jedną firmę, to los Twojej inwestycji będzie całkowicie z nią powiązany, na dobre i na złe. Zatem jeśli taka firma upadnie, stracisz to co w nią zainwestowałeś, a istnieje wiele powodów, dla których dana firma mogłaby upaść. Na przykład pojawi się nowa technologia, zarząd podejmie złą decyzję albo konkurencja okaże się silniejsza.

Jednakże, jaka jest szansa na to, że dziesiątki lub setki firm upadną na niedługo po sobie? Znacznie niższa. Dlatego właśnie każdy inwestor powinien zdywersyfikować swój portfel poprzez umieszczenie w nim wielu różnych spółek. Obecnie dywersyfikacja jest łatwiejsza niż kiedykolwiek, dzięki inwestowaniu pasywnemu, reprezentowanemu przez fundusze ETF, które śledzą rozwój aktywa bazowego (np. indeksu). Zatem inwestując w ETF, kupujesz pośrednio te same spółki, które wchodzą w skład wybranego indeksu, a więc reprezentują wybrany rynek.

Dywersyfikacja nie musi się jednak na tym kończyć, gdyż portfel można rozszerzyć o inne klasy aktywów, takie jak obligacje, złoto itp. Właśnie w celu udostępnienia zdywersyfikowanego Portfela na miarę szerokiemu gronu odbiorców powstała platforma inwestycyjna Portu, której klienci nie muszą się już martwić o dywersyfikację.

4. Inwestuj długoterminowo

Jak wspomnieliśmy wyżej, rynki finansowe ulegają wahaniom, a wahania mogą powodować, że inwestycje pozostaną w stracie przez pewien czas. Takie wahania mogą przysporzyć inwestorowi wiele stresu, ale jeśli inwestuje on długoterminowo, spadki na rynku nie powinny być czymś, czym miałby się przejmować. W przeszłości rynki, a wraz z nimi inwestorzy, przeszły przez wiele trudnych okresów. Warto wspomnieć o dwóch wojnach światowych, okresie stagflacji w latach 70-tych, bańce dotcomów, kryzysie finansowym, czy o ostatnich lockdownach. Za każdym razem, ludzie skupiali się na snuciu czarnych scenariuszy, ale w końcu zawsze pojawiało się światełko w tunelu, rynki odzyskiwały siły i kontynuowały wzrost. Długoterminowe inwestowanie jest jednym z fundamentów tego, jak skutecznie zwiększyć wartość pieniędzy.

5. Bądź zdyscyplinowany

Mimo wszystko, spadki na rynkach mogą sprawić, że ludzie zaczną czuć strach i będą chcieli porzucić swoją strategię inwestycyjną albo nawet przestać inwestować. Może się to okazać jednak najgorszą decyzją, jaką inwestor może podjąć w takim momencie. W tak trudnej sytuacji z pomocą przychodzi następna zasada, która mówi o tym, że rynki długoterminowo rosną. Należy uświadomić sobie, że bessa prędzej czy później się skończy, a rynki będą kontynuowały wzrost. Niektórzy inwestorzy zaczynają panikować podczas dekoniunktury, ingerują w swój portfel, zmieniają jego skład itp. To zazwyczaj nie jest dobry pomysł. Historia rynków finansowych uczy nas bowiem, że niespodziewane interwencje w strategię inwestycyjną prawie zawsze mają negatywne skutki. Inwestorzy powinni więc nauczyć się być zdyscyplinowani w każdej sytuacji. Pamiętać o tym, że cel inwestycyjny ma być spełniony dopiero po upłynięciu konkretnego horyzontu inwestycyjnego, co więcej mądry inwestor w takiej sytuacji powinien skorzystać z przeceny na rynkach i dokupić więcej, ale o tym piszemy dalej.

6. Zapomnij o idealnych momentach na kupno i sprzedaż – inwestuj regularnie

Kolejna zasada również związana jest z dyscypliną. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś “bombastyczne” stwierdzenia, jak to, że cena Bitcoina wzrośnie do 1 miliona dolarów do 2022 roku, albo, że cena złota podwoi się do końca roku, najlepiej będzie, jeśli je zignorujesz. Podobnie bezcelowe jest zastanawianie się nad tym, czy rynki wzrosną czy spadną w ciągu najbliższego miesiąca.

Dlaczego? O zachowaniu rynków finansowych decyduje zachowanie milionów niezależnych podmiotów. Nikt nie jest w stanie tego przewidzieć, nawet Warren Buffett. Najlepsi inwestorzy starają się dostosować swoje portfele do różnych warunków rynkowych, ale to nie oni zarządzają czasem, w którym dochodzi do zmiany trendu, ponieważ nie wiedzą, kiedy nastąpi ożywienie lub spadek. Tak więc najlepszą, sprawdzoną w czasie strategią jest regularne inwestowanie.

7. Wykorzystaj spadki na rynku

Tylko dlatego, że inwestor jest zdyscyplinowany, nie bawi się w timing rynkowy, inwestuje regularnie i długoterminowo, nie oznacza, że nie powinien wykorzystywać okazji, które rynki finansowe od czasu do czasu oferują. Takimi prezentami są spadki rynkowe, podczas których aktywa inwestycyjne można nabyć “w przecenie”. Bardziej doświadczeni inwestorzy z zadowoleniem przyjmują możliwość wykorzystania spadków koniunktury na swoją korzyść. Zasada zwiększonego kupowania podczas hossy jest również jedną z najbardziej znanych rad W. Buffetta. “Bój się, gdy inni są chciwi i bądź chciwy, gdy inni się boją”.

Powyższymi zasadami może kierować się zarówno ktoś, kto inwestuje już od dawna, jak i ten, który dopiero planuje zainwestować swoje pierwsze 100 złotych.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.